okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
-0.05%
Bitcoin
69.256,02 USDT
eth
ETH
0.23%
Ethereum
3.758,04 USDT
bch
BCH
-0.11%
Bitcoin Cash
493,10 USDT
xrp
XRP
-0.06%
Ripple
0,54 USDT
ltc
LTC
0.21%
Litecoin
85,16 USDT
bnb
BNB
0%
Binance Coin
602,36 USDT
sol
SOL
-0.28%
Solana
167,89 USDT
avax
AVAX
-0.17%
Avalanche
38,22 USDT
ada
ADA
-0.03%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
0.82%
Poladot
7,49 USDT
doge
DOGE
-0.97%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
-0.4%
Shiba Inu
0,00 USDT

Kripto para işlemleri yaparken riski nasıl minimize edebilirsiniz?

kripto para işlemleri yaparken
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Piyasadaki yüksek volatiliteden etkilenmeden kripto para işlemleri yaparken riskimizi düşürmek için nelere dikkat etmeliyiz? Duygusal ve mantıklı hareket etmenin farkını gelin beraber ortaya koyalım.


Kripto para işlemleri yaparken duyguları bastırmak

Bir varlığın veya şirketin piyasa değerini belirlerken pek çok teknik ve temel analiz kullanmak gerçekçiliğe açılan ilk kapıdır. Yüksek kâr elde etme amacınız varsa elinizde öncelikle iyi bir plan olmalı. Beklenmedik sonuçlar çıktığında iyi bir risk yönetimi kayıpları minimize eder. Kripto para işlemleri yaparken atmış olduğunuz adımlarla risk yönetimi paralel gitmelidir. Yani temel beklentilerinizin aksine işlem yapmamalısınız. Korku ve açgözlülükten beslenen piyasada duygusal işlemler size pahalıya mal olabilir. Kısacası kripto paralarla duygusal bağ kurmayın.(Kâr elde ettiğiniz Bitcoin’i eyvah elimde kalmadı diyerek daha yüksekten tekrar almak gibi.)

Zararlı ve negatif kripto para işlemleri riskini azaltmak sizi az bir yatırımla doğru noktalara götürebilir. Önemli olan sizin ne tür bir yatırımcı olduğunuzu belirlemeniz ve becerilerinizin farkında olmanızdır. Ne tür bir yatırımcı olduğunuzu belirlemek için işte size birkaç örnek:

Genelde kâr zararım eşit: Bu sözü söylüyorsanız risk yönetiminiz iyi demektir. Fakat bu aynı zamanda riskten tamamen kaçındığınızı gösterir.  Sonuçta sermayenizi yükseltemez ve hep aynı yerde sayarsınız.

Küçük kârlar yaparım: Klasik küçük yatırımcı sözü ve gayet de mantıklı. Bu sözü söyleyenler de iyi bir risk yönetimine sahiptirler ve küçük riskler alıp karlarını realize ederler. Duygusal ve acele karar veren yatırımcı tipine sahip kişilerin genel davranışıdır küçük kar yapma. Kripto para işlemleri için doğru stratejiniz var ama büyük yükselişlerde erken satış yapıp sermayenizi büyütmeyi önleyici bir metot.

Büyük kârlar yaparım: Kaliteli bir risk yönetimine sahip yatırımcılar için ideal ve herkesin sahip olmak istediği profil. Kripto para işlemleri yaparken riskten kaçınmıyorsunuz ama doğru riskleri alıyorsunuz. Nedir doğru risk? Bir kripto para için tüm analizler olumlu ve fiyat hala düşüyorsa kısa dönem düşüşlere aldırmadan alım yapmak doğru risktir. Alıcı kaybedebilir mi? Evet, fakat kazanma olasılığı daha fazla. Genelde bu yatırımcı profili amaçladığı seviyeyi gördüğü anda kripto parayı satar ve ardına bile bakmaz. Kripto para daha da çıkmış, düşmüş, elinde kalmamış endişelerine kesinlikle kapılmaz.

Hep zarar ederim: Bu durum gerçekleşiyorsa piyasa döngüsünü anlamada ciddi problemleriniz var demektir. Kripto para işlemleri yaparken duygusal ve anlık kararlar veren bir yatırımcısınız ve fiyat iniş çıkışları sizi yıpratıyor demektir. Yatırım aracınızı daha iyi inceleyip araştırma yapmanız faydanıza olur.

Diğer kripto para haberleri için tıklayınız

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.