1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. XRP hakkında karanlık iddialar!

XRP hakkında karanlık iddialar!

XRP hakkında karanlık iddialar!
0

Ripple iyi bir yatırım aracı mı yoksa Ripple kötü bir tercih mi? Bu sorunun cevabına www.koinmedya.com adresindeki bu sayfadan ulaşabilirsiniz.


XRP hakkında karanlık iddialar!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) Ripple aleyhine açtığı davanın artçı etkileri devam ediyor. Kripto para borsaları teker teker Ripple’ın XRP’sini delist ediyor. Tüm bu olumsuz gelişmelerin etkisi ile XRP, ciddi biçimde değer kaybediyor.

Davanın açılmasından önce XRP, 60 cent’in üstünde işlem görüyordu. Yazının kaleme alındığı saatte ise 20 cent’in altına gerilemiş durumda. Hatta bir ara 17 cent’e kadar geriledi.

koinmedya_telegram

SEC, XRP’yi bir menkul kıymet olarak görüyor. Ripple şirketini ise izinsiz ve lisansız biçimde piyasaya menkul kıymet sürmekle suçluyor. XRP’nin menkul kıymet mi değil mi tartışması uzun süredir piyasayı meşgul ediyordu. SEC’in açtığı dava ise Ripple hakkında kara günlerin başlamasına neden oldu.

Tüm bu tartışmaların hemen öncesinde XRP’nin ciddi bir pump yaparak 90 cent’e ulaşması ise akıllarda ciddi şüphelerin oluşmasına neden oldu.

Lütfen Bkz: Ripple haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

koinmedya_brave

Acaba Ripple yöneticileri veya bazı balinalar SEC davasını önceden haber aldı ve fiyatları manipüle mi ettiler!

Aşağıdaki grafikte 2020’nin başından beri XRP fiyatlarındaki değişimi görüyoruz. Son 1 yıl içerisinde ciddi fiyat hareketleri SEC davasının hemen öncesinde başlıyor.

ripple iyi XRP hakkında karanlık iddialar!

Ripple’in eski kurucularından Jed McCaleb, WhaleAlert’in raporuna göre ciddi miktarda XRP’ye sahip ve 2020 yılı boyunca ciddi miktarda XRP satışında bulundu. McCaleb yaklaşık 1.2 milyar adet XRP’yi ortalama 34 cent’ten bozdurdu. McCaleb, bu satıştan yaklaşık 411 milyon dolar para kazandı.

McCaleb’in hala 3 milyar adedin üstünde XRP’si bulunuyor. SEC’in açacağı davadan Ripple eski veya yeni yöneticileri haberdar mıydı değil miydi? Bu soruların net cevabını ancak kendileri verebilir. Ama şurası da bir gerçek ki SEC davasının hemen öncesinde XRP fiyatlarının 90 cent’lere kadar çıkması oldukça şüphe uyandırıyor.

Kaynak

SEC tetiği çekti: Ripple yerlerde

Kripto para piyasalarında SEC (ABD’nin Sermaye Piyasası Kurulu) depremi yaşanıyor. SEC, XRP’nin menkul kıymet olduğunu düşünüyor. Bu nedenle Ripple aleyhine izinsiz ve lisansız menkul kıymet sürmesi suçlaması ile mahkemeye başvurdu. Bu hamlenin ardından Ripple’ın XRP’sinde serbest düşüş başladı. Ripple’ın XRP’si son 6 günde %67 civarında değer kaybetti. Yani 6 gün önce XRP’ye 1,000 dolar yatırımda bulunanlar yatırımcı, 670 dolarını kaybetti.

Lütfen Bkz: Güncel Ripple (XRP) Teknik Analizi: XRP dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

Aşağıdaki grafikte Ripple’ın XRP’sindeki değişimi görüyoruz. XRP 19 Aralık’ta 60 cent civarında işlem görüyordu. 23 Aralık’ta  (dün) 20 cent’e kadar geriledi.

ripple iyi XRP hakkında karanlık iddialar!

XRP 20 cent’i gördükten sonra gelen tepki alımları ile 25 cent’in üstüne çıktı. Ancak 25 cent civarında çok zayıf duruyor. XRP’de düşüş tekrardan baş gösterebilir.

Ripple yöneticilerinde ve yatırımcılarında ise panik hali yaşanıyor. Ripple yöneticilerinden ise korkutan bir açıklama geldi. Ripple yöneticileri XRP’nin SEC hışmına uğrayan ilk altcoin olduğunu ileri sürüyor. Sıra diğer altcoinlere geleceği iddia ediliyor.

Mahkemenin vereceği karar belli değil ama Ripple yöneticilerinin açıklamasının ardından altcoinlerde de değer kaybı başladı. Bitcoin’in toplam piyasa hakimiyet ise %69 seviyesine çıktı.

XRP fiyatlarında düşüşün etkisi ile kripto para piyasalarında sıralama da değiştir. XRP, 3’üncülük sırasından 4’üncü sıraya geriledi. Ripple’ın XRP’si yazının kaleme alındığı saatte 11 milyar dolar ile 4’üncü büyük kripto para.

Son 24 saatlik zaman diliminde en yüksek değer kaybı %32.5 ile XRP’de yaşanıyor. XRP’yi sırasıyla %28.78; %17.59 ve %16.24 ile NEM, Chainlink ve Band Protocol’de yaşanıyor. Bu kripto paraları DEFI platformlarının tokenları takip ediyor.

Kısaca SEC depremden en çok etkilenen kripto para XRP. Artçılar ise DEFI tokenlarını olumsuz etkiliyor.

