1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. Kripto para piyasasında bir şok daha yaşanabilir!

Kripto para piyasasında bir şok daha yaşanabilir!

Kripto para piyasasında bir şok daha yaşanabilir!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

FTX çöküşünün etkileri derinleşebilir. Kripto para kredi şirketi Genesis, kısa vadeli borçlarını yönetmekte zorlanıyor. Detaylar ve tüm gelişmeler haberimizde.

Kripto para piyasasında bir şok daha yaşanabilir!

2022 yılının ilk aylarında yaşanan Terra (LUNA) çöküşü yılın ilk şoku oldu ve bu çöküşü izleyen iflasları gördük. Yılın son çeyreğinde ise dünyanın en önemli kripto para borsalarından biri olan FTX’in günler içerisinde iflasa gittiği bir süreç yaşadık.

FTX’in iflası sonrası kripto para piyasasında bir durgunluk dönemi yaşanıyor ancak kripto kredi şirketlerinde yaşanan kriz derinleşebilir.

İlgili: Kripto para nedir, nasıl alınıp satılır?

Kripto kredi firması olan Genesis, müşteri varlıklarını korumak ve likiditeyi güçlendirmek için çalışıyor. FTX çöküşü, risk sermayesi şirketi Digital Currency Group’un (DCG) bir girişimi Genesis’e sıçradı. Genesis, kullanıcılara gönderdiği mektupta iflas başvurusundan kaçınmaya çalıştığını ve bir plan oluşturmak için zamana ihtiyacı olduğunu söyledi.

Mektupta firma, Genesis’in süreç boyunca müşterileriyle “olabildiğince şeffaf” olmayı taahhüt ettiğini belirtiyor. Geçici CEO, kullanıcılara Genesis’in deneyimli danışmanlar ve Digital Currency Group’un (DCG) sahibi ile istişare halinde olduğunu bildirdi.

Genesis, 7 Aralık’ta müşterilere bir mektup yayınladı. Genesis’in geçici CEO’su Derar İslam, firmanın kredi işlemlerinin askıda kalma süresinin uzayacağını belirtti. Genesis, kasım ayında kredi işlemlerini askıya almıştı. İlk etapta kısa vadeli likiditeyi yönetmek için 1 milyar dolara ihtiyaç duyduğu belirtilen firma için fatura gün geçtikçe kabarıyor ve geldiğimiz aşamada telaffuz edilen rakam 2 milyar dolar.

Kripto para

Genesis’in kripto piyasasında kurumsal şirketlerle olan münasebeti ve yakın çalışma ilişkisi göz önüne alındığında şirketin iflas etmesi kripto para piyasasında derin bir krize yol açabilir.

Ana şirket DCG, Genesis’e 140 milyon dolarlık nakit akışı sağladı. Ancak bu, firmanın likidite sorunlarını çözmeye yetmedi.

Kripto firmaları Celsius, Voyager, FTX ve BlockFi para çekme işlemlerini dondurarak başladıkları süreç sonrasında iflas başvurusunda bulundu.

Kaynak