1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Rusya’dan kripto para kullanımında çok önemli adım!

Rusya’dan kripto para kullanımında çok önemli adım!

Rusya’dan kripto para kullanımında çok önemli adım!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ukrayna istilasından beri ülkeye yönelik yaptırımlarla başı dertte olan Rusya hükümeti, sınır ötesi kripto para kullanımında çok önemli bir adım daha attı!

Rusya sınır ötesinde kripto para kullanımının önünü açıyor!

Rusya, son zamanlarda Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerine yöneliyor. Nitekim Ukrayna istilasından beri ülkeye yönelik yaptırımlar birikmiş ve hükümet bu yaptırımlardan kurtulmak için yönünü kriptoya çevirmişti. En son hamlesinde, Rusya Merkez Bankası sınır ötesi ödemelerde kripto para kullanımının önünü açarak, kriptoyu yasallaştırmak için harekete geçti.

İlgili: Rusya’nın Bitcoin aşkı kripto piyasalara neler getirecek? 

Rusya Merkez Bankası’ndan devrim niteliğinde kripto para kararı

 

Rusya'dan kripto para kullanımında çok önemli adım!

 

Esasen son birkaç aydır, Rus hükümetinin kripto konusundaki duruşu oldukça net. Daha önce Rusya, ülke çapında ödemeleri iyileştirmeye yardımcı olmak için Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerini kullanmanın yollarını araştırdığını açıklamıştı. Şimdi bunun için somut adımlar da attı.

Şöyle ki; 22 Eylül’de Rusya Merkez Bankası, sınır ötesinde kripto ödemelerine izin vermek için Maliye Bakanlığı ile bir anlaşmaya vardığını duyurdu. Bu da kriptonun ülkede bir ödeme yöntemi olabileceği, yani bireyler ve işletmelerin Rusya sınırları dışında kripto kullanarak işlem yapabilecekleri anlamına geliyor. Ayrıca, vatandaşlarının ülkedeki dijital varlık cüzdanlarına erişmesine ve bunları işletmesine izin verecek.

Ayrıca tasarıda, bireylerin ve işletmelerin kriptoya nasıl ulaşabilecekleri, söz konusu kripto para birimleriyle neler yapabilecekleri ve ödemelerin nasıl gerçekleştirileceği de yer alıyor. Maliye Bakanı Aleksey Moiseev’e göre; Rusya artık dünyanın geri kalanına ayak uydurmak istiyor.

Moiseev, Rusya dışındaki kişilerin dijital varlık cüzdanlarına erişebildiğine ve kullanabildiğine atıfta bulunarak, ülke sakinlerinin de erişebilmesi gerektiğini ifade etti. Ancak, kötü niyetli aktörler tarafından kötü amaçlarla kullanılmamaları için, kripto para birimlerine yönelik düzenleme çağrısında bulundu. 

Moiseev konuya ilişkin şöyle bir açıklamada bulundu:

“Artık insanlar, Rusya dışında kripto cüzdanları açıyor. Bunun Rusya’da yapılabilmesi, ve yine bunun Merkez Bankası tarafından denetlenen, kara para aklama karşıtı mevzuatın gerekliliklerine uyması gereken kuruluşlar tarafından yapılması ve her şeyden önce elbette Know Your Customer (KYC) kimlik doğrulama sürecine uyması gerekir.”

Kripto para birimlerini sınır ötesi ödeme aracı olarak kabul etmek, ülkenin kendisine uygulanan birçok mali yaptırımdan kaçmasına yardımcı olacak. Rusya ayrıca, kripto kullanımına yalnızca ülke dışında izin vererek ve merkez bankası tarafından denetlenen varlıkları dahil ederek üstü kapalı bir girişimde bulunuyor.