1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Kripto para piyasaları şiddetli bir rekabete hazırlanıyor!

Kripto para piyasaları şiddetli bir rekabete hazırlanıyor!

Kripto para piyasaları şiddetli bir rekabete hazırlanıyor!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasalarında rekabet şiddetleniyor. Öyle görünüyor ki lider altcoin Ethereum, Solana, Cardano ve Polygon karşısında güç kaybediyor. Mesela, kurumların bu platformlara artan ilgisi sonucu Solana, Eylül 2020’den bu yana %4,800 oranında büyüdü.


Kripto para piyasalarında Ethereum ile Solana, Cardano, Polygon rekabeti şideetleniyor

Ethereum blockchainin kripto parası ETH’ye yatırım yapanlar Eylül’de zor bir ay geçirdi.

ETH, Haziran ayından bu yana en büyük aylık düşüşünü yaşadı. Eylül’de yüzde 16 değer kaybetti. Lider kripto para Bitcoin ise Eylül’de yüzde 7 civarında düştü. Yine de geçtiğimiz yıl Ethereum’un değerinin yüzde 830 oranında arttığını da hatırlatalım. Piyasa değerine göre ikinci en büyük artış.

Eylül’in dip seviyeleri şimdi yatırımcılar tarafından alınıyor. Hem BTC hem de ETH Ekim’in ilk günü yüzde 9 oranında yükseldi.

Yine de Eylül’ün inişli çıkışlı dönemi, Ethereum yatırıcıları ve geliştiricileri için sorun demekti. Yüksek işlem ücretleri ve düşük ağ hızlı problem olmaya devam ediyor. Hem de Ağustos’taki Londra güncellemesine rağmen. Güncellemenin işlem ücretlerindeki dalgalanmaya çok az etkisi oldu.

İlgili – Ethereum (ETH) nedir, nereden, nasıl satın alınır ve geleceği nasıl?

Ethereum katilleri bu durumdan faydalanıyor

Bu arada “Ethereum katilleri olarak adlandırılan rakip blokchainler de Ethereum’un bu zayıflıklarından faydalanıyor.

Sonuç olarak Dapps kurmak için kullanılan Cardano gibi platformlar şirketlerin ilgisini çekmeye başladı. Mesela, Solana Eylül 2020’den bu yana yüzde 4,800 oranında büyüdü. Ethereum’dan daha hızlı ve daha ucuz işlemler sağlamasından dolayı Solana özellikle NFT ve DeFi ekosisteminde hız kazanıyor.

Solana web sitesi, blockchainin saniyede 50,000 işlem yaptığını açıklıyor. Bir işlemin ücreti ise 0.00025 dolar. Ethereum’un işlem hızı saniyede sadece 13 işlemle sınırlı. Ayrıca işlem ücretleri de Solana ile kıyaslandığında çok yüksek.

İlgili – Solana (SOL) nedir? SOL nasıl çalışır?

Bundan dolayı kurumlardan bu projelere fon akışı var. Mesela, Andreessen Horowitz ve Polychain Capital, Solana için 314 milyon dolarlık bir token satışına öncülük etti.

Yatırımcıların Ethereum’dan ayrılışı devam ederken, Tezos, Solana ve Cardano gibi alternatif blockchainler de ralli yapıyor.

Kaynak