1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Cüzdan
  4. Kripto telefon cüzdanları güvenilir mi?

Kripto telefon cüzdanları güvenilir mi?

Kripto telefon cüzdanları güvenilir mi?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto telefon cüzdanları güvenilir mi? Popüler Bitcoin savunucusu Andreas Antonopoulos, kripto cüzdan türlerinden hangisinin daha güvenilir olduğu yönünde değerlendirmede bulunuyor. Ayrıca bir de tavsiyesi var.


Kripto telefon cüzdanları güvenilir mi?

Geleneksel cüzdanların aksine, kripto para cüzdanları birçok bilgi barındırır. Bunlar arasında Bitcoin adreslerine erişimi sağlayan ve işlemler için gerekli özel anahtarlar da var. Bitcoin’i koymak için birçok yöntem var. Burada önemli olan her bir cüzdan türünün dezavantajlarını iyi anlayabilmek. Kripto sektörü popülerlik kazanırken, siber saldırılar ve online hırsızlık olaylarında da artış olduğu bildiriliyor.

Kullanıcıların kripto fonlarını tutabilecekleri dört ana yöntem var. Bunlar masaüstü, mobil, web ve donanım cüzdanları. Ancak popüler Bitcoin savunucusu Andreas Antonopoulos’a göre masaüstü bilgisayarlar ve laptoplar, Bitcoin telefon cüzdanları kadar güvenli kripto saklama yöntemleri değil.

Antonopoulos şunları söyledi: “Birçok masaüstü işletim sistemleri yeterince güvenli değil. Birçok masaüstü bilgisayar ve dizüstü bilgisayarlar kripto fonları burada tutmak için yeterince güvenli değil.”

İlgili – Bitcoin Wallet nedir?

Antonopoulos’a göre kullanıcılar için kripto fonlarını en güvenli şekilde saklayabileceği yöntem donanım (hardware) cüzdanları. Ancak donanım cüzdanları pahalı. Bundan dolayı da buradaki ikinci en iyi seçenek ona göre cüzdanı akıllı telefona indirmek.

Bu konudaki Bitcoin soru cevap oturumunda konuşan Antonopoulos şöyle konuştu: “Sizin akıllı telefonunuz muhtemelen sahip olduğunuz en güvenli cihaz. Modern akıllı telefon işletim sistemleri çok güvenli. Tabii eğer güncellemeleri yapmışsanız. Ayrıca indirdiğiniz uygulamalar konusunda da dikkatli olmanız gerekiyor. Yine de yeterince güvenliler. Bitcoin telefon cüzdanları, bir laptop ve masaüstü bilgisayarından daha güvenli.”

İlgili – Küba’da Bitcoin cüzdanı ve ödeme sistemi geliştirildi

Ayrıca bu kullanıcıdan cüzdan kurmak için kimlik doğrulama istemediği için de iyi bir yöntem. Antonopoulos, masaüstü cüzdanların telefonlara indirilen cüzdanlardan daha az güvenli olduğunu belirtirken, bir de tavsiyede bulunuyor. Uzman, kullanıcıların bir masaüstü cüzdanını “yalnızca bir donanım cüzdanıyla birlikte” kullanmalarını öneriyor. Bu durumda özel anahtarlar, bilgisayarın işletim sistemi yerine, donanım cüzdanında oluşturulur ve saklanır.

Kaynak