1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. Kripto, işsizlik sorununu da çözecek! Bu açıklamalar çok önemli

Kripto, işsizlik sorununu da çözecek! Bu açıklamalar çok önemli

Kripto, işsizlik sorununu da çözecek! Bu açıklamalar çok önemli
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para sektörü dünya da bir değişime öncülük ediyor. Sektörde ülkelerin kanayan yarası olan işsizlik sorununa da çözüm olabilecek gelişmeler var. Detaylar haberimizde.

Kripto, işsizlik sorununu da çözecek! Bu açıklamalar çok önemli

Kripto para şirketleri ve borsaları bünyelerindeki pozisyonlar için yeterli sayıda nitelikli çalışan bulmakta zorluk çekiyorlar. Sektörün hızla büyümesi ve geleneksel finans sistemindeki şirketlerin de kripto sektörüne gelmesi, nitelikli çalışan bulmayı oldukça güçleştiriyor. Sektörde doldurulmayı bekleyen yüzlerce boş pozisyon var.

Kripto para şirketleri yetenek avcılığı konusunda da rekabet halinde. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance’de bu denklemin dışında değil.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Binance’de 300’den fazla boş pozisyon bulunuyor. Ancak bu pozisyonları dolduracak sayıda nitelikli iş gücü oldukça az. Önemli bir sorunda bu borsaların yeni başlayacak olanlar için sektöre giren büyük bankalar ve finans kuruluşları le mücadele içinde olması. Binance CEO’su Bloomberg’e konuştu ve bu sorunun kendilerini de etkilediğini belirtti.

“Sektörün yıldan yıla katlanarak büyüdüğünü görüyoruz ve bununla başa çıkmak için ekibimizi ölçeklendirmemiz gerekiyor. Sonuç ürettikleri sürece insanların nerede oldukları umurumuzda değil.”

Kripto para borsaları bu anlamda önemli bir fırsat. Çünkü borsalar çalışanın nerede olduğundan çok neler yapabildiğine odaklanıyor. Zhao’nun da belirttiği gibi çalışanın uzakta olmasını sorun olarak görmüyorlar.

Büyük platformlardan bir olan Coingecko’nun CEO’su Bobby Ong, Malezya’da bulunan şirket için bazı pozisyonları doldurmak istediklerini ancak Malezya’da bunu yeterince sağlayamadıkları için pozisyonları küresel ölçekte açtıklarını ifade etti.

“Geçen yıl, daha fazla pozisyon için nitelikli çalışan almaya çalıştık, ancak Malezya’daki küçük yetenek havuzundan bunu karşılamanın giderek daha zor olduğunu fark ettik.”

Coinbase’de özellikle COVID-19 salgınının da etkisi ile geçen yıl uzaktan çalışma modeline geçti. Merkezini kapatan kripto borsası çalışanları için belirli lokasyonlarda istedikleri zaman gelip çalışabilecekleri küçük ofisler açıyor.

Ancak, küreselleştikten sonra bile şirketler hala ihtiyaç duydukları yeteneği elde edemiyorlar.  İşe alım ajansı Crypto Recruit’in kurucusu Neil Dundon şunları söyledi:

“Deneyim süresi açısından, bugünlerde bir veya iki yıl yeterli. Beceri kıtlığı şu anda o kadar kötü ki şirketler daha geniş bir ağ oluşturuyor.”

Kaynak