Loading...
btc
BTC
-0.44%
Bitcoin
65.647,80 USDT
eth
ETH
-1.35%
Ethereum
3.435,62 USDT
bch
BCH
-0.21%
Bitcoin Cash
365,65 USDT
xrp
XRP
-0.15%
Ripple
0,60 USDT
ltc
LTC
-0.44%
Litecoin
72,59 USDT
bnb
BNB
0.08%
Binance Coin
582,36 USDT
sol
SOL
-0.39%
Solana
172,35 USDT
avax
AVAX
-3.4%
Avalanche
28,81 USDT
ada
ADA
-0.62%
Cardano
0,41 USDT
dot
DOT
-0.02%
Poladot
5,92 USDT
doge
DOGE
-0.32%
Doge Coin
0,13 USDT
shib
SHIB
-0.28%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Güncel Haber
  3. Kripto hackerları paranızı en çok nasıl çalışıyor?

Kripto hackerları paranızı en çok nasıl çalışıyor?

kripto dolandırıcılık
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Blockchainler üzerinde yapılan analizlere göre, kripto paralarda görülen korsan saldırılan büyük bölümü işte bu alanda yaşanıyor.

Kripto paralarda korsan saldırılan

On-chain analiz firması Chainalysis’in yayınladığı son raporda, kripto para piyasasında yaşanan hacker korsan saldırılarını inceledi.

Chainalysis raporuna göre, blockchain üzerinde yaşanan hacker saldırılarının tamamına yakını Merkezsiz Finans (DeFi) alanında meydana geliyor.

Sektörün büyümesi ile birlikte bilgisayar korsanlarının hedefi haline gelen DeFi alanı, kripto para piyasasında yaşanan saldırılan %97’sinden sorumlu durumda. Saldırganlar her geçen gün yeni bir yöntemle DeFi protokollerine saldırmaya devam ediyorlar.

2022 yılının henüz 5. ayındayız ve şimdiden siber korsanların kripto para sektöründe çaldıkları dijital varlık değeri 1.7 milyar doları bulmuş durumda.

defi

Yıl başından beri, iki büyük siber hırsızlık vakası meydana geldi. Bunlar, 600 milyon dolarlık Ronin ve 320 milyon dolarlık Wormhole hack saldırıları. Bu noktada her iki saldırının da Kuzey Kore kaynaklı olabileceği yönünde şüpheler var.

Siber hırsızlık olayları yanında kara para aklama faaliyetlerin de ana hedefi DeFi olmuş görünüyor. Tine Chainalysis raporuna göre, DeFi alanında bulunan swap servisleri kara para trafiğinin göbeğinde bulunuyor. DeFi alannda kullanıcılarına her hangi bir KYC uygulamayan platformlar, bu noktada, suç şebekelerine adeta davetiye çıkarıyorlar.

DeFi platformlarını hedef alan Lazarus Group hacker topluluğu geçtiğimiz yıl swap platformlarından 91 milyon dolarlık vurgun gerçekleştirdiler. DEX platformlarında ETH’ye çevrilen kriptolar kısa sürede CEX’lere aktarılarak aklanıyor.

DeFi alanın bir başka vurgunu da NFT piyasasına gerçekleşiyor. Pek çok NFT satıcısı farklı cüzdanlardan giriş yaparak kendi NFT’lerine yüksek fiyatlar veriyor ve fiyatı yükseltiyor.

 

İlgili: DeFi mi NFT mi? Hangisi 1 numara olacak?

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.