Loading...
btc
BTC
0.01%
Bitcoin
64.946,68 USDT
eth
ETH
-0.24%
Ethereum
3.148,30 USDT
bch
BCH
-0.92%
Bitcoin Cash
510,67 USDT
xrp
XRP
-0.77%
Ripple
0,52 USDT
ltc
LTC
-0.55%
Litecoin
84,57 USDT
bnb
BNB
-0.21%
Binance Coin
569,69 USDT
sol
SOL
-0.9%
Solana
149,87 USDT
avax
AVAX
-0.67%
Avalanche
38,05 USDT
ada
ADA
-0.73%
Cardano
0,50 USDT
dot
DOT
-0.38%
Poladot
7,21 USDT
doge
DOGE
-0.74%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
2.99%
Shiba Inu
0,00 USDT

Neden Ethereum, Bitcoin’i geride bırakacak?

Analistten büyük trend dönüşü öncesi Bitcoin ve Ethereum yorumları
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum, kimilerine göre bilginin Amazon’un unvanına layık bir proje. Kimi analistlere göre de Ethereum, lider kripto parayı tahtından edebilir.


Neden Ethereum, Bitcoin’i geride bırakacak?

İnternet ve teknoloji dünyası sürekli gelişiyor, değişiyor ve büyüyor. Bu değişime ayak uyduramayan projeler tarih sahnesinden silinirken yeni markalar lider olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin Toyota ve Honda gibi otomotiv devleri liderliğini Tesla’ya bıraktı. Cep telefonlarında ise Nokia liderliğini Apple’a bıraktı. Benzer bayrak değişimi kripto piyasalarda da yaşanabilir. Bitcoin de güçlü bir projeye yerini bırakabilir. Analistler ilerleyen yıllarda Bitcoin ve Ethereum arasında böyle bir bayrak değişiminin yaşanabileceğini iddia ediyor.

Ethereum ve Bitcoin; blockchain üzerinde işlem gören kripto paralar. Blockchain teknolojisi ise hem finansal piyasalarda hem de reel ekonomide ciddi değişim ve dönüşüm yapmaya aday. Ancak Ethereum ve Bitcoin blockchain’i arasında ciddi farklar var. Ethereum blockchain’e bilgisayar kodları kaydedilebiliyor. Ayrıca Ethereum ağı; akıllı sözleşmelere, DeFi (merkezsiz finans) platforlarına, NFT, ERC-20 token, Stabil coin ve dApps’lere ev sahipliği yapabiliyor. Ethereum ağı sakinlerinden özellikle DeFi ve NFT’lerden bahsetmek istiyoruz.

Lütfen Bkz: Bitcoin’i resmi para birimi yapacak bir sonraki ülke hangisi?

DeFi’ler yani merkezsiz finans platformları bankacılık ve finans dünyasını kökten değiştirmeye aday. Şehrin işlek caddesinde faaliyet gösteren bir banka hayal edelim! Bankanın 10-15 çalışanı var. Bu bankanın başlıca maliyetleri: Personel giderleri, kira giderleri, sabit giderler vesaire. DeFİ’ler şehrin işlek caddesinde faaliyet gösteren bu bankanın yapabildiği neredeyse tüm işlemleri sadece akıllı sözleşmeler sayesinde yapabiliyor. DeFi’ler, bankacılık işlemlerindeki aracıları ortadan kaldırıyor. Şehrin işlek caddesindeki bankada  işlem yapmanız için bir banka hesabına ihtiyacınız var. DeFi’ler de buna da ihtiyacınız yok.

DeFi, 2020’nin Haziran ayında görünür olmaya başladı. Bu tarihte DeFi mevduat büyüklüğü sadece 1 miyar dolar civarındaydı. DeFi mevduat büyüklüğü Nisan 2021’de 120 milyar dolara kadar yükseldi.

NFT (non fungible tokens) ise son günlerde popüler olmaya başlayan ve Ethereum ağında işlem gören önemli sakinlerden diğeri. NFT’lar diğer kripto paralardan farklı olarak tek ya da sınırlı sayıda üretilmiş ve kopyalanamaya sanal varlıklardır. Bu nedenle NFT’ler galeriler, koleksiyoncular ve emlak piyasaları tarafından talep görüyor. Son günlerde ünlülerin bu alana akın etmesi NFT ilgisini daha da arttırıyor.

Ethereum’un Bitcoin karşısında diğer önemli avantajı ise enerji sarfiyatı ile ilgili. Bitcoin blockchain’i Avusturya ve İsveç gibi ülkelerin yıllık elektrik sarfiyatına denk enerji tüketiyor. Ethereum ise PoS güncellemesi ile daha ekonomik bir ağ haline gelecektir.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.