Loading...
btc
BTC
-0.41%
Bitcoin
63.167,54 USDT
eth
ETH
-0.63%
Ethereum
3.082,42 USDT
bch
BCH
-3.72%
Bitcoin Cash
489,36 USDT
xrp
XRP
-0.48%
Ripple
0,50 USDT
ltc
LTC
0.22%
Litecoin
78,26 USDT
bnb
BNB
-0.55%
Binance Coin
549,68 USDT
sol
SOL
-1.67%
Solana
136,21 USDT
avax
AVAX
-0.08%
Avalanche
35,13 USDT
ada
ADA
0.8%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-0.16%
Poladot
6,70 USDT
doge
DOGE
-2.85%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
-0.88%
Shiba Inu
0,00 USDT

Rusya Merkez Bankası’ndan devrim niteliğinde kripto para kararı

kripto para
kripto para
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya Merkez Bankası, sınır ötesi ödemeler için kriptoyu yasallaştırmayı kabul etti. Tarihsel olarak bir ödeme yöntemi olarak kripto kullanma fikrine karşı çıkan Rusya Merkez Bankası’nın, jeopolitik değişiklikler nedeniyle kripto üzerinden sınır ötesi ödemelere izin vermeyi kabul ettiği bildirildi.

Rusya Merkez Bankası’ndan devrim niteliğinde kripto para kararı

Ülkenin merkez bankası olan Rusya Merkez Bankası’nın, mevcut jeopolitik koşullarda kriptoda sınır ötesi ödemelerin kaçınılmaz olduğunu kabul ettiği bildiriliyor. Yerel haber ajansı TASS’ın Pazartesi günü bildirdiğine göre, Rus merkez bankası kriptoyu düzenleme yaklaşımını yeniden düşünüyor ve maliye bakanlığı ile sınır ötesi ödemeler için kriptoyu yasallaştırma konusunda anlaştı. Maliye bakan yardımcısı Alexei Moiseev’in, Rusya Merkez Bankası ve maliye bakanlığının yakında kriptoda sınır ötesi ödemeleri meşrulaştırmayı beklediğini söylediği bildirildi.

 kripto para

Moiseev, birçok Rus’un kripto cüzdanı açmak için yabancı platformlara güvendiğini belirterek, Rusya’da yerel kripto hizmetlerinin etkinleştirilmesinin önemini vurguladı. Yetkili, “Bunu Rusya’da yapmak, merkez bankası tarafından denetlenen, Kara Para Aklamayı Önleme ve Müşterinizi Tanıyın gerekliliklerine uymakla yükümlü olan kuruluşlar dahil olmak üzere yapılması gerekiyor” dedi.

Rus milletvekilleri, kripto para birimlerini bir ödeme yöntemi olarak kullanma fikrine tarihsel olarak karşı çıktılar. 2020’de Rusya, Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerinin ödeme amacıyla kullanılmasını resmi olarak yasaklayan “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine”önemli bir kripto yasası kabul etti. Rusya Merkez Bankası, ülkedeki tek yasal ödeme aracı olarak Rus rublesini korumak istediği için kripto para ödemeleri fikrine şüpheyle yaklaşıyordu.

Rusya’daki ulusal ticaretler için kripto ödemeleri fikri 2021’in sonlarında ortaya çıktı. Ardından, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, petrol ve gaz gibi enerji kaynaklarının ticareti için kripto kullanmanın “hala erken” olduğunu söyledi.

kripto para

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Batı’nın ekonomik yaptırımları arasında durum değişti. Mayıs ayında Sanayi ve Ticaret Bakanı, Rusya’nın kripto ödemelerini “er ya da geç” yasallaştıracağını açıkladı. Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina da daha sonra kriptonun sınır ötesi ödemeler için kullanılabileceğini, ancak bunun yalnızca kripto paranın Rusya’nın yerel finansal sistemine girmemesi durumunda kullanılabileceğini öne sürdü.

Moiseev’e göre, merkez bankası “durumun değiştiği göz önüne alındığında” endüstriyi düzenleme yaklaşımını yeniden gözden geçirdi. Planlanan altyapının sınır ötesi yerleşimlerde kripto para birimlerinin kullanımı için “çok katı” olduğunu da sözlerine ekledi. “Ki kesinlikle bir şekilde yasallaştırmamız gerekiyor,” diye ekledi.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.