1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Asya piyasalarının Bitcoin üzerine etkisi ne ölçüde?

Asya piyasalarının Bitcoin üzerine etkisi ne ölçüde?

Asya piyasalarının Bitcoin üzerine etkisi ne ölçüde?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Asya piyasalarının Bitcoin üzerine etkisi son dönemde balinalar ile birlikte anılıyor. Özellikle de BTC ve tüm piyasadaki yükselişi balinaların tetiklediği iddialar arasındadır. Hatta piyasaya asıl yön verenin onlar olduğu ileri sürülüyor. Böyle balinalardan biri BTC için yakın gelecekte 50,000 doların artık şaşılacak bir fiyat olmayacağı konusunda emin konuşuyor.


Asya piyasalarının Bitcoin üzerine etkisi ve balinaların BTC fiyat tahmini

Görüşler ve analizler önemlidir ancak bunlardan da daha önemlisi piyasada gerçekleşen hareketlerdir. Çünkü kripto paraların fiyatını belirleyen analizler ve görüşler değil, gerçek eylemlerdir. Özellikle de balinaların son dönemdeki işlemleri, kripto para piyasasında dalgalanmalara yol açmışken. İşten anlayan yatırımcılar için balinaların ve diğer büyük hesapların aktiviteleri, kripto fiyatlarının geleceğinin belirtileri olarak faydalı bilgiler sunuyor.

“Whale Alert”e (Balina Gözlem) göre, Nisan’da piyasanın yükselmesi ve piyasa değerinin yüzde 30 artarak 140 milyar dolardan 180 milyar doları görmesi ile bir dizi geniş çaplı işlem gerçekleşmişti.

İlgili: Bitcoin’i dipten al 24.000 dolara sat! Peki yeni dip nokta neresi?

1 Nisan’da Reuters, önemli ölçüde fiyat yükselişi olan saat boyunca 6 milyondan fazla işlem gerçekleştiğini ve bu aktivitenin büyük bölümünün de Asya merkezli borsalarda yoğunlaştığını bildirmişti. Bu normal işlem hacminden 3 – 4 kat daha fazladır ve öyle görünüyor ki kripto kışının bitmesinde balinaların da kısmen rolü oldu. Balinaların bu gizli hareketleri, piyasanın gözle görülür biçimde yükselmesine neden olmuştu.

Bloomberg’in analizine göre, balinaların bu hareketi, dalgalanma efekti yaparken, 2018 boyunca hareketsiz kalan diğer kripto para sahiplerini de canlandırmıştı. Bu dönemde BTC cüzdanlarının sadece yüzde 10’u pasif kaldı. Önceki aylarda hareketsiz kalan cüzdanların oranı ise yaklaşık yüzde 30-40 civarındaydı. Özellikle de ilk 10’daki kripto cüzdanları Nisan’da aktifti.

Nisan’ın sonunda yapılan en büyük işlemlerden birinde 1 milyon dolar transfer edilmiş ve söz konusu cüzdanlardan biri tarafından alınmıştı. Bu işlem biraz araştırılınca, alıcının Roobee isimli bir blockchain tabanlı yatırım hizmeti olduğu anlaşıldı. Söz konusu kuruluşun yakın zamanda Asya borsalarında birkaç büyük IEO yapacağı duyuruldu. Bu balinanın hesabında 7,000 BTC olduğu ancak sahip olduğu tek hesabın da bu olmayacağı düşünülüyor.

Anonim bir balina: BTC fiyatının 50,000 dolar olması olağanüstü bir şey olarak görülmeyecek

Bugün balinaların kripto piyasasına etkisi her zamankinden daha fazladır. Balinaların çoğu kimliklerini gizli tutmayı tercih etse de ara sıra biri ortaya çıkıp kripto piyasasının genel durumu hakkında görüşlerini paylaşıyor. Örnek olarak şuna bakalım. Şubat’ta CCN’e röportaj veren bir balina, yatırımcıların beklentisinin aksine piyasanın çok daha çabuk toparlanacağı tahminini dile getirmişti.

İlgili: Toplam Ethereum miktarının yüzde 30’u 376 balinaya ait!

ZyCrypto, yaptığı bir araştırma sonucu yukarıda bahsedilen 1 milyon dolarlık işlemin sahibine ulaşarak bir tahminde bulunması için ısrar etti. İsmini gizlemek koşuluyla söz konusu balina şunu söyledi:

“Kripto para piyasası, menkul kıymetler borsası ile kıyaslandığında halen gelişim aşamasındadır. Büyük yatırım fonlarının kripto para alanındaki ilk yatırımları, düzenleme ve yasal alandaki iyileşmeler, gerçek blockchain uygulamalarını sayısının artması, bir yandan büyük işletmeler, diğer yandan ise aktif finansal gelişmeler ve Z neslinin dijital ürünlere olan ilgisinin sürekli artması, 3-5 yıl içinde kripto para piyasası için en iyi ortamı oluşturacaktır. Bu ortamda ise Bitcoin’in fiyatının 50,000 dolar olması artık olağanüstü bir şey olarak görülmeyecektir.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: