1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Güncel MobileCoin rehberi: MobileCoin nedir?

Güncel MobileCoin rehberi: MobileCoin nedir?

Güncel MobileCoin rehberi: MobileCoin nedir?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

MobileCoin kripto paraları ve blockchain teknolojisini mobil kullanım kolaylığıyla birleştirip yaygınlaştırmayı hedefliyor. Onlara göre bir kullanıcı; telefona uygulamayı indirebilmeli, 4 basamaklı PIN’i girerek sadece telefon numarası veya kullanıcı kimliği ile para gönderip alabilmeli.


MobileCoin Nedir?

MobileCoin Güncel MobileCoin rehberi: MobileCoin nedir?

MobileCoin projesinin web sitesine gittiğimizde şu ifadeyle karşılaşıyoruz:

“Kripto paralar kullanılmak üzere tasarlandı. Kripto paralar herkes için tasarlandı.”

Proje günlük kullanım sağlamak istiyor ve yukarıda gördüğünüz üzere bunu açıkça dile getiriyor.

 

İlginizi çekebilir: Ethereum 2.0 nedir? Ethereum 2.0 ETH fiyatlarını etkileyecek mi? Ethereum 2 hakkında bilmediklerimiz

Bunların yanında işlemler bir saniyeden daha az sürmeli, fonlar anında kullanıma hazır olmalı, mesajlaşma servisi veya başka bir üçüncü taraf bir kullanıcının hesap bakiyesi veya işlem geçmişi hakkında herhangi bir şey görememeli.

Bunlar sanırım hepimizin beklentisidir.

Projenin diğer özelliklerine bakalım:

  • Telefonunuzu kaybederseniz size hizmet verene (provider) güvenmek zorunda kalmadan güvenli bir şekilde işlemlerinizi (transactions) kurtarabilirsiniz.
  • Çoğu işlem on saniyeden kısa sürede tamamlanır, bu nedenle ödemeler anında gerçekleşir.
  • Defterin (ledger) tamamı opaktır, yani başkalarına karşı “anlaşılmaz”dır. Bireysel işlemler kriptografik olarak korunur ve ağ (network) ileri seviyede gizlilik kullanır.
  • Kullanıcı dostu ve çevreye karşı duyarlıdır. Büyük boyutlarda elektirk kullanımı söz konusu değildir.

TAKIM

Joshua Goldbard

Joshua mobil ve telekomünikasyon uzmanı. AT&T (dünyanın en büyük çok uluslu telekomünikasyon şirketlerinden biri) ve başka kurumlarda network geliştirme, yönetme ve uygulama konusunda on yıllık bir deneyime sahip.

Shane Glynn

Kendisi bir avukat. Telekomünikasyon ve mobil cihazlar alanında bir geçmişe sahip. Kripto para ekosistemindeki regülasyon konularını yakından takip ediyor.

Moxie Marlinspike, Danışman

Moxie Signal’in kurucusu. Signal “Open Whisper Systems” tarafından geliştirilmiş. Kripto iletişim kodlarını ise Amerikalı Moxie yazmış. Edward Snowden’ın da dâhil pek çok ünlü tarafından kullanılıyor.

Mesajlaşma ve konuşma dâhil bütün bilgi alışverişi “end-to-end encrypted” olarak hallediliyor. Yani gönderdiğiniz mesaj ya da ararken söyledikleriniz, karşı tarafa ulaşana kadar şifrelenmiş bir vaziyette ve o şifreyi kırıp gerçek mesajı açacak olan tek anahtar da sadece karşı tarafın telefonunda mevcut. Dolayısıyla oldukça güvenli bir uygulama (Kaynak: Ukraynahaber).

MobieCoin sitesinde ekip olarak sadece bu üç ismin gösterilmesi iyi bir izlenim bırakmasa da projede Signal’in kurucusunun danışman olarak yer almasını çok olumlu buldum.

Whitepaper sadece 4 sayfa 🙂 Şekil olarak da feci durumda; ancak elbette önemli olan işlevsellik ve Coinbase’in dikkatini çekmeyi başarmış olması.

Twitter’a Temmuz 2018’de girmişler ve takipçi sayıları 1538. Elbette çok az bir sayı. İşin daha kötüsü 18 Haziran 2019’dan beri hiç tweet atmamışlar.

MobileCoin Coinbase’in listesinde olmasaydı sanırım bir göz gezdirip daha da yüzüne bakmazdım. Bu hâliyle her ne kadar orada listelenmesi zor gözükse de işin içinde bilmediğimiz şeyler olabilir 🙂

Kripto Paralar ve Temel Analiz kitabımı incelemek veya almak için TIKLAYINIZ.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.