Sadece Bitcoin değil tüm piyasalarda çöküş yaşanıyor! Neden?

ayı piyasası
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gözler Bitcoin ve kripto para piyasalarında yaşanan çöküşe odaklandı ama tüm piyasalarda çöküş yaşanıyor. Yaşanan çöküşte etkili olan faktörler neler?


Sadece Bitcoin değil tüm piyasalarda çöküş yaşanıyor! Neden?

S&P-500, Nasdaq Composit ve Bitcoin fiyatları başta olmak üzere birçok ekonomik varlığın fiyatlarında çöküş yaşanıyor. Aşağıda 3 önemli göstergeyi birlikte görüyoruz: S&P-500, Nasdaq ve Bitcoin. 3 gösterge de birbirlerini kopyalamış gibi düşüş trendinde.

Sadece Bitcoin Sadece Bitcoin değil tüm piyasalarda çöküş yaşanıyor! Neden?

Küresel ekonomik varlıkların fiyatlarındaki düşüşü etkileyen önemli unsurlar var. İlk sırada Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik savaş başlatması ihtimali yer alıyor. Doğu Avrupa’da politik riskler askeri çalışmaya dönme ihtimali var. Rusya’nın olası saldırısına NATO’nun da tepki vermesi en istenmeyen olasılıklar arasında. Şimdilik taraflar arasında itidalli açıklamalar gelse de bölgedeki tansiyon her an artma potansiyeline sahip.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin fiyat tahmini

Hisse senedi piyasalarında ve kripto para piyasalarında düşte etkili olan diğer faktör ise faiz oranlarında ortaya çıkan artış baskısı. ABD’de enflasyon oranları %7 açıklandı. Diğer ülkelerde de enflasyon oranları yüksek açıklanıyor. Enflasyon oranlarındaki artışta Korona Salgını boyunca uygulanan genişletici para politikaları etkili oldu. Trump ve Biden döneminde piyasa 6 trilyon doların üzerinde fon sürüldü. Bol para ise Bitcoin ve hisse senedi piyasalarına aktı.

Enflasyon oranlarındaki yükseliş ise faiz oranları ile baskılanmak isteniyor. Faiz oranlarındaki artış ise hisse senedi piyasalarına akan paranın kısmen de olsa tersine dönmesine neden olabilir.

Son günlerde Korona virüsünün yeni varyantı Omicron kaynaklı vaka sayısında küresel çapta ciddi artışlar yaşanıyor. Kimi ülkeler tekrardan kapanma ve kısmi tedbirler almak zorunda kalıyor. 2022’nin ilk ayında hisse senedi fiyatlarında ve Bitcoin’deki düşüş, Korona Salgınının ilk ortaya çıktığı dönemdeki düşüşü tekrarlıyor gibi. Ancak küresel politik risklerde denge sağlanana kadar ve para politikaları netleşene kadar bir süre daha fiyatlarda dalgalanmalar yaşanabilir.


Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sadece Bitcoin değil tüm piyasalarda çöküş yaşanıyor! Neden?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.