1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. Rusya Merkez Bankası Başkanı’na göre bu paralar finansal sistemin geleceği!

Rusya Merkez Bankası Başkanı’na göre bu paralar finansal sistemin geleceği!

Rusya Merkez Bankası Başkanı’na göre bu paralar finansal sistemin geleceği!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, CNBC’ye verdiği demeçte finansal sistemin geleceği hakkında görüşlerini paylşatı. Detaylar haberimizde.

Rusya Merkez Bankası Başkanı’na göre bu paralar finansal sistemin geleceği

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, merkez bankası dijtal para birimleri (CBDC) hakkında görüşlerini paylaştı. Nabiullina, ülke ekonomileri daha fazla online hale geldikçe dijital para birimlerinin finansal sistemlerin geleceği olacağına inanıyor. 

Moskova, dijital rublenin fizibilitesi hakkında Ekim ayında bir danışma belgesi yayınladı ve yıl sonuna kadar merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürmeyi planlıyor.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, CNBC’ye verdiği demeçte CBDC’ye geçişin Rusya’da hızlı ve ucuz bir ödeme sistemi talebini karşılayacağına inandığını söyledi. 

Rusya Merkez Bankasına göre, CBDC’ler dijital ödemelerin gelişimine ve ödeme hizmetlerinin maliyetini düşürecek. Aynı zamanda dijital para birmleri sayesinde havaleler daha ucuz olacak ve finansal kurumlar arasında sağlıklı rekabeti teşvik edecek.

Rusya’da yapılan CBDC planlamalarına göre, kullanıcılar bireysel sağlayıcılara daha az bağımlı hale geldikçe, tüm sistemin kararlılığının da artması beklendiği ifade ediliyor.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Nabiullina, dijital ruble için pilot bölge belirlemelerinin ve denemelerin 2022’de başlayabileceğini ifade etti.

Elvira Nabiullina, CBDC’ler konusunda tereddütlerini de dile getirdi. Her ülkenin kendi sistemini yaratmasının sistemler arası entegrasyon soruna yol açacağını belirtti.

“Her banka kendi sistemini, yerel standartlara sahip teknolojik sistemleri yaratırsa, tüm sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırmak için bu sistemler arasında bazı ara bağlantılar oluşturmak çok zor olacaktır”

Öte yandan Eski ABD Hazine yetkilisi Michael Greenwald ülkelerin dijital para çalışmaları ile igili görüşlerini paylaştı ve özellikle Çin, Rusya ve İran’ın dolar dışına çıkmak için kendi dijital paraları yaratmasının ABD için endişe verici olduğunu ifade etti.

“Beni endişelendiren şey, Rusya, Çin ve İran’ın her birinin doların dışında çalışmak için merkez bankası dijital para birimleri oluşturması ve diğer ülkelerin onları takip etmesidir.”

Dünyada birçok ülke CBDC çalışmalarına başladığını duyuruyor. Özellikle Asya’da kullanımı yaygınlaşmaya başladı. Dijital resmi paralar gün geçtikçe geleneksel ödeme yöntemlerinin yerini alacak gibi görünüyor.

Kaynak

Etiketler: