Loading...
btc
BTC
-2.49%
Bitcoin
65.852,04 USDT
eth
ETH
1.12%
Ethereum
3.478,10 USDT
bch
BCH
-5.17%
Bitcoin Cash
365,88 USDT
xrp
XRP
-1.86%
Ripple
0,60 USDT
ltc
LTC
1.81%
Litecoin
72,55 USDT
bnb
BNB
-0.88%
Binance Coin
582,11 USDT
sol
SOL
-2.92%
Solana
173,67 USDT
avax
AVAX
-5.61%
Avalanche
30,08 USDT
ada
ADA
-3.73%
Cardano
0,41 USDT
dot
DOT
-2.81%
Poladot
5,93 USDT
doge
DOGE
-5.07%
Doge Coin
0,13 USDT
shib
SHIB
-2.28%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Ripple 2020 raporunda şaşırtıcı gerçekler!

Ripple 2020 raporunda şaşırtıcı gerçekler!

AVAX neden yükseliyor? Yükseliş devam edecek mi?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ripple iyi bir yatırım aracı mı yoksa Ripple kötü bir tercih mi? Bu sorunun cevabına www.koinmedya.com adresindeki bu sayfadan ulaşabilirsiniz.


Ripple toparlanıyor mu?

Ripple finansal teknoloji şirketi olarak 10 milyar dolar üzerinde bir sermaye ile kurulmuş bir girişim ve 2020 yılının son çeyreği ile ilgili yayınladığı raporda, XRP likiditesini sağlayabilmek için piyasa katılımcılarına pazarladığı OTC satışlarını ikiye katladığını duyurdu.

ripple iyi Ripple 2020 raporunda şaşırtıcı gerçekler!

Geçen yılın son çeyreğinde Ripple piyasa katılımcılarına toplamda  76.27 million dolarlık satış gerçekleştirdi. 2020’nin 3. çeyreğinde, şirket tarafından satılan token miktarı 35,84 milyon dolara eşitti.

Rapora göre, bu satışlar ve kiralamalar, bazı Ripple ortaklarına ve RippleNet üyelerine ODL işlemlerini iyileştirebilmeleri için XRP likiditesi sağlamanın bir parçası olarak şirket tarafından gerçekleştiriliyor.

Ripple’ın davalık olması nedeniyle 33 piyasa katılımcısı XRP’ye karşı kısıtlayıcı önlemler almıştı.

ripple iyi Ripple 2020 raporunda şaşırtıcı gerçekler!

Rapor ayrıca, ABD  Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu SEC’in Ripple ve iki CEO Brad Garlinghouse ve bir ortak kurucu ve eski CEO’su Chris Larsen’e karşı yasal işlem başlattığını açıkladıktan sonra, birden fazla platformun XRP’ye karşı bazı kısıtlayıcı önlemler almaya başladığını ortaya koyuyor. Bu platformlar listeden kaldırmadılar ancak XRP paritelerinin alım satımını askıya aldı. Bunların arasında Bitstamp, Coinbase, Kraken vb. gibi kripto borsaları ve Grayscale XRP Trust’ını kapatan Grayscale var.

Ancak Coinbase müşterileri, XRP cüzdanlarını coini saklamak veya başka platformlara veya cüzdanlara çekmek için kullanabilirler.

Genel olarak, rapor bu tür otuz üç şirketten bahsediyor.

2,6 milyar XRP emanette kilitlendi

Ripple, her ayın ilk gününde, bu paranın bir kısmını satış veya operasyonel giderlerini karşılamak için kullanmak üzere emanet cüzdanından bir milyar XRP token çıkarıyor.

Bununla birlikte, bunun yaklaşık yüzde sekseni genellikle daha sonra kilitleniyor. Rapora göre 2020’nin 4. çeyreğinde Ripple 2,6 milyar XRP’yi emanette kilitledi.

“2020’nin 4. çeyreğinde, önceki çeyreklerle uyumlu olarak emanetten (her ay bir milyar) üç milyar XRP serbest bırakıldı. Toplamda, 2,6 milyar XRP iade edildi ve ardından yeni emanet sözleşmelerine konuldu.”

Kaynak

XRP hakkında karanlık iddialar!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) Ripple aleyhine açtığı davanın artçı etkileri devam ediyor. Kripto para borsaları teker teker Ripple’ın XRP’sini delist ediyor. Tüm bu olumsuz gelişmelerin etkisi ile XRP, ciddi biçimde değer kaybediyor.

Davanın açılmasından önce XRP, 60 cent’in üstünde işlem görüyordu. Yazının kaleme alındığı saatte ise 20 cent’in altına gerilemiş durumda. Hatta bir ara 17 cent’e kadar geriledi.

