okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
0.21%
Bitcoin
68.541,69 USDT
eth
ETH
-0.15%
Ethereum
3.838,82 USDT
bch
BCH
-0.12%
Bitcoin Cash
469,84 USDT
xrp
XRP
-0.7%
Ripple
0,52 USDT
ltc
LTC
-0.26%
Litecoin
83,22 USDT
bnb
BNB
0.08%
Binance Coin
602,18 USDT
sol
SOL
-0.41%
Solana
168,00 USDT
avax
AVAX
-0.62%
Avalanche
36,79 USDT
ada
ADA
0.05%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-0.65%
Poladot
7,32 USDT
doge
DOGE
1%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
3.84%
Shiba Inu
0,00 USDT

Kripto para fiyatları düşme trendine girerse nasıl yatırım yapılır?

Kripto Para Fiyatları Düşme Trendine
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para fiyatları düşme trendine girerse zarardan korunmak için bazı temel ilkeleri bilmek gerekir. Her çıkışın mutlaka inişi olur ve bu inişlere ancak bilgi ve doğru stratejiler ile hazır olabilirsiniz.


Ayı piyasasında sizi kurtaracak en iyi yatırım stratejileri

Kripto para fiyatları düşme trendine girerse nasıl yatırım yapılır konusuna girmeden önce isterseniz boğa piyasası ile ayı piyasasını ve farklarını konuşalım. Bu iki terim uzun zamandır yatırımcılar arasında kullanılmaktadır. Esas olarak borsa yatırımlarında kullanılan bu terimler artık Kripto para alanında da kabul görmüş durumda.

Boğa yatırımcılar belli bir ürünün fiyatını yükseleceğini düşünen ve buna yatırım yapan yatırımcılardır. Bunun tersine ayı yatırımcılar ise ellerindeki ürünün daha fazla değerini muhafaza edeceğini düşünmediğinden satışa geçen yatırımcılar. Boğalar alır ayılar satar. Piyasadaki boğaların sayısı ayıların sayısından yüksek ise, bir boğa trendi oluşur. Zira yükselen bir alım talebi vardır. Bunun tersinde ise satış baskısı yüzünden ayı piyasası oluşur.

Lütfen Bkz: Bitcoin (BTC) nedir? Nasıl alınır? Geleceği var mı?

Eğer ayı piyasası oluşur ve fiyatlar düşmeye başlarsa yatırım için nasıl bir strateji uygulamak gerekir? Şimdi bunun temel ilklerine bakalım:

  1. Haberleri Takip Edin

Bütün kripto para yatırımcılar için haberlerin takip edilmesi en önemli konudur. Hepsi olmasa bile en azından yatırım yaptıkları coin türüne ait haberleri mutlaka takip etmeleri gerekir. Bu konuda piyasada hizmet veren pek çok site var. Sizde şu an en iyilerinden birindesiniz :)

Buralarda sadece yükselen fiyatları değil, yatırımcıların gelecek planlarını, bu alanda yatırım yapan veya çalışan insanların neler konuştuklarını, sizin kullandığınız ürünle çalışan hangi blokchain teknolojileri olduğunu, yakın zamanda ne gibi ortaklar gerçekleştirildiğini, sahip olduğunuz ürüne dair yatırımcıların ve regülatörlerin yaklaşımlarını da takip etmelisiniz.

Geçtiğimiz aylarda Solana (SOL) ile alakalı bu tür pek çok haber sitemizde paylaşılmıştı. Hemen ardından ise inanılmaz bir yükseliş trendi başladı. Tek başına bu gelişme dahi, haberleri takip etmenin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.

  1. Market Trendlerini ve Grafiklerini Anlamayı Öğrenin

Her ne kadar grafikler çoğu yatırımcı için biraz karışık gözükse de, bu grafikleri normal kullanıcı için çok anlaşılır hale getiren yazarlar ve siteler var. Sitemizde de yazar arkadaşlarınız bunları en güzel şekilde anlaşılır hale getirerek sizlerin istifadesine sunuyor.

