Güncel PegNet (PEG) rehberi: PegNet (PEG) nedir?

PegNet PEG Nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

PegNet; Factom Protokolü üzerine inşa edilmiş, merkeziyetsiz finansın temelini oluşturan bir ödeme ve değer deposu network’üdür.


PegNet Nedir?

 

PegNet, farklı para birimlerine ve varlıklara (assets) sabitlenmiş (stabilize edilmiş) merkeziyetsiz bir token ağıdır. Bu, karşı taraflara ihtiyaç duyulmadan alım satıma ve değerlerin dönüşümüne (conversion of value) olanak tanıyan bir sistem.

PoW ve harici oracle rekabetini kullanarak para birimlerinin ve varlıkların fiyatlarına yakınlaşmak için kullanılan, tamamen denetlenebilir, açık kaynaklı istikrarlı bir stable coin network’ü.

Burada biraz oracle’a değinmek istiyorum.

Oracle nedir?

Oracle İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemleri olarak tanımlanabilir. Oracle ile büyük miktarda verileri güvenle tutabiliriz. Aynı anda çok büyük insan kitlelerine bunları yansıtabilir, gösterdiğimiz veriler arasından seçim yapabilir ve düzenleyebiliriz. Oracle veritabanı bu yüzden bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir. Oracle veritabanı verilerin tamamını güvenli bir biçimde tutarak on binlerce insana aktarabildiğimiz yapıdır. Temelde veritabanı yönetimi olarak dünya üzerinde en büyük projelerin altında yer alır. Zaten Microsoft’tan sonra en büyük şirket Oracle olduğu için dünya genelinde büyük projeler için Oracle veritabanı kullanılır.

Devam edelim…


Mevcut stabilcoin çözümlerinden farklı olarak PegNet; karşı taraf, teminat veya akıllı sözleşmeleri olmayan varlıklar yayınlayarak çoğu stablecoin’in maruz kaldığı riskleri ortadan kaldırmış oluyor.

Bunun yerine, PegNet’teki varlıkların (sabitleştirilmiş varlık token’ları) değerleri “Oracle Fiyat Kaydı (OFK)” tarafından belirleniyor. Bu OFK, fiyat verilerini PegNet ağındaki madencilerden alıyor.

PegNet için fiyat madenciliği yapmak isteyen herkes bilgisayarları üzerinden Oracle Fiyat Kaydı sistemine ulaşıp kullanabilir.

(Bunları görünce aklıma daha önce hazırladığım Tellor projesi geldi.)

pegnet-nedir

PegNet’te sadece ABD doları gibi varlıklara sabitlenmiş satbil coin’ler değil her türlü varlık için sabitlenmiş varlık token’ları söz konusu.

Bu ne anlama geliyor?

Listelenmiş bütün varlıklar arasında yalnızca 0,001 ABD doları karşılığı dönüştürme imkânı mevcut.

Şu anda, PegNet kripto para birimlerini, fiat para birimlerini ve değerli metalleri temsil eden sabitlenmiş token’ları desteklemekte.

Gelecekte daha birçok varlık ve hatta varlık sepeti desteklenecek, ancak şimdilik PEG, insanların “değerlerini” depolayabileceği şu sabit varlıkları destekliyor:

PegNet Güncel PegNet (PEG) rehberi: PegNet (PEG) nedir?

Yukarıda listelenen varlıkların tümü PegNet’te 0,001 ABD Doları karşılığında kolayca birbirlerine çevrilebilir. Bu ultra ucuz işlemler, ağdaki katılımcıların sınırsız bir şekilde küresel olarak birbirleriyle sorunsuz bir şekilde ticaret yapmalarını sağlar.

PegNet Güncel PegNet (PEG) rehberi: PegNet (PEG) nedir?

Beş cent veya beş milyon dolar göndermeniz fark etmez, tüm ödemeler ve işlemlerin 1 cent’in onda biri oranında bir maliyeti var.

Ek olarak, PEG, tüm ağlarda sorunsuz varlık değişimini sağlamak için Ethereum ve diğer popüler blockchain platformlarıyla birlikte çalışacakmış.

PEG platformunda karşı tarafın, teminatın ve akıllı sözleşmelerin olmayışı ile birlikte ucuz işlem maliyetleri, basitleştirilmiş akıllı sözleşme çözümü ve yenilikçi DEX likidite mekanizmaları gibi kripto para birimi endüstrisi için yeni uygulamalar geliştirilmiş oluyor.

Temel olarak, PEG belirtilmiş sabitlenmiş varlıklar arasında sorunsuz bir ticaret platformunu mümkün kılıyor ve bu da girmekte olduğumuz her şeyin tokenize edilebileceği dönem için gerekli bir şey.

Yakın zamanda PegNet’teki 40 katılımcı ilk pGold (altına sabitlenmiş token) işlemini gerçekleştirmiş ve bu işlem için 1 kuruştan daha düşük bir ücret karşılığında kendilerine altın ödenmiş.

Kullanım Durumları

Ödemeler

Bir müşteri; pEUR, pGLD veya pBTC cinsinden ödeme yapabilir ve satıcı, para birimi değiştiricisi (currency exchanger) veya başka herhangi bir üçüncü taraf olmadan ödemeyi PUSD’ye dönüştürebilir (Bu gerçekten harika).

İşlem Ölçeklendirme

Çoğu kripto para birimi ölçeklendirilemez çünkü işlem yapmak için çok yavaş ya da çok pahalıdırlar. Mesela Bitcoin’i ele alalım, mikroişlemler pek mümkün değil çünkü işlem ücretleri çok yüksek.

PegNet ile müşteriler ve tüccarlar sabitlenmiş Bitcoin (pBTC) kullanarak Bitcoin’i işlemi gerçekleştirebilir.

Bir tüccar, pBTC’sini yakarak (burn) bu pBTC’yi başka bir sabitlenmiş varlığa dönüştürebilir ve aynı değere sahip yeni sabitlenmiş varlık token’ları elde edebilir. Veya tüccar, borsada pBTC’yi gerçek BTC’ye veya USD’ye dönüştürebilir.

Bu nedenle, herhangi bir blockchain platformu, ödeme işlemleri için PegNet’i kullanarak ölçeklenme sorununu aşabilir.

Akıllı Sözleşmeler

PegNet, Ethereum ve diğer popüler blockchain platformlarıyla birlikte çalışabildiği için akıllı sözleşmeler herhangi bir varlığa sorunsuz bir şekilde uygulanabilir.

Ticaret Platformu

PegNet kullanıcıları yukarıdaki özelliklere ek olarak küresel kripto para piyasasında başkalarıyla sınırsız işlem yapabilir.

Daha fazla ayrıntı için lütfen Whitepaper‘a bakınız.

PEG marketcap bilgileri için tıklayınız.

Twitter’a giriş tarihleri Temmuz 2019. Takipçi sayıları 1050.

Telegram’da bu sayı 436.

Kripto Paralar ve Temel Analiz kitabımı incelemek veya almak için TIKLAYINIZ.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Güncel PegNet (PEG) rehberi: PegNet (PEG) nedir?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.