Kurumsal Bitcoin yatırımcısı kaçıyor! Rekor fon çıkışına en büyük destek ‘O’ ülkeden!

Kurumsal Bitcoin yatırımcısı kaçıyor! Rekor fon çıkışına en büyük destek 'O' ülkeden!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kurumsal kripto varlık ürünleri, haftalık 423 milyon dolarlık rekor bir fon çıkışı gördü. Peki geçen hafta yaşanan büyük dumpların nedeni bu kurumsal Bitcoin yatırımcılar mıydı?

Kurumsal Bitcoin yatırımcıları yine sattı!

Avrupa’nın en büyük dijital varlık fonu yöneticisi CoinShares tarafından yayınlanan bir rapora göre, kurumsal kripto yatırım ürünleri geçtiğimiz hafta rekor çıkışlar kaydetti.

Bu çıkışlarda en büyük pay Kanadalı yatırımcılara ait. Kanadalılar, kripto yatırım ürünlerinde 487,5 milyon dolarlık büyük bir fon çıkışı gerçekleştirdi. Ancak diğer beş ülkeden gelen 70 milyon dolarlık girişle fon akışı kısmen dengelenmiş oldu.

Kurumsal Bitcoin yatırımcısı kaçıyor! Rekor fon çıkışına en büyük destek 'O' ülkeden!

Kurumsal kripto varlık ürünleri, haftalık bazda 423 milyon dolarlık rekor bir çıkışı gördü!

Dijital varlık yatırım ürünleri, geçen hafta toplam 423 milyon dolarlık rekor çıkışlar gördü ve neredeyse tüm çıkışlardan Kanadalı kurumsal yatırımcılar sorumluydu.

CoinShares’in en son yayınaldığı haftalık “Dijital Varlık Fon Akışları” raporuna göre, Kanadalı yatırımcılar 20 Haziran ile 24 Haziran arasında 487,5 dolar değerinde dijital varlık ürününü sattı.

Haftalık toplam fon akışları, diğer ülkelerden gelen 70 milyon dolarlık girişle kısmen dengelendi. Şöyle ki; 41 milyon dolarlık girişlerin yarısından fazlasını ABD merkezli yatırımcılar oluştururken; ABD haricinde, Almanya ve İsviçre’den kurumsal yatırımcılar, her biri 10.4 milyon dolar olmak üzere, toplam 11 milyon dolarlık giriş yaptı. Bu arada Brezilyalılar ve Avustralyalılar da sırasıyla 1,6 milyon dolar ve 1,4 milyon dolarlık küçük girişlerle pozitif fon akışına katkıda bulundu.


Genel olarak bu haftaki 422.8 milyon dolarlık çıkışlar, CoinShares kayıtlarının başlamasından bu yana kurumsal yatırımcılar tarafından kaydedilen haftalık en büyük düşüşe işaret ediyor. 

Ve ne yazık ki; bu rakam, bu yıl ocak ayında kayıtlara geçen 198 milyon dolarlık bir önceki rekorun iki katından fazla.

“Bölgesel olarak, fon çıkışlarının kaynağı neredeyse yalnızca Kanada borsaları ve belirli bir hizmet sağlayıcısı idi. Çıkışlar 17 Haziran’da gerçekleşti, ancak raporlamada yaşanan gecikmeler nedeniyle geçen haftaki rakamlara yansıdı ve muhtemelen Bitcoin’in o hafta sonu 17.760 dolara kadar düşüşünde bu çıkışlar etkili oldu..”

Yine rapora göre çıkışlarla ilgili olarak, Bitcoin (BTC) ile ilişkili yatırım ürünlerinde 453 milyon dolar değerinde çıkış görülürken, Solana (SOL) ürünlerinde de 100.000 dolarlık küçük çıkışlar görüldü.

İlgili: Bitcoin fiyatı kritik çizginin altına geriledi: Güncel BTC teknik analizi

Geçen hafta BTC ürünlerinin keskin bir şekilde satışa çıkarılması, yıllık bazda (yılın başından bu yana) akışların neredeyse negatife dönmesine neden oldu ve bu minvalde şu anda sadece 26.2 milyon dolar değerinde bir giriş mevcut.

Kurumsal Bitcoin yatırımcısı kaçıyor! Rekor fon çıkışına en büyük destek 'O' ülkeden!

Ayrıca BTC’de açığa satış imkanı sunan yatırım ürünleri, 15,3 milyon dolarla haftanın en büyük girişlerini oluşturdu. CoinShares bunun, ProShares’in 22 Haziran’da ABD’de ilk short işlem bazlı Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) başlatmasından kaynaklandığını belirtti.

Bu arada Ethereum (ETH) yatırım ürünleri de 10.9 milyon dolarlık giriş kaydederek 11 haftalık bir çıkış eğilimini destekledi. Bununla birlikte, Ether ürünlerinde yılın başında bu yana toplam 448,3 milyon$’lık çıkış görüldü ve bu rakam da ETH’yi bu yıl kurumsal yatırımcılar arasında en az tercih edilen yatırım seçeneği haline getirdi.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kurumsal Bitcoin yatırımcısı kaçıyor! Rekor fon çıkışına en büyük destek ‘O’ ülkeden!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.