Metaverse sektörüne olan ilgi yeni projelerle yükseliyor

metaverse
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnsan zihni her zaman dolaşacak ve merak edecektir. Metaverse’ye olan küresel ilgi, “Ready Player One” romanı ve filmi aracılığıyla önemli bir destek aldı. Bu proje, gerçek hayat ile sanal hayatın sorunsuz bir şekilde birleştiği sanal bir dünya yaratıyor. Böyle bir ütopyaya ulaşmak, gerçek dünyamızda imkansız görünebilir, ancak öyle degil.

“Ready Player One”  yeni bir metaverse projesi

İnsan zihni her zaman dolaşacak ve merak edecektir. İnsanlar rahatlamak için zihinlerini, dünyevi görevleri ve sorumlulukları unutabilecekleri ve görmezden gelebilecekleri bir fantezi veya sanal dünyaya yönlendirebilirler. Bu “rüya durumuna” ulaşmak, çeşitli eğlence biçimleriyle mümkündür. Popüler seçenekler arasında filmler ve TV şovları, video oyunları, kitaplar, VR/AR/XR teknolojisi vb. bulunuyor.

metaverse

“Ready Player One” kitabı ve filmi, böyle bir anlatıya daha da fazla odaklandı. Bazıları açıkça insan yaşamının bir simülasyon olup olmadığını merak ederken, diğerleri sanal dünyayı tamamen kucaklamaya istekli. Kitapta/filmde sanal dünya, OASIS olarak bilinen bir simülasyondur. Sanal dünyada yok olmak, onların “karakterlerinin” sonsuza dek yok olması anlamına geldiği için, giren herkes için önemli sonuçları vardır. RPG’lerdeki hardcore oyuna benzer, ancak kişinin tüm çevrimiçi kişiliğini silecek bir oyun.

Öne çıkan bir şey, OASIS’in sürükleyici doğasıdır. Bu, bir VR kulaklığı takıp hala çevreyi görebilmek veya duyabilmekle aynı şey değildir. Bunun yerine, tam bir zihin ve beden daldırma, mevcut teknolojiyle henüz elde edemediğimiz bir şey. Popüler anime “Sword Art Online”da da benzer senaryolar ortaya çıktı, ancak bu birkaç adım daha ileri gidiyor. Bu hikayelerin ortak bir paydası var: “normal” seviyelerin ötesine geçme. Asıl soru, toplumumuzun bu tür gelişmişlik düzeylerine ulaşıp ulaşamayacağıdır.

Sürükleyici metaverse inşa etme

SAO veya OASIS durumuna ulaşmak, gerçek görünen ve hissedilen dünyaları oluşturmak için güçlü bir teknoloji gerektirir. Çoğu insanın düşündüğünden çok daha zordur. Bununla birlikte, mevcut teknolojiler bu tür dünyaların yaratılmasına izin veriyor. Dahası, diğerleri, böyle bir teknolojinin ortaya çıktığını görmenin on yıllar olmasa da yıllar alacağını iddia ediyor.

vmetavverse

Teknolojik gelişmeler son birkaç on yılda hızlanan bir hızla geldi. Bu, daha büyük ve daha cesur hayallerin yolunu açar. Örneğin, yeni Unreal Engine, video oyunu grafiklerinin her zamankinden daha gerçekçi görünmesini sağlıyor. “Ready Player One” meta veri tabanına ulaşmak için çok önemli bir yapı taşı. Ancak tek başına teknolojiye odaklanmak yeterli olmayacaktır. Gerçek dünya gibi, bir metaverse de sosyal aktivite ve koşuşturma gerektirir.


Meta veri deposu bulmacasının önemli bir parçası, benzersiz, aktarılabilir, uyumlu ve doğrulanabilir varlıklardır. Bu, kullanıcıların bugün deneyimledikleri hiçbir şeye benzemez. Mevcut Web2 dünyasında, varlık sahipliği öncelikle belirli bir ekosistem için bir hesaba bağlıdır. Bu varlıkların kendi küçük dünyalarının dışında hiçbir değeri yoktur. Kullanıcılar deneseler, bunu yapacak bir altyapı olmadığı için transfer edemezler.

Teknoloji bu sorunu çözmek için kurtarmaya gelebilir. Değiştirilemez tokenler veya NFT‘ler, varlıklar için gerçek dijital mülkiyet ve ekosistemler arası yardımcı program sunar. Bu, kullanıcıların dijital varlıklarını bir dünyadan diğerine taşıyabilecekleri ve metaverse odaklı bir gelecek sağlayabileceği anlamına geliyor. Bu dünyaları birbirine bağlamak zorlu bir görev olacaktır, ancak doğru altyapı ile bu bir zaman meselesidir.

METAVERSE

Bugün bile, yaratıcı ekonomi ile “Ready Player One”da temsil edilen dünya arasında açık bir örtüşme var. OASIS gibi bir dünya inşa etmek biraz zaman alacak olsa da altyapısı bugün mevcuttur. Katman 1 genel blok zinciri olan Klaytn, özellikle metaverse GameFi ve yaratıcı ekonomi için inşa edilmiştir. Düşük gecikme süresi, yüksek aktarım hızı ve bir saniyelik kesinlik sunar.

Geliştiriciler için çok sayıda SDK sayesinde Klaytn yığını üzerine inşa etmek kolaydır. Ayrıca Klaytn, Asya’daki en büyük blok zinciri ekosistemidir ve son zamanlarda kıtada NFT’nin daha fazla benimsenmesini artırmak için OpenSea ile ortaklık kurdu. Ayrıca proje, Güney Kore devi Kakao’nun da desteğini alıyor. “Ready Player One” metaverse deneyiminin kilidini açmak, bazılarının tahmin edebileceğinden çok daha yakın.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Metaverse sektörüne olan ilgi yeni projelerle yükseliyor
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.