1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. PoWx Nedir, Bitcoin PoWx Önerisine Geçmeli mi?

PoWx Nedir, Bitcoin PoWx Önerisine Geçmeli mi?

PoWx Nedir, Bitcoin PoWx Önerisine Geçmeli mi?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

PoWx nedir sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız. Yeni algoritma önerisi olan PoWx ile daha çevreci ve daha verimli olma şansını bulan Bitcoin madenciliği, böyle bir değişime hazır mı? Sektörün sahiplerinin ne kadar hoşuna gider? Bu soruların cevabını önümüzdeki zamanlarda göreceğiz.


 

PoWx Nedir?

Bitcoin madenciliği yeni algoritma önerisiyle ileriye doğru bir adım daha atmanın eşiğinde. Kripto madenciliği Proof-of-work algoritması hakkında, geçtiğimiz aylarda birkaç tartışma başlamıştı. Tartışmaların odağında ise, bu algoritmanın büyük bir elektrik israfı olduğu ve çevresel bir felaketin sınırlarında dolaşmaktan farksız olduğu var.

Yeni gelişme ise, PoWx Girişim tarafından, kripto para birimi madenciliğinde çok farklı ve aynı zamanda mantıklı bir teklif öne sürüldü.

Nasıl bir Çözüm Sunuyor?

powx-nedirBu yeni teklif, aynı adı taşıyan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan POWx Girişim tarafından önerildi. Mevcut yürütülen proof-of-work sistemi, güçlü bir donanım altyapısına ve bu donanımların çalışması için çok fazla elektrik gereksinimine dayanıyor. Büyük resme bakıldığında, her geçen gün artan elektrik kullanımı aslında oldukça endişe verici bir tablo karşımıza çıkartıyor. Bu sorunlar geçmişte de ortaya konmuştu.

Yeni öneri, bu endişeleri gidermek ve mevcut Bitcoin madenciliği kavramını büyük ölçüde geliştirmek için tasarlanmış. Bitcoin geliştiricileri, “optik” proof-of-work’ü destekleyecek ve daha fazla enerji tasarrufu sağlayacak bu yeni algoritmayı uygulayacaklar. Para birimleri madencilik algoritmalarını oldukça düzenli olarak değiştirmelerine rağmen, bu tür bir değişiklik ilk kez doğrudan Bitcoin’i etkiledi.

Ayrıca bakınız: Bitcoin Madencilik Maliyetleri (Ülkeler Düzeyinde)

PoWx’in önerdiği algoritmanın olumlu yanlarından biri de, Bitcoin madenciliğini düzenli tüketiciler için çok daha çekici ve ulaşılabilir kılacak olmasıdır. ASIC donanımına olan ihtiyaç tamamen ortadan kaldırılacağından, giriş yapma engellerini tamamen kaldırılmış olacak. Bu nokta, bu değişikliğin önerilmesinin başlıca nedenlerinden biri.

İlginizi çekebilir: Güncel Bitcoin ve Kripto Para Analiz Rehberi / Uzmanların Strateji ve Taktikleri: Nasıl yatırım yapılır, ne zaman alınır, ne zaman satılır?

Bitmain’in Bitcoin madencilik sektöründeki hakimiyetinin bir sorun haline geldiğine dikkat çekmişti. Aslında bu sorun Bitcoin’e özgü değil. Bitmain’in ASIC donanımı, alternatif kripto para birimleri arasında da yaygın kullanılıyor.

Yine de Bitcoin geliştiricilerinin yakın gelecekte PoWx’e madencilik protokolünün değiştirilmesine izin vermesi zor görünüyor. Madenciliğin tekelleşmesi, kripto para birimleri dünyasında devam eden bir tartışma konusudur. Dünyanın önde gelen kripto para biriminin bu değişim konusunda öncü olması bekleniyordu.

Para biriminin kodunun nasıl olacağına ve çalışacağına dair kapsamlı bir gözden geçirme gerekecek. Bitcoin’in proof-of-work algoritmasını değiştirmesi çok kolay olmayacak. Bu kadar radikal bir değişiklik için hızlı karar verilmemeli.

PoWx nedir ve nasıl bir çözüm sunduğunu sizlerle paylaştık. Konu ile düşüncelerinizi lütfen bizimle paylaşın.