1. Home
  2. Güncel Haber
  3. Kimse bu soruyu sormuyor: Bitcoin ETF’lerin onayı altcoinler için iyi mi?

Kimse bu soruyu sormuyor: Bitcoin ETF’lerin onayı altcoinler için iyi mi?

Kimse bu soruyu sormuyor: Bitcoin ETF’lerin onayı altcoinler için iyi mi?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

İçerde rekabet, dışarda dostlu var! Kripto para piyasalarını bu şekilde özetleyebiliriz. Bitcoin ve altcoinler arasında piyasa içerisinde bir rekabet söz konusu. Sonuçta Bitcoin hakimiyet oranının artması altcoinlerin piyasa payını azaltıyor.


Bitcoin ETF’lerin onayı altcoinler için iyi mi?

Dışarda ise Bitcoin ve altcoinler arasında dostluk varmış gibi gözüküyor. Bitcoin fiyatları arttıkça kripto para piyasaları popüler bir piyasa haline geliyor. Piyasaya Bitcoin önderliğinde giren para altcoinlere de yarıyor.

Yukarıdaki tezimizi rakamlar üzerinden ispatlayabiliriz: Bitcoin’in hakimiyet oranı 1 ay içerisinde %40 bandından %46 bandına yükseldi. Bitcoin hakimiyet oranlarının artması altcoinlerin piyasa içerisindeki payının da %6 oranında azalması anlamına geliyor.

Aşağıdaki grafikte Bitcoin hakimiyet oranındaki değişimi görüyoruz.

Bitcoin ETF'lerin onayı altcoinler için iyi mi?

Altcoinlerin piyasa içerisindeki payı %6 oranında azalmasına rağmen altcoinleri parasal büyüklüğü artış gösterdi. Son 1 ay içerisinde toplam altcoin piyasası ise 1 trilyon dolardan 1.3 trilyon dolara yükseldi. Yani altcoinlerin toplam piyasa içerisindeki payının azalmasına rağmen parasal olarak büyüyor. Çünkü pasta daha fazla büyüyor.

Aşağıdaki grafikte altcoin piyasa hacmindeki değişimi görüyoruz.

Bitcoin ETF'lerin onayı altcoinler için iyi mi?

Gelelim yukarıdaki soruya: Bitcoin ETF’lerin onayı altcoinler için iyi mi?

Bitcoin ETF’lerin onaylanması Bitcoin’in yelkenini daha da doldurması bekleniyor. Dolayısı ile Bitcoin’in toplam piyasa hakimiyetinin artması, olası ETF onayının ardından doğal bir sonucu olacaktır.  Bitcoin’in toplam piyasa hakimiyetinin artması ise altcoinlerin toplam piyasa payının azalacağı anlamına geliyor.

CNBC’nin Squawk Box programının ünlü spikeri Jim Cramer’ın açıklamaları oldukça ilginç. Cramer, Bitcoin ETF’ler onaylanırsa elimdeki Ethereum’ların yarısını satarım diyerek Bitcoin alabileceğini belirtiyor.

Jim Cramer, Bitcoin ETF’lerin onaylanması altcoinler için iyi mi sorusuna da cevap vermiş oluyor.

Kaynak

İlgili!

Günün en çok konuşulan kavramı Bitcoin ETF’ler! Bitcoin ETF neden önemli?