Oyunu kurallarına göre oynamak gerekiyor ve bu grafikler bu piyasanın olmazsa olmazlarından. Bazen burada oluşan formasyonlar muhtemel bir yukarı yönlü hareketi önceden tahmin etmenizi sağlayabiliyor. Aynı şey düşüş için de geçerli. Örneğin yavaş yavaş ama devamlı bir düşüşün olduğu, arada sırada hafif yükselişlerin yaşandığı 8 aylık bir dönemin gösteren bir grafikte, gelecek aylarda daha büyük düşüşlerin yaşanacağını tahmin etmek mümkün olabilir. Dolayısıyla geçmişteki fiyat hareketlerini gösteren grafiklere bakarak bugüne anlamayı az da olsa bilmek lazım.

Lütfen Bkz: Ethereum (ETH) nedir, nereden, nasıl satın alınır ve geleceği nasıl?

Eğer hiç bilmiyorsanız en azından bu analizleri sizin için yapan insanların yorumları takip etmek lazım. Sonuçta, önceden bilgili olanlar önceden silahları kuşanması şansına sahip. Her ne kadar bütün formasyonlar kendisini tekrar edecek diye bir kural olmasa da, eğer Kripto paraların geçmiş yıllarda her çeyrek için karşılaştırmasına bakarsanız genelde piyasanın bu şekilde işlediğini görebilirsiniz.

  1. Stop-Loss Yani Zarar Durumunda Satış Noktaları Oluşturun ve Bunlara Mutlaka Bağlı Kalın

Stop-loss ve hedef seviyeleri, bütün yatırımcıların öğrenmesi ve alışması gereken kavramlar. Stop-loss, en basit anlamıyla zararın belli bir seviyeye geldiğinde satış işleminin yapılması kararlıdır.

Genelde insanlar kayıp yaşamaya başladıkları zaman satmak istemezler. Fakat daha büyük zararlardan kurtulabilmek için bir yerde kangren olmuş organı kesip atmak gerekir. Eğer düşüş devam ederse zaten size yeni alım için fırsat sunacaktır. Eğer düşüş devam etmezse, siz zaten satış yaptığınız için zararınız çok büyük olmayacaktır. Uygun bir fiyattan tekrar alış yapabilirsiniz.

Burada önemli olan nokta sizin ne kadar zararı göze alabileceğinize dair bir stop-loss noktası oluşturmanız mutlaka buna bağlı kalmanız.

  1. Bilinen Ürünlere Yatırım Yapın

Her ne kadar yatırım araçlarınızı çeşitlendirmek güzel bir yöntemse de, özellikle ayı piyasasının oluştuğu ortamlarda kendisini kanıtlamış bilinen sağlam ürünlere yatırım yapmak gerekir. Piyasa toplam market değeri ne kadar yüksekse o ürünün, ayı piyasasında yatırım yapmak için o kadar uygundur. Bu söylediklerimiz ayı piyasasında gerçek geçerli. Yoksa normal zamanlarda marketin yeşil olduğu dönemlerde size çok kazandıracak yeni altcoinler mutlaka vardır.

  1. Stabil Coinleri Unutmayın ve Anlayın

Kripto para alanında yatırım yapan bütün yatırımcıların stabil coin kavramını mutlaka bilmesi gerekir. Eğer market gerçekten zor bir döneme girmiş size, dolara endeksli olan stabil coinler bu dalgalanmadan etkilemeyecektir. Çünkü bir stabil coin= 1 Dolardır. Diğer Kripto paralarınızı hemen stabil coine çevirip marketin sakinleşmesini bekleyebilirsiniz. Bu yeni strateji şu an Kripto para dünyasında çokça kullanılan önemli bir metot.

En Son ve En Önemlisi: Ne Kadar Kaybetmeyi Göze Alabiliyorsanız, Yatırıma O kadar Para Ayırın

Ve en önemli kural: Asla kaybetmeyi göze alabileceğiniz miktardan daha fazlasını bu piyasaya yatırmayın. Burada kaybedebileceğiniz para asla günlük hayatınızı derinden etkileyecek bir miktarda olmamalı. Ekmekten yemekten keserek veya bankadan kredi çekerek kripto paralara yatırım yapılmamalı. Kazanmak güzeldir fakat kaybettiğinizde sizi çok üzmeyecek birikimlerinizi bu alanda kullanmalısınız.

Umarız bu kurallar hepimiz için yol gösterici olur.

 

Kaynak için tıklayınız

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.