Rusya’nın Bitcoin aşkı kripto piyasalara neler getirecek?

bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya, uluslararası ödemeler için kriptoyu yasallaştırırken Bitcoin’e her zamankinden daha fazla ilgi iyimserlik duyuyor. Rusya Merkez Bankası‘nın kripto para birimlerine karşı savaş öncesi duruşundan biraz şaşırtıcı bir şekilde ayrıldığı biliniyor.

Rusya’nın Bitcoin’e ilgisi: Aşk mı mantık evliliği mi?

Rusya merkez bankasının ülkenin Maliye Bakanlığı ile sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırmak için kriptoyu yasallaştırma konusunda anlaştığı bildirildi. Rus haber ajansı Kommersant’ın Perşembe günkü raporuna göre, Rusya Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı, uluslararası ödemeler için kripto para kullanımı konusunda fikir birliğine vardı. Kommersant, Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Alexey Moiseyev’in hükümet departmanı ve merkez bankasının vatandaşların kripto kullanarak uluslararası para göndermesine izin verecek bir yasa tasarısı üzerinde “bütün olarak” anlaştığını söylediğini aktardı.

Moiseyev, önerilen tasarının Rus sakinlerine dijital cüzdanlara erişim sağladığını belirtti. Moiseyev: “Genel olarak, kripto para biriminin nasıl elde edileceğini, onunla neler yapılabileceğini ve sınır ötesi yerleşimlerde ilk etapta onun nasıl kullanılıp kullanılamayacağı hakkında bir tasarı” dedi.

 bitcoin

Rusya’nın kripto sektörü ile ilişkisi her zaman çalkantılı olmuştur. Başkan Vladimir Putin, Temmuz ayında dijital ödemeleri yasaklayan bir yasayı imzaladı, ancak Rusya Merkez Bankası, ülkede kripto ile ilgili tüm faaliyetlerin suç sayılması için bastırıyordu. Bunların hepsi Maliye Bakanlığı sınır ötesi yerleşimler için kripto para birimlerini aktif olarak tartışırken oldu. Bu ayın başlarında Moiseyev, Rusya Federasyonu içinde kara para aklama karşıtı hükümlere (AML) ve müşterinizi tanıyın (KYC) ile uyumlu olması gereken Merkez Bankası tarafından denetlenecek kripto para birimi hizmetlerinin etkinleştirilmesi ihtiyacının altını çizdi.

Rusya Bitcoin’e ısınıyor

Rusya’nın gözle görülür şekilde fikir değişikliği, Ukrayna ile savaşın ortasında artan yaptırımlardan kaynaklanıyor. Hatırlayacağınız üzere Rusya, SWIFT’in uluslararası ödeme sisteminden bloke edilmişti. Hükümet, stablecoinlerde uluslararası ödemeler için takas platformları oluşturma konusunda dost ülkelerle konuşmak da dahil olmak üzere birçok seçeneği araştırıyor. Parlamento Enerji Komitesi başkanı Pavel Zavalny, Mart ayının başlarında Rusya’nın enerji ihracatı için Bitcoin ödemelerini kabul etmeye açık olacağını doğrulamıştı. Rusya Merkez Bankası da dijital bir ruble oluşturma sürecinde.

Kaynak


0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Rusya’nın Bitcoin aşkı kripto piyasalara neler getirecek?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.