1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Ripple ile XRP arasında ne fark var?

Ripple ile XRP arasında ne fark var?

Ripple ile XRP arasında ne fark var?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ripple ile XRP aynı şey mi?   Ripple, ABD’de (San Francisco, Kaliforniya) merkezi bulunan bir şirkettir. Kurucuları ise, Chris Larsen ve Jed McCaleb’dir. Şirketin amacı, internet aracılığıyla para göndermek için kullanılan bir blockchain platformudur.  XRP ise, Ripple’nin borsalarda işlem gören tokenidir. Ripple Labs tarafından geliştirilmiş sistemde dolar ve yen gibi gerçek para birimlerinin yanı sıra, Bitcoin ve Litecoin gibi kripto para türünden ödemeler de gerçekleştirilebilmektedir.


Ripple ile XRP aynı şey mi?

Öncelikle şundan bahsetmemiz gerekir; Ripple’ın arkasındaki PR firması olan The Hatch Agency’ ye göre XRP bağımsız bir dijital varlık ve Ripple dan farklı.

Ripple dünya çapında para gönderme için finansal çözümler sunan bir teknoloji şirketiyken, XRP arkasında açık kaynak blockchain teknolojisi olan dijital bir varlık.

Ripple farkı şöyle açıklıyor:

Ripple xRapid ürününde XRP’yi ve XRP Ledger’i kullanan bir yazılım şirketi. Bu dijital varlığı veya teknolojiyi kontrol etmiyor. Şu anda 60 milyar XRP’ye sahip .

Yani XRP Ledger tekil bir varlığa ait olamaz, merkezi değildir. Ripple da dahil olmak üzere herhangi bir kuruluş veya kişiden bağımsız olarak varlığını korur.

Dahası Ripple kullanan ile XRP kullanan arasında ciddi bir fark vardır. Ripple finansal kuruluşlar tarafından kullanılırken XRP, XRP Ledger üzerinde kurulanlar ve borsalarında XRP’yi listeleyenler tarafından kullanılır.

Peki “XRP nedir” sorusu neden önemli? Neden Ripple ile XRP arasında böyle bir kilit fark var? SEC son açıklamasında Bitcoin ve Ethereum ile bunların statülerinden bahsederken Ripple ya da XRP’den bahsetmedi. Bitcoin ve Ethereum menkul kıymet olarak sınıflandırılmıyor fakat neden burada XRP tokenden bahsedilmedi?

SEC Ripple’ı bir menkul kıymet olarak belirlerse XRP piyasalarda düşüş yaşayabilir ve eğer Ripple Howey Test’i geçemezse sorumluları yasal sorunlar yaşayabilir. Dikkate alınması gereken önemli bir konu ise merkezileşme.

Fakat diğer bir önemli yorum da protokolün XRP’siz çalışabileceğini söyleyen David Schwartz’dan geldi. Eğer bunu söylediyse XRP token Ripple’ın piyasadaki değerini arttırmak için var denilebilir.

Sistemin nasıl çalıştığını gösteren şu reklamı da izleminizi öneriyoruz.

HIZLI İSTATİSTİKLER
XRP Fiyat $0,188705
Piyasa Değeri $8.152.416.924
Piyasa Değeri Hakimiyeti %4,32
Ticaret Hacmi $1.571.948.363
Hacim / Piyasa Değeri 0.2011
24s Düşük / 24s Yüksek $0,185556 / $0,197121
7d Düşük / 7d Yüksek $0,185610 / $0,220273
Piyasa Değeri Sıralaması #3
Tüm Zamanların En Yükseği $3,40 -94%
Jan 07, 2018 (neredeyse 2 yıl)
Tüm Zamanların En Düşüğü $0,00268621 6.900%
May 22, 2014 (5 yıldan fazla)
XRP/Bitcoin Oranı 1 BTC = 37824.54 XRP


XRP
ve Ripple haberlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler: