fbpx
promodex_koinmedya_banner_1440x90
promodex_koinmedya_banner_1440x90
BTC : 490644 ₺ ETH : 34300 ₺ XRP : 8.45 ₺ LTC : 1510.7 ₺ USDT : 13.754 ₺ XLM : 2.665 ₺
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Paraguay’da dağ fare mi doğurdu?

Paraguay’da dağ fare mi doğurdu?

Paraguay’da dağ fare mi doğurdu?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin El Salvador’da resmi para birimi ilan edildikten sonra Paraguay’da da aynı adımın atılacağı değerlendiriliyordu. Meclise gelen yasa ne içeriyor? Detaylar haberimizde.

Paraguay’da dağ fare mi doğurdu?

Miami’de yapılan Bitcoin 2021 konferansında bugüne kadar Bitcoin için en önemli adımlardan biri atıldı. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, yaptığı açıklamada Bitcoin’i ülkesinin resmi parası ilan etmek için yasa teklifinde bulunacağını açıkladı.

Hızlı bir süreç işledi. Bukele’nin meclise sunduğu yasa kabul edildi ve Bitcoin için tarihi bir eşik aşılmış oldu. Bu adımın ardından çeşitli ülkelerde yapılan açıklamalar Bitcoin yatırımcılarını heyecanlandırdı. Bunlardan biri de Paraguay. Paraguay’da milletekili Carlos Rejala, yaptığı açıklamada Bitcoin yasasını meclise sunacaklarını duyurunca beklenleti daha da arttı.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Ancak geçtiğimiz hafta yasanın taslağı basına sızınca kripto dünyası hayal kırıklığına uğradı. Bir grup milletvekili ile meclise sunulan yasa beklenilenin aksine Bitcoin ve madenciliğini kontrol altına alan teklifler içeriyor.

Milletvekili Carlos Rejala ve liberal senatör Fernando Silva Facetti tarafından sunulan tasarı, El Salvador’un geçen ay yaptığı gibi Bitcoin’i yasal para ilan etmeyi amaçlamıyor. Aksine Tasarı, kripto para birimi işlemlerini kontrol etmeyi ve düzenlemeyi ve vergiler oluşturmayı amaçlıyor.

Teklifin herhangi bir yerinde Bitcoin veya diğer kripto para birimlerinin yasal para birimi ilan edilmesinden bahsedilmiyor.

“Dijital varlıklar, Paraguay Devleti tarafından kullanılan yasal para birimleri değildir ve bu nedenle Paraguay Merkez Bankası tarafından desteklenmemektedirler”

Bunun yerine, önerilen yasa, devletin ticaret ve diğer kullanım durumları ve vergi toplaması için kripto işlemlerini düzenlemeyi amaçlıyor. Yasa, Paraguay Merkez Bankası’nı kripto para birimleri ile ilgili tüm varlıkların denetçisi olarak öneriyor.

Tasarıda imzası bulunan Facetti, “yasanın amacı bu sektörü düzenlemek ve kontrol etmektir. Bugün üzerinde durduğumuz temel proje budur” dedi.

Yasa ayrıca Bitcoin madenciliği ve ticaretinden de kendi kapsamındaki faaliyetler olarak bahsediyor. Madencilikle ilgili ithalat, tasarı onaylanırsa, toplam değer vergisine tekabül eden %5 oranında vergilendirilecek.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.