Loading...
btc
BTC
0.34%
Bitcoin
66.267,35 USDT
eth
ETH
2.43%
Ethereum
3.566,28 USDT
bch
BCH
2.19%
Bitcoin Cash
432,13 USDT
xrp
XRP
2.51%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
1.43%
Litecoin
78,72 USDT
bnb
BNB
0.61%
Binance Coin
606,98 USDT
sol
SOL
1.66%
Solana
145,43 USDT
avax
AVAX
-0.4%
Avalanche
30,17 USDT
ada
ADA
0.04%
Cardano
0,41 USDT
dot
DOT
0.91%
Poladot
6,22 USDT
doge
DOGE
1.27%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
2.8%
Shiba Inu
0,00 USDT

Rusya’dan kripto para kullanımında çok önemli adım!

putin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ukrayna istilasından beri ülkeye yönelik yaptırımlarla başı dertte olan Rusya hükümeti, sınır ötesi kripto para kullanımında çok önemli bir adım daha attı!

Rusya sınır ötesinde kripto para kullanımının önünü açıyor!

Rusya, son zamanlarda Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerine yöneliyor. Nitekim Ukrayna istilasından beri ülkeye yönelik yaptırımlar birikmiş ve hükümet bu yaptırımlardan kurtulmak için yönünü kriptoya çevirmişti. En son hamlesinde, Rusya Merkez Bankası sınır ötesi ödemelerde kripto para kullanımının önünü açarak, kriptoyu yasallaştırmak için harekete geçti.

İlgili: Rusya’nın Bitcoin aşkı kripto piyasalara neler getirecek? 

Rusya Merkez Bankası’ndan devrim niteliğinde kripto para kararı

 

Rusya'dan kripto para kullanımında çok önemli adım!

 

Esasen son birkaç aydır, Rus hükümetinin kripto konusundaki duruşu oldukça net. Daha önce Rusya, ülke çapında ödemeleri iyileştirmeye yardımcı olmak için Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerini kullanmanın yollarını araştırdığını açıklamıştı. Şimdi bunun için somut adımlar da attı.

Şöyle ki; 22 Eylül’de Rusya Merkez Bankası, sınır ötesinde kripto ödemelerine izin vermek için Maliye Bakanlığı ile bir anlaşmaya vardığını duyurdu. Bu da kriptonun ülkede bir ödeme yöntemi olabileceği, yani bireyler ve işletmelerin Rusya sınırları dışında kripto kullanarak işlem yapabilecekleri anlamına geliyor. Ayrıca, vatandaşlarının ülkedeki dijital varlık cüzdanlarına erişmesine ve bunları işletmesine izin verecek.

Ayrıca tasarıda, bireylerin ve işletmelerin kriptoya nasıl ulaşabilecekleri, söz konusu kripto para birimleriyle neler yapabilecekleri ve ödemelerin nasıl gerçekleştirileceği de yer alıyor. Maliye Bakanı Aleksey Moiseev’e göre; Rusya artık dünyanın geri kalanına ayak uydurmak istiyor.

Moiseev, Rusya dışındaki kişilerin dijital varlık cüzdanlarına erişebildiğine ve kullanabildiğine atıfta bulunarak, ülke sakinlerinin de erişebilmesi gerektiğini ifade etti. Ancak, kötü niyetli aktörler tarafından kötü amaçlarla kullanılmamaları için, kripto para birimlerine yönelik düzenleme çağrısında bulundu. 

Moiseev konuya ilişkin şöyle bir açıklamada bulundu:

“Artık insanlar, Rusya dışında kripto cüzdanları açıyor. Bunun Rusya’da yapılabilmesi, ve yine bunun Merkez Bankası tarafından denetlenen, kara para aklama karşıtı mevzuatın gerekliliklerine uyması gereken kuruluşlar tarafından yapılması ve her şeyden önce elbette Know Your Customer (KYC) kimlik doğrulama sürecine uyması gerekir.”

Kripto para birimlerini sınır ötesi ödeme aracı olarak kabul etmek, ülkenin kendisine uygulanan birçok mali yaptırımdan kaçmasına yardımcı olacak. Rusya ayrıca, kripto kullanımına yalnızca ülke dışında izin vererek ve merkez bankası tarafından denetlenen varlıkları dahil ederek üstü kapalı bir girişimde bulunuyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.