fbpx
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Başbakandan kripto para ve Bitcoin yatırımcılarına uyarılar

Başbakandan kripto para ve Bitcoin yatırımcılarına uyarılar

Başbakandan kripto para ve Bitcoin yatırımcılarına uyarılar
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para ve Bitcoin piyasaları geliştikçe piyasadaki mağduriyetler de artmaya başladı. Başbakan olası mağduriyetler karşısında vatandaşlarını uyarıyor.

 

Bitcoin yatırımcılarına uyarılar

Bitcoin ve kripto para piyasalarında son günlerde yaşanan canlılığın ardından toplumsal olarak bu alana yönelik yoğun bir ilgi başladı. İnsanlar panik halinde treni kaçırırım korkusu ile Bitcoin satın almaya çalışıyor. Ancak panik halinde hareket eden yatırımcılar, yılları birikimlerini çok basit hatalar nedeniyle kaybedebilirler.

Toplam kripto para piyasalarının değeri 2 trilyon dolara yaklaştı. Artık kripto para piyasaları, rüştünü hesaplamış küresel bir finansal piyasa. Kurumsal yatırımcılar portföylerinde kripto para ve Bitcoin tutmaya başladı.

Singapur Başbakanı Lee Hsein Loong vatandaşlarını regüle olmamış kripto para borsaları hakkında uyardı. Son günlerde özellikle Uzak Doğu Asya kökenli yatırımcılardan kripto para piyasalarına yönelik yoğun ilgi gözleniyor. Başbakan Loong bu ilginin farkında olacak ki vatandaşlarını regüle olmamış kripto para borsaları konusunda uyarıyor.

“koinmedya_binance”

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Kripto para borsalarının çoğu regüle olmamış kurumlar. Bu nedenle olası kayıplar veya iflaslar konusunda yatırımcıların kayıplarını telafi edecekleri hukuki araçlar net değil. Örneğin ülkemizde mevduat hesaplardaki varlıklar TMSF (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) garantisi altında. Olası iflas veya kayıplarda Türk vatandaşları bankadaki paralarını büyük oranda kurtarabiliyor. Oysa kripto para borsalarındaki kayıpların böyle bir garantisi yok.

Kripto para piyasalarının diğer yumuşak karnı siper saldırılar. Benzer şekilde bankalar olası siber saldırılardaki kayıplarımızı telafi ederken kripto para borsalarının böyle bir garantisi yok.

Ancak müşteri (yatırımcı) kaynaklı hataların hiçbir garantisi yok. Ne geleneksel finansal piyasalar ne de kripto para borsaları müşteri kaynaklı hataların sorumluluğunu üstlenmiyor.

The Washington Post’ta yeni yayınlanan bir haberde Phillipe Christodoulou isimli bir Bitcoin yatırımcısı, Apple Store’u güvenli sanarak bir uygulama indiriyor. Apple Store’dan bir cüzdan indiren Christodoulou, Bitcoin bakiyesini kontrol ediyor. Ancak saniyeler içerisinde 17 adet Bitcoin buhar oluyor. 17 adet Bitcoin, yazının kaleme alındığı saatte yaklaşık 1 milyon dolara denk geliyor.

koinmedya_brave

Kaynak

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.