Dava haberi geldi, XRP fiyatı çakıldı: Düşüş nerede biter?

Kripto para piyasalarını yakından takip eden yatırımcılar, XRP hakkında devam eden hukuki süreç konusunda fikir sahibi olmalılardır. Ripple şirketinin piyasa sürmüş olduğu XRP isimli kripto paranın hukuki pozisyonu mahkemelik oldu. İlgili mahkeme süreci uzun süredir devam ediyor ve Ripple’ın yumuşak karnını oluşturuyor.

Sorunun temel kaynağında XRP’nin bir menkul kıymet mi yoksa kripto para mı olduğu yatıyor. XRP’nin piyasaya sürüldüğü ilk günlerde yatırım yapan şahıslar XRP’yi bir menkul kıymet olarak satın aldıklarını ve bu konuda kendilerinin yönlendirildiklerini iddia ediyorlar. Oysa Ripple, XRP arzını dilediği gibi kontrol ediyor ve arttırıyor. Kısaca XRP’yi bir kripto paraymış gibi yönetiyor. Bu tanımsal farklılık XRP yatırımcıları tarafından mahkemeye taşındı.

Mahkeme XRP’yi bir menkul kıymet olarak tanımlarsa Ripple şirketi ciddi yaptırımlarla karşılaşacak. Ripple piyasaya usulsüz ve izinsiz biçimde menkul kıymet sürme suçlamasıyla karşılaşacak. Ripple ise savunmasında XRP’yi menkul kıymet olarak sürmediğini iddia ediyor. Ancak XRP’nin piyasaya sürüldüğü günlerde yapılan açıklamalar ile Ripple’ın şu sıralar yaptığı açıklamalar birbiri ile uyuşmuyor. XRP’nin piyasaya ilk arzında Ripple şirketinin “menkul kıymet” vurgusunda bulunması kafaları oldukça karıştırıyor.

SEC (ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu), XRP’nin menkul kıymet olduğu gerekçesi ile Ripple aleyhine yeni bir dava açması Ripple çevresinde ciddi bir dalgalanmaya ve paniğe neden oldu. Bu haberin duyulmasının ardından XRP serbest düşüşe geçti. Bu hızla XRP kısa sürede 30 cent’in altına gerileyebilir.

ripple iyi XRP hakkında karanlık iddialar!

XRP hakkında ileri sürülen bazı iddialar var ki gerçekleşirse düşüş daha da hızlanabilir: Coinbase XRP’yi listeden çıkarabilir iddiası. XRP’nin Coinbase’de listelenmesi XRP Army tarafından zafer olarak ilan edilmişti. Coinbase’in XRP’yi listeden çıkarması Ripple’da ciddi bir deprem etkisi yapabilir. Coinbase’den böyle bir olumsuz kararın çıkması, diğer borsaları da Ripple aleyhinde harekete geçirebilir.

Kaynak

Ripple’ın iyi ve kötü yanları

3’üncü büyük kripto para Ripple’ı eleştirenlerin de destekleyenlerinde güçlü argümanları var. Ripple’ın iyi ve kötü yanları neler?

Kripto para piyasalarında top 3’te işlem gören kripto paraların misyonlarını şu şekilde özetleyebiliriz:

Bitcoin: Değer birikim aracı ve rezerv para.

Ethereum: Evrensel bilgisayar. Dapps’lerin ve tokenların ev sahibi.

Ripple: Uluslararası değer değişim aracı.

Top 3’teki kripto paraların yukarıdaki misyonları yerine getirebilmesi hiç de hayal değil. Küresel anlamda iyi bir konjonktür yakalanırsa top 3’teki paralar yukarıdaki misyonlarını kolaylıkla yerine getirebilir.

En büyük 3’üncü kripto paranın taraftarı da aleyhtarı oldukça fazla. Bu durum Ripple’ın iyi ve kötü yanlarının güçlü olmasından kaynaklanıyor.

Ripple’ın dezavantajları neler?

1- XRP’nin diğer kripto paralara nazaran aşırı merkezi bir yapıya sahip olması. XRP, CEO’su, yönetim kurulu ve genel merkezi olan merkezi bir şirketin yani Ripple’ın kripto parası. Şirket kararları XRP’nin değeri üzerinde piyasanın da ötesinde güçlü sonuçlar doğurabiliyor. Nitekim yıllar önce Ripple’ın kurucularından Chris Larsen, anlaşmazlıklardan ötürü Ripple’dan ayrıldı ve Ripple’ın rakibi olan Stellar’ı kurdu.
2- XRP arzının sadece %44’ü piyasaya sürüldü ve kalan %66’sı piyasaya sürülmeyi bekliyor. Doğal olarak XRP’de her zaman bir dump korkusu yaşanıyor.
3- Dolaşımda ciddi miktarda XRP bulunduğundan fiyatlar, piyasadaki olumlu gelişmelere geç tepki veriyor.
4- Ripple hakkındaki davalar.

Ripple’ın avantajları neler?

1- Güçlü bir blockchain ağına sahip ve rekabetçi biçimde uluslararası fon transferine imkân tanıyor.
2- Ripple yöneticileri Libra’nın aksine düzenleyici ve denetleyici kurumlarla iyi anlaşıyor.
3- Ripple SBI ve MoneyGram gibi uluslararası finansal şirketlerle verimli iş ortaklığı geliştiriyor.
4- XRP fiyatlarının düşük olması, yatırımcılara dipten XRP satın alma imkânı tanıyor.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: