1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu dijital para için tarih verdi!

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu dijital para için tarih verdi!

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu dijital para için tarih verdi!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, tüm dünyanın gündeminde olan dijital para çalışmaları ile ilgili Türkiye’nin takvimini açıkladı. Detaylar haberimizde.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu dijital para için tarih verdi!

Merkez Bankası resmi dijital para birimleri (CBDC) tüm dünyanın gündeminde. Çalışmalar hızla devam ediyor. Birçok ülke pilot uygulamalara başladı. Özellikle Asya’nın en büyük ekonomisi konumundaki Çin’de geçtiğimiz ay dijital yen kullanılarak 5,5 milyar dolarlık bir işlem gerçekleştirildi.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği Ülkeleri’de merkez bankası resmi dijital parası çalışmalarına devam ediyor. G7 ülkeri merkez bankası başkanları da geçtiğimiz ay bir araya gelip çalışmaları beraber sürdürme kararı almıştı. Yapılan çalışmalar önümüzdeki 5 yıl içerisinde nakit kullanımının %80 azalacağını ve dijital paraların kullanımının artacağını gösteriyor.

Bkz: CBDC haberleri ve son dakika gelişmeleri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu bugün Enfasyon Raporu 2021-III toplantısını gerçekleştirdi. Kavcıoğlu toplantıda Türkiye’nin dijital para çalışmaları ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

Kavcıoğlu, dünyadaki çalışmaları takip ettiklerini belirterek, Türkiye’nin de çalışmalarına devam ettiğini ve Eylül ayında pilot uygulamalara başlayacaklarını belirtti.

“Dijital paralarla ilgili çalışmalarımız yoğunlukla devam ediyor. Eylül ayı gibi pilot uygulamaya başlayacağız. Açıklama yapacağız yoğun ve ciddi bir çalışma devam ediyor.”

Enflasyon ile mücadelenin de toplumsal mutabakatla mümkün olduğunu vurgulayan Kavcıoğlu, önümüzdeki aylarda enflasyonun düşeceğini öngördüklerini beklirtti.

Enflasyon davranışları bozuldu, TCMB yalnız kaldı, eşgüdüm gerekli. Enflasyonla mücadeleyi herkes içselleştirmeli. Merkez Bankası olarak, Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak mücadele vermeye çalışıyoruz. Ama odalara burada büyük görev düşüyor. Firmalar daha duyarlı olmalı, makul oranlarda zamlar yapmalarını rica ediyoruz. Bunların kendi içerisinde dengelenmesi gerekir. Herkes üzerine düşeni yapmalı. Sadece para politikasıyla çözülemez.” 

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.