fbpx
  1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para Çalmak İsteyen Suçluların En Çok Kullandığı 4 Yöntem Nedir?

Kripto Para Çalmak İsteyen Suçluların En Çok Kullandığı 4 Yöntem Nedir?

Kripto Para Çalmak İsteyen Suçluların En Çok Kullandığı 4 Yöntem Nedir?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para çalmak isteyen suçluların en çok kullandığı 4 yöntem. Kripto para kullanıcıları, dijital  varlıklarını çalmak isteyen bilgisayar korsanları ve dolandırıcılar tarafından sürekli tehdit altındadır. Bazı olayların önlenmesi zor olsa da uzun yıllar boyunca hala devam eden büyük güvenlik riskleri ortaya çıkacaktır. Aşağıdaki örnekler suçlular arasında popülerliği açısından sıralanmaktadır.


Kripto Para Çalmak İsteyen Suçlular Bunları Yapıyor

1- Kripto Para Çalmak İçin Kullanılan En Kritik ve Zor Yöntem % 51 Saldırısı

Çoğu kripto para biriminin ağları, bu günlerde % 51’lik bir saldırıdan korunuyor görünse de, bu bazı Altkod’lar için bu durum geçerli değildir. 2017 ve 2018 yıllarında, çok sayıda kripto paraya karşı “% 51 saldırı”sına teşebbüs edildi ve bu saldırı çeşitli kripto para birimlerine başarıyla uygulandı. Bitcoin Gold bu şekilde büyük bir saldırıya uğradı. Verge için de aynı söylentiler dolaştı ancak bu geliştiriciler tarafından resmi olarak onaylanmadı. Bu her zaman kalıcı bir tehdit olarak kalacaktır.

2-  Kriptografik Kusurlar

DAO, akıllı sözleşme kodlama sorunu nedeniyle çok para kaybettiğinden beri, suçlular istismar etmek için diğer sistem zayıflıklarını arıyorlar. Kripto para ve blockchain teknolojisi hala göreceli olarak yenidir ve şu an itibariyle kusursuz bir çözüm bulunmamaktadır. Bitcoin şimdiye kadarki en iyi kartları elinde tutuyor, ancak diğer para birimleri çok iyi para kazanmıyor. DAO sadece bir örnekti ve akıllı sözleşmeler kullanarak erken aşamalarda adil birkaç proje olarak sorunlara koştu.

Bu sorunlar da akıllı sözleşmelere özgü değildir. Yeni bir kripto para birimi veya dijital token, savunmasız olabileceğini gösterecek şekilde oluşturulur. Birçok geliştirici, kendi kodlarını oluşturmak için var olan kodu veya şablonları kullanır. Bu da, bu koddaki mevcut kusurları kopyalamaya eğilimli oldukları anlamına gelir.

3-  Kripto Para Çalmak İçin Kullanılan En Yaygın Yöntem, ”Kullanıcıları Aldatmak”

22“En kolay” saldırı yöntemlerinden biri, doğrudan kripto para kullanıcılarına saldırmak şeklinde gerçekleşir. Kötü amaçlı yazılım, e-dolandırıcılık siteleri veya kötü amaçlı uygulamalar ve cüzdanlar yoluyla olsun potansiyel tehditlerin sayısı asla göz ardı edilmemelidir. Bugün ve böyle bir devirde, kripto para kullanıcılarının hiç olmadığı kadar çok daha uyanık olmaları gerekiyor. Ne yazık ki, bu tür saldırıları önlemek için yapılması gereken çok iş var.

“koinmedya_binance”

4- Borsa ‘Hack’lenmesi

Geçtiğimiz 18 ay içinde belirginleştiği üzere, kripto para birimi borsası – veya en azından merkezi olan – ekosistemde ölümcül bir kusur olmaya devam etmektedir. Merkezileştirilmiş altyapıları ve kullanıcı fonları üzerindeki kontrolleri nedeniyle, borsalar hackerlar ve diğer suçluların yararlanması için ‘balküpü’ gibi bir mecradır. Birçok durumda, bu tür girişimler çok başarılı olmuştur ve bu durum endişe verici bir hale dönüşmüştür.

2018’de bile, borsalar hacklenmeye eğilimli. Bu öldürücü zayıflık, ilk hacklemelerin 2011’de başlamasından bu yana yıllardır kripto para birimini engellemeye devam ediyor. Yedi yıl sonra saldırıya uğramış platform sayısı azaldı, fakat sömürülen bir platformdan yağmalanan para miktarı önemli ölçüde artıyor. Onlarca milyon sterlin değerindeki kripto para, bugün ve bu devirde çalınmaya eğilimlidir ve bu da merkezi olmayan ticaret çözümlerine duyulan ihtiyacı daha da artırmaktadır.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.