Loading...
btc
BTC
-1.3%
Bitcoin
62.599,78 USDT
eth
ETH
-1.75%
Ethereum
3.047,66 USDT
bch
BCH
-5.68%
Bitcoin Cash
479,43 USDT
xrp
XRP
-2.15%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
-0.11%
Litecoin
78,00 USDT
bnb
BNB
-2.51%
Binance Coin
538,84 USDT
sol
SOL
-3.73%
Solana
133,36 USDT
avax
AVAX
-1.75%
Avalanche
34,54 USDT
ada
ADA
-0.16%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-1.22%
Poladot
6,63 USDT
doge
DOGE
-5%
Doge Coin
0,15 USDT
shib
SHIB
-2.24%
Shiba Inu
0,00 USDT

Paraguay’ın Bitcoin tasarısının taslağı sızdı! Ne içeriyor?

paraguay
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Paraguay’da kongre üyesi olan Carlos Rejala’nın meclise sunacağı Bitcoin tasarısının taslağı sızdırıldı. Tasarı beklentileri karşılıyor mu? Detaylar haberimizde.

Paraguay’ın Bitcoin tasarısının taslağı sızdı

Paraguaylı kongre üyesi olan Carlos Rejala, ülkesinde Bitcoin’i düzenlemeye çalışıyor. Rajela geçtiğimiz aylarda El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi haline getirmesinin ardından meclise bir Bitcoin tasarısı sunacağını söyleyerek Bitcoin maksimalistlerini heyecanlandırmıştı.

Rajela tasarı için meclisteki başka bir partiden senatörle beraber çalıştı. Decrypt, Kongre Üyesi Carlos Rejala ve Senatör Fernando Silva Facetti tarafından geliştirilen tasarının sızdırılmış bir kopyasına erişim sağladı.

Tasarı, kripto para birimlerinin Paraguay Devlet Vergilendirme Müsteşarlığı’na kaydedilmesini içeriyor. Ayrıca tarafların vergi sistemine zorunlu olarak kaydolmasını düzenliyor. Kripto para borsaları ve madencilik faaliyetlerini de düzenleyen tasarının sızan taslağı beklentilerin dışında bir gelişme olduğunu gösteriyor.

Rajela, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin Bitcoin’i yasal para birimi haline getirmesinin ardından profil fotoğrafını “lazer gözler” olarak değiştirmişti. Bu hareket birçok kişi tarafından Paraguay’ında böyle bir karar alabileceği şeklinde yorumlanmıştı.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Paraguaylı mimar ve teknoloji meraklısı Juan Pessolani, taslağa erişim sağladığını ve Arjantin ve Kolombiya’da yapılan başarısız tasarılardan izler bulunduğunu söyledi.

Açık kaynaklı yazılım ve kripto para aktivisti Juan Benitez, Decrypt ile yaptığı görüşmelerde, kripto için önerilen vergileri ve bir kurtarma fonunu içeren yasa tasarısını “son 10 yılda teknoloji meseleleri üzerine hazırlanmış gördüğüm en üzücü belgelerden biri” diyerek eleştirdi.

Benitez, yasal metni analiz etmesi için Carlos Rejala tarafından davet edildiğini ve bunun Juan Pessolani tarafından sızdırılanla aynı olduğunu doğruladı. Ancak tarafların üzerinde tasarının üzerinde çalışmaya devam edeceğini belirtti. Pessolani, mevcut haliyle onaylanması halinde tasarının ters etki yapabileceğinden korkuyor

“Paraguay’daki Bitcoin yasası taslağı yeniliği teşvik etmiyor, teşvikler oluşturmuyor ve toplum için ekonomik kalkınma fırsatları yaratmıyor. Aksine, bazıları için engeller ve dezavantajlar, bazıları için ise faydalar yaratır.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye dönerek teslim olan “Tosuncuk” lakaplı Mehmet Aydın’ın da Paraguay’da Bitcoin madenciliği yaptığı belirtilmişti. Mehmet Aydın çıkarıldığı mahkemede Paraguay’da 7 Milyon dolarlık bir Bitcoin madencilik tesisi bulunduğunu ve bu tesise Osman Naim Kaya isimli bir şahıs tarafından el konulduğunu doğruladı. Mehmet Aydın’ın madencilik tesisinin akıbeti de Türkiye’yi yakından ilgilendiriyor. Zira Mehmet Aydın mahkemede el konulan mal varlıkları ile mağdurların zararını karşılayabileceğini ifade etti.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.