1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Rusya Merkez Bankası Başkanı’ndan flaş kripto para çıkışı!

Rusya Merkez Bankası Başkanı’ndan flaş kripto para çıkışı!

Rusya Merkez Bankası Başkanı’ndan flaş kripto para çıkışı!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, yaptığı açıklamada kripto paraların uluslararası ödemelerdeki rolüne değindi. Detaylar haberimizde.

Rusya Merkez Bankası Başkanı’ndan flaş kripto para çıkışı!

Kripto para piyasasında yaşanan dalgalanmalar devam ederken Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina’dan çok kritik bir çıkış geldi. Başkan, kripto paraların Rusya’nın finansal sistemine müdahale etmemesi koşuluyla uluslararası ödemelerde kullanılabileceğini belirtti.

Bitcoin Rusya

Kripto para piyasasından süren sarsıntının arkasındaki nedenlerden biri de Rusya’nın Ukarayna’yı işgalinin yarattığı uluslararası belirsizlik olarak değerlendiriliyor. Bu yılın başlarında Ukrayna’ya savaş açan Rusya, uluslararası ödeme sistemi SWIFT’ten çıkarılmıştı. Ülke ABD ve Avrupa Birliği tarafından sert yaptırımlara maruz kaldı. Bu dönem içerisinde Rus vatandaşlarının kripto paralara yöneliminin arttığını gözlemledik.

İlgili: Bitcoin nedir, geleceği nasıl?

Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı olan Devlet Dumasında bir taraftan kripto paraları ödeme yöntemi olarak kullanmayı yasaklayan tasarı görüşülüyor. Tasarı ilk aşamayı geçti ancak yürürlüğe girmesi için önünde henüz çok yol var. En önemlisi Devlet Başkanı Vladimir Putin’in onayından geçmesi gerekiyor.

https://twitter.com/BitcoinMagazine/status/1537753567917907969

Rusya’da yaşanan gelişmelerin ortasında Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina’dan 16 Haziran’da bir açıklama geldi. Merkez bankası, Rusya’nın varlıkları Rusya içinde değil, yalnızca uluslararası yerleşim için kullanması gerektiğini savunuyor. St. Petersburg Ekonomik Forumu’na (SPIEF) katılan Nabiullina, kripto paralara karşı resmi tavrını açıklamış oldu.

 “Bizim konumumuz, kripto para biriminin ülke içinde bir hesaplama aracı olarak kullanılmaması gerektiğidir. Uluslararası anlaşmalarda kullanılmasına gelince, Rus finans sistemine nüfuz etmezse mümkündür.”

Merkez Bankası Birinci Başkan Yardımcısı Ksenia Yudaeva’da Nabiullina’dan önce yaptığı açıklamada Rusya’nın Bitcoin gibi kripto paraların uluslararası işlemlerde ve uluslararası finansal altyapıda kullanılmasına itiraz etmediğini açıklamıştı.

İlgili: Bitcoin fiyat tahmini

Banka, bu yılın başında kripto paraların tamamen yasaklanması gerektiğini düşündüğü tavrından vazgeçmiş görünüyor. Ancak Rusya’da kripto para konusunun daha çok tartışma yaratacağı aşikar.

Canlı Bitcoin fiyatı

Kaynak

Etiketler: