1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Ethereum Haberleri
  4. Dev Rus bankasından dengeleri değiştiren Ethereum hamlesi

Dev Rus bankasından dengeleri değiştiren Ethereum hamlesi

Dev Rus bankasından dengeleri değiştiren Ethereum hamlesi
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Rusya’nın en büyük bankası kendi blockchain ağını Ethereum ile uyumlu hale getirdiğini açıkladı, ayrıca banka MetaMask’ı entegre edeceğini de duyurdu. Rusya’nın en büyük bankası Sber, tescilli blockchain platformunun Ethereum ile uyumlu olacağını duyurdu. Ayrıntılar haberimizde…

Rus bankasından Ethereum açılımı

Çoğunluk hissedarı Rus hükümeti olan banka, yaptığı basın açıklamasında, tescilli açık blockchain platformu için yeni projelerini duyurdu. Duyuru, işletmeler için blockchain endüstrisi katılımcılarının ilk uluslararası toplantısı sırasında yapıldı. Etkinliğin organizatörü Sber Blockchain Laboratuvarı oldu. Duyuruda belirtildiği gibi, Sber platformu teknolojik olarak dünyanın en büyük merkezi olmayan finansal ekosistemi Ethereum ile uyumlu olacak.

Bu, geliştiricilerin akıllı sözleşmeleri ve tüm projeleri bankanın blockchain ağı ile Ethereum arasında serbestçe aktarabilecekleri anlamına geliyor. Sber’in blockchain platformu, yakın zamanda IP takibi için eleştirilen ConsenSys’in MetaMask cüzdanıyla da entegre olacak. Kullanıcılar ve geliştiriciler kendi tokenlerini çıkarabilecek ve akıllı sözleşmeler oluşturabilecekler.

Ethereum

Ayrıca bankanın bilgi sistemleri ile entegrasyonu, akıllı sözleşmelerdeki ödemelerin ruble cinsinden yapılmasına olanak sağlayacak. Alexander Nam, “Sberbank blok zinciri laboratuvarı, harici geliştiriciler ve ortak şirketlerle yakın bir şekilde çalışıyor ve topluluğumuzun DeFi uygulamalarını Sber’in altyapısı üzerinde çalıştırabilecek olmasından memnunum” dedi. Sberbank Blockchain Laboratuvarı yöneticisi, “Web3’ün hızlı gelişimi göz önüne alındığında, çeşitli blockchain protokollerini destekleyen platformların artan bir talep göreceği” konusundaki iyimserliğini dile getirdi.

Duyuruda, Sber’in hem ortak pazar araştırmasında hem de pratik iş uygulamalarının geliştirilmesinde geliştiricileri, işletmeleri ve finans kurumlarını bir araya getirebileceği belirtildi. Sber ayrıca geçen yıl Aralık ayında Rusya’nın ilk blockchain ETF’sini piyasaya sürmüştü. Ayrıca, 2021’in başlarında Sber, tescilli stablecoin’i “Sbercoin”i piyasaya sürmek için Rusya Merkez Bankası’na başvurmuştu. 2022 baharında merkez bankası tarafından izin verildi ve ardından Sber, dijital para birimi ile ilk işlemini Haziran ayında tamamladı.

ethereum

Dikkat çekici bir şekilde, Sber’in duyurusu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in blockchain teknolojisine dayalı uluslararası bir ödeme sistemine desteğini dile getirmesinden birkaç gün sonra geldi. Putin, küresel finansal ödeme sistemlerindeki tekeli eleştirerek, mevcut küresel finansal sistemin “küçük bir devletler ve finans grupları kulübü tarafından kontrol edildiğini” söyledi. Sberbank tarafından düzenlenen bir konferansta Putin, yeni sistemin bankalardan ve üçüncü taraf müdahalesinden bağımsız olması gerektiğini söyledi. Ona göre, bu yeni sistemin bir dijital para birimine ve blockchain teknolojisine dayanması gerekiyor.

Kaynak

Etiketler: