1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kripto milyarderleri 2022 yılında ne kadar para kaybetti?

Kripto milyarderleri 2022 yılında ne kadar para kaybetti?

Kripto milyarderleri 2022 yılında ne kadar para kaybetti?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dünyanın en zengin kripto milyarderleri için 2022 yılı tam bir şok oldu. Milyarderlerin servetinden bu yıl ne kadar para buharlaştı? Detaylar için yazımıza göz atınız.

Kripto milyarderleri 2022 yılında ne kadar para kaybetti?

2022 yılında kripto piyasasında kelimenin tam anlamıyla büyük şoklar yaşandı. Piyasadan trilyonlarca dolar buharlaştı. Geçtiğimiz yıl rekor üstüne rekor kırarak 3 trilyon doların üzerinde bir değere ulaşan kripto para piyasası şu anda değer olarak 1 trilyon doların altında. Peki kripto para milyarderleri bu sürede ne kadar para kaybetti?

Ocak 2022’de Sam Bankman-Fried piyasanın gözdelerinde biriydi. Bahamalar merkezli FTX, önde gelen risk sermayedarlarından 32 milyar dolarlık bir değerlemeyle 400 milyon dolar topladı. Birkaç hafta sonra, Forbes yıllık Dünyanın Milyarderleri listesini yayınladığında SBF, 24 milyar dolar değerinde kripto paranın en zengin ikinci kişisiydi.

İlgili: Kripto para nedir, nasıl alınıp satılır?

Bankman-Fried muhtemelen şu anda beş parasız ve yargılanmayı bekliyor. Bahamalar’da tutuklanmadan önce SBF, birkaç medya kuruluşuna banka hesabının 100.000 dolara düştüğünü ve avukatlarına nasıl ödeme yapacağından “emin olmadığını” söyledi.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile bir savunma anlaşması yapan FTX’in diğer kurucu ortağı ve şirketin eski baş teknoloji sorumlusu Gary Wang da bir zamanlar 5,9 milyar dolar olarak tahmin edilen servetinin silindiğini gördü. FTX’in ölümü, kripto para birimi ve blockchain sektöründe bir yıllık servet yıkımına neden oldu.

Forbes’in tahminlerine göre, kripto paranın en zengin 17 yatırımcısı ve kurucusu, mart ayından bu yana toplu olarak tahmini 116 milyar dolarlık kişisel servet kaybetti. On beş tanesi son dokuz ayda servetlerinin yarısından fazlasını kaybetti. On tanesi milyarder statüsünü tamamen kaybetti.

Kripto para milyarderleri arasında en büyük kayıp dünyanın hacim olarak en büyük kripto para borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao’ya ait. Ünlü CEO’n serveti 64 milyar dolardan 4,5 milyar dolara geriledi.

 

Kripto milyarderleri

CZ ayrıca, başta Binance olmak üzere merkezi borsalara yönelik artan şüpheci yaklaşım, kendisi ve şirketi hakkında kara para aklama ve diğer mali suçları kolaylaştırma iddiaları nedeniyle Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetkililer tarafından devam eden soruşturmalarla karşı karşıya.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.