1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Nobel ödüllü iktisatçı ve senatör arasında umut ve korku veren Bitcoin diyaloğu!

Nobel ödüllü iktisatçı ve senatör arasında umut ve korku veren Bitcoin diyaloğu!

Nobel ödüllü iktisatçı ve senatör arasında umut ve korku veren Bitcoin diyaloğu!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Nobel ödüllü iktisatçı Paul Krugman ile Ohio eyaleti temsilcisi Joshua Mandel arasında twitter üzerinden gerçekleşen diyalog piyasalara umut ve korku veriyor.


Nobel ödüllü iktisatçı ve senatör arasında umut ve korku veren Bitcoin diyaloğu!

Genç ve yeni nesil akademisyenler Bitcoin ve kripto paralara karşı daha sıcak yaklaşırken duayen iktisatçılar Bitcoin ve kripto paralar konusuna daha temkinli yaklaşıyor. Nobel ödüllü iktisatçı ve New York Times yazarı Paul Krugman, Bitcoin konusuna temkinli yaklaşan duayen iktisatçılardan birisi. Krugman ile Ohio Cumhuriyetçi senatör Joshua Mandel arasındaki tartışma oldukça dikkate değer. Bu tartışmanın içeriğine geçmeden tartışmanın ana konusu olan artan kamu borçlarına göz atalım.

Korona salgını ile daha da görünür olmaya başlayan bir tartışma var; o da küresel bir kriz beklentisi! Korona salgınının ardından kamu borçlarında ciddi artış gerçekleşiyor. Öyle ki Trump zamanında ABD yönetiminin borçlanma limiti doldu. Yeni Başkan Biden, dolan borçlanma limiti arttırmak için oldukça zorladı. Biden, borçlanma limiti ancak Cumhuriyetçilerin desteğini alarak arttırabildi. Böylece borçlanma tabanı 480 milyar dolar daha arttırıldı. Artık koca bir deve ulaşan ABD kamu borçları, küresel sistemi tehdit ediyor. Diğer ülkelerde de kamu borçlarında da benzer trend söz konusu.

Aşağıdaki grafikte ABD kamu borçlarındaki değişimi görüyoruz. ABD’nin toplam kamu borcu 30 trilyon dolara yaklaştı. Bu rakam ABD’nin milli gelirinden oldukça yüksek.

umut ve korku veren Bitcoin Nobel ödüllü iktisatçı ve senatör arasında umut ve korku veren Bitcoin diyaloğu!

Senatör Joshua Mandel artan kamu borçlarından hareketle ciddi bir kaosun yaşanabileceğini iddia ediyor. Vatandaşlarına yiyecek depolamalarını ve silahlanmalarını tavsiye ediyor. Ayrıca borçlanmadan kaçarak Bitcoin almaları gerektiği yönde tavsiyesini yineliyor.

Aşağıdaki Mandel’in tweet’i ve Krugman’ın bu tweet’e cevabını görüyoruz.

Krugman ise ünlü Mad Max filmine dikkat çekerek böyle bir kaos yaşanacaksa internete nasıl ulaşacağız diye soruyor. Krugman bu ifadeleri ile Mandel’in kehanette bulunduğu bir krizin yaşanması geminin tamamen su alması ve batması anlamına gelecektir. Bu durumda Krugman’a göre Bitcoin de hayatta kalamaz.

Krizin boyutu Mad Max filmlerine konu olacak boyutta olması için herhalde küresel bir nükleer savaşın çıkması gerek. Ancak küresel bir ekonomik kriz beklentisi her geçen gün artıyor. Konuyla ilgili birçok ekonomist ve uzman uyarılarda bulunuyor.

Bu arada sinema sever okuyucularımız için aşağıda Mad Max filminin fragmanını bırakıyoruz.

İlgili!

Güncel Bitcoin fiyat tahmini, geleceği ve beklentiler 2021- 2025

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.