SEC, XRP’yi bir menkul kıymet olarak görüyor. Ripple şirketini ise izinsiz ve lisansız biçimde piyasaya menkul kıymet sürmekle suçluyor. XRP’nin menkul kıymet mi değil mi tartışması uzun süredir piyasayı meşgul ediyordu. SEC’in açtığı dava ise Ripple hakkında kara günlerin başlamasına neden oldu.

Tüm bu tartışmaların hemen öncesinde XRP’nin ciddi bir pump yaparak 90 cent’e ulaşması ise akıllarda ciddi şüphelerin oluşmasına neden oldu.

Lütfen Bkz: Ripple haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Acaba Ripple yöneticileri veya bazı balinalar SEC davasını önceden haber aldı ve fiyatları manipüle mi ettiler!

Aşağıdaki grafikte 2020’nin başından beri XRP fiyatlarındaki değişimi görüyoruz. Son 1 yıl içerisinde ciddi fiyat hareketleri SEC davasının hemen öncesinde başlıyor.

ripple iyi Ripple 2020 raporunda şaşırtıcı gerçekler!

Ripple’in eski kurucularından Jed McCaleb, WhaleAlert’in raporuna göre ciddi miktarda XRP’ye sahip ve 2020 yılı boyunca ciddi miktarda XRP satışında bulundu. McCaleb yaklaşık 1.2 milyar adet XRP’yi ortalama 34 cent’ten bozdurdu. McCaleb, bu satıştan yaklaşık 411 milyon dolar para kazandı.

McCaleb’in hala 3 milyar adedin üstünde XRP’si bulunuyor. SEC’in açacağı davadan Ripple eski veya yeni yöneticileri haberdar mıydı değil miydi? Bu soruların net cevabını ancak kendileri verebilir. Ama şurası da bir gerçek ki SEC davasının hemen öncesinde XRP fiyatlarının 90 cent’lere kadar çıkması oldukça şüphe uyandırıyor.

Kaynak

Lütfen Bkz: Güncel Ripple (XRP) Teknik Analizi: XRP dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

Ripple’ın iyi ve kötü yanları

3’üncü büyük kripto para Ripple’ı eleştirenlerin de destekleyenlerinde güçlü argümanları var. Ripple’ın iyi ve kötü yanları neler?

Kripto para piyasalarında top 3’te işlem gören kripto paraların misyonlarını şu şekilde özetleyebiliriz:

Bitcoin: Değer birikim aracı ve rezerv para.

Ethereum: Evrensel bilgisayar. Dapps’lerin ve tokenların ev sahibi.

Ripple: Uluslararası değer değişim aracı.

Top 3’teki kripto paraların yukarıdaki misyonları yerine getirebilmesi hiç de hayal değil. Küresel anlamda iyi bir konjonktür yakalanırsa top 3’teki paralar yukarıdaki misyonlarını kolaylıkla yerine getirebilir.

En büyük 3’üncü kripto paranın taraftarı da aleyhtarı oldukça fazla. Bu durum Ripple’ın iyi ve kötü yanlarının güçlü olmasından kaynaklanıyor.

Ripple’ın dezavantajları neler?

1- XRP’nin diğer kripto paralara nazaran aşırı merkezi bir yapıya sahip olması. XRP, CEO’su, yönetim kurulu ve genel merkezi olan merkezi bir şirketin yani Ripple’ın kripto parası. Şirket kararları XRP’nin değeri üzerinde piyasanın da ötesinde güçlü sonuçlar doğurabiliyor. Nitekim yıllar önce Ripple’ın kurucularından Chris Larsen, anlaşmazlıklardan ötürü Ripple’dan ayrıldı ve Ripple’ın rakibi olan Stellar’ı kurdu.
2- XRP arzının sadece %44’ü piyasaya sürüldü ve kalan %66’sı piyasaya sürülmeyi bekliyor. Doğal olarak XRP’de her zaman bir dump korkusu yaşanıyor.
3- Dolaşımda ciddi miktarda XRP bulunduğundan fiyatlar, piyasadaki olumlu gelişmelere geç tepki veriyor.
4- Ripple hakkındaki davalar.

Ripple’ın avantajları neler?

1- Güçlü bir blockchain ağına sahip ve rekabetçi biçimde uluslararası fon transferine imkân tanıyor.
2- Ripple yöneticileri Libra’nın aksine düzenleyici ve denetleyici kurumlarla iyi anlaşıyor.
3- Ripple SBI ve MoneyGram gibi uluslararası finansal şirketlerle verimli iş ortaklığı geliştiriyor.
4- XRP fiyatlarının düşük olması, yatırımcılara dipten XRP satın alma imkânı tanıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.