BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Ripple, SEC davasına “öldürücü” darbe hazırlığında – XRP yükselir mi?
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Ripple, SEC davasına “öldürücü” darbe hazırlığında – XRP yükselir mi?

Ripple, SEC davasına “öldürücü” darbe hazırlığında – XRP yükselir mi?
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ripple, 15 offshore borsadan belge arayışında. Bu belgelerin şirketin ABD’de XRP satarak suç işlemediğini kanıtlayacağı ifade ediliyor. Sonuçta SEC’in açtığı dava için kritik önem taşıyor.


Ripple, SEC davasında masumiyetini kanıtlayacak belgelerin peşinde

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucu ortağı Chris Larsen, bir başvuru yaparak, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Bitfinex’in üst kuruluşu iFinex ve 14 uluslararası kripto borsasını araştırmasını istedi.

2 Haziran tarihli talepte, iFinex, Bitforex, Bithumb, Bitlish, BitMart, AscendEX (eski adıyla Bitmax), Bitrue Singapore, Bitstamp, Coinbene, HitBTC, Huobi Global, Korbit, OKEx, Upbit Singapore ve ZB Network Technology gibi borsalardan belgeler talep ediyor.

Ripple, bu borsalardan elde edilecek belgelerin, şirketin suç işlemediğini kanıtlayacağını iddia ediyor. Çünkü bu belgeler, Ripple’ın ABD’de XRP satışı yaparak yasaları çiğnemediği kanıtlayacak.

SEC ise Ripple aleyhinde dava açarak, Garlinghouse ve Larsen’i dünya genelindeki yatırımcılara 2 milyar adetten fazla XRP satmakla suçluyor. SEC’e göre Ripple yetkilileri bu satışları yaparak suç işlediler.

Ripple’ın yöneticileri ise SEC’in iddia ettiği gibi 1933 Menkul Kıymetler Yasası’nın 5. Bölümünü ihlal ettikleri iddialarını reddediyor. Bölüm 5, bir kayıt olmadan menkul kıymetlerin yurtiçi satışını yasaklıyor.

Garlinghouse ve Larsen’in yasal temsilcileri ise XRP satışlarının yurt dışı borsalar üzerinden gerçekleştirildiğini ve dolayısıyla SEC’in yetki alanı dışında olduğunu söylüyor.

“Hem XRP teklifleri hem de XRP satışları yurt dışı işlem platformlarının emirleri ve kayıtları üzerinden gerçekleşti. Coğrafi olarak ABD dışında yapıldılar. Bundan dolayı SEC’in iddialarında yerel XRP satışı dememesini suçlamaları için ölümcül darbe anlamına geliyor.”

SEC, XRP satışlarının kripto paranın fiyatını düşürdüğünü de iddia ederek Şubat ayında Ripple ve firmanın yöneticilerine karşı şikayetini değiştirmişti. Şikayette ayrıca Garlinghouse ve Larsen’in, iddia edilen satışlar sırasında XRP konusunda “long” olduklarını söylemekle de suç işledikleri iddia ediliyor. Sonuç olarak Ripple yöneticileri milyarlarca dolar değerinde XRP’yi piyasaya sürerken yatırımcıları da yanılttılar deniliyor.

XRP fiyatına etkisi

SEC’in Ripple aleyhinde dava açması sonucu XRP büyük bir düşüş yaşamıştı. XRP yatırımcıları kripto parayı dump yapmaya başlamıştı. Son aylarda Bitcoin ve Ethereum gibi sektörün lider varlıkları yeni zirveler kaydederken, XRP fiyatı onların çok gerisinde kaldı. Ancak SEC davasının sonuçlanması fiyata olumlu etki yapabilir.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: