fbpx
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Müjde! Ripple balinası Jed McCaleb’den haber var

Müjde! Ripple balinası Jed McCaleb’den haber var

Müjde! Ripple balinası Jed McCaleb’den haber var
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ripple-SEC davasından sonra Ripple’ın en büyük handikaplarından birisi de geniş XRP arzı. Sürekli XRP dump kaynağı olan Jed McCaleb’in deposundaki XRP’ler azalıyor.


Müjde! Ripple balinası Jed McCaleb’in XRP’leri azalıyor

Oldukça gelişmiş blockchain alt yapısına rağmen XRP fiyatlarında istenilen ivme yakalanamıyor. Oysa bir aralar Ripple, Ethereum’u geride bırakarak Bitcoin’den sonra en yüksek piyasa değerine sahip olan ikinci kripto para konumuna kadar yükselmişti. XRP’nin ilk 3’teki konumunu kaybetmesinde iki faktör ciddi biçimde etkili oldu:

  • SEC-Ripple davası
  • Geniş XRP arzı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), XRP’nin bir menkul değer olduğunu düşünüyor. Bu nedenle SEC, Ripple şirketini piyasaya illegal biçimde menkul değer sürmek suçlaması ile mahkemeye verdi. Ripple ise XRP’nin bir menkul değer olmadığını aksine Bitcoin gibi bir kripto para olduğunu iddia ediyor. Mahkeme hala devam ediyor. Eğer mahkeme SEC’i haklı bulursa Ripple şirketi çeşitli müeyyidelerle karşı karşıya kalacak.

Diğer olumsuz faktör yukarıda ifade edildiği gibi geniş XRP arzı! Toplam XRP arzı 100 milyar adet ve bunun 46.4 milyar adedi piyasaya sürüldü. Kalan 53,6 milyar adet ise piyasaya sürülmeyi bekliyor. Doğal olarak kalan XRP’ler sürekli dump korkusunun yaşanmasına neden oluyor.

Lütfen Bkz: Güney Kore Samsung ile çağ atlatacak denemelere başladı!

53,6 milyar adetlik XRP’lerin bir kısmı Ripple’ın eski kurucularından olan Jed McCaleb’in hesabında bulunuyor. McCaleb, Ripple ile yollarını ayırdığında kendi payına düşen yüklü miktarda XRP’lerini alarak kendi projesi olan Stellar (XLM) üzerinde çalışmaya başladı. Ancak mahkeme kararı ile Jed McCaleb, XRP’lerini birden piyasaya satışa sunamıyor. Belli bir takvim çerçevesinde satışları gerçekleştirebiliyor. Ripple şirketi, XRP fiyatlarında Jed McCaleb kaynaklı olası yoğun satışların ardından yüksek dalgalanmaların önüne geçmek için mahkemeden böyle bir karar aldırdı. Ancak yine de Jed McCaleb kaynaklı yoğun XRP satışları yaşanıyor. Geçtiğimiz ay milyonlarca dolar değerinde XRP McCalep tarafından satışa sunulmuştu.

Jed McCaleb’in hesabındaki XRP bakiyesi 1 milyar XRP’nin altına geriledi. Yazının kaleme alındığı saatte Jed McCaleb’in hesabında 822 milyon adet XRP (yaklaşık 1.060 milyar dolar) kaldı. Yani Jed McCaleb’in dump etkisi giderek azalıyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.