fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Keynesyen para talebi ile stabil coin talebi arasında nasıl bir ilişki var?

Keynesyen para talebi ile stabil coin talebi arasında nasıl bir ilişki var?

Keynesyen para talebi ile stabil coin talebi arasında nasıl bir ilişki var?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasalarında artan stabil coin arzı dikkat çekiyor. Toplam stabil coin arzı 8 milyar dolara yaklaştı. Özellikle Tether arzındaki artış dikkatlerden kaçmıyor.


Artan stabil coin arzı üzerine

Efsane iktisatçı John Maynard Keynes Makro iktisadın babası olarak biliniyor. Keynes’in “İstihdam, Faiz ve Paranın Genel Teorisi” kitabı makro iktisadın ilk yapıtları arasında bulunuyor. Keynes’in “Likidite Tercihi Teorisi” para talebini açıklayan önemli teorilerden birisi.  Likidite Tercihi Teoremi, kripto para piyasalarında son günlerde artan stabil coin arzı hakkında açıklayıcı bilgiler sunuyor.

Keynes’in Likidite Tercihi Teoremine göre insanların para talebini etkileyen 3 önemli motivasyon var:

  • İşlem amaçlı para talebi: Günlük ihtiyaçların kullanılması için elde tutulan para miktarı.
  • İhtiyat güdüsü: Beklenmedik ve acil ihtiyaçlar için talep edilen para miktarı.
  • Spekülasyon güdüsü: Olası yatırım fırsatlarını değerlendirmek amacıyla tutulan para miktarı.

İşlem ve ihtiyat motivasyonu ile elde tutulan para talebi ile gelir arasında pozitif bir ilişki var. Yani gelir düzeyi arttıkça işlem ve ihtiyat güdüsü ile insanlar daha çok para talep ediyor.

Lütfen Bkz: Paranın geleceğini görmek için stabil coinlere bakınız

koinmedya_paradex

Spekülasyon güdüsü ile tutulan para miktarı ile faiz oranları arasında ise negatif bir ilişki var. Günümüzde faiz oranlarının oldukça düşük seviyede seyrettiğini düşünecek olursak spekülasyon güdüsü ile talep edilen para miktarının olağan üstü düzeyde yüksek olması gerekiyor.

Stabil coinler bilindiği üzere değerini dolar gibi para birimlerine bire bir sabitlemiş istikrarlı koinlerdir. Bir blockchain sistemi üzerinden piyasaya sürüldükleri için ayrıca stabil coinler, Bitcoin gibi bir kripto paradır. Kripto para piyasalarında en çok işlem gören stabil coinlerin toplam piyasa değerini aşağıda görüyoruz.

Tether (USDT): 6.4 milyar dolar

USDC: 0.73 milyar dolar

PAX: 0,27 milyar dolar

“koinmedya_binance”

CoinMarketCap verilerine göre Tether, toplam piyasa değeri açısından Bitcoin, Ethereum ve Ripple’ın ardından en değerli 4’üncü kripto para. İşlem hacmi aşısından ise en yüksek işlem hacmine sahip olan para birimi. Stabil coinlerin yüksek işlem hacmine sahip olmasında köprü para birimi olması etkili oluyor. Örneğin Ripple’ı olan bir yatırımcı, Bitcoin almak istediğinde Ripple’larını önce Tether’e çeviriyor. Sonrasında bu yatırımcı, Tether’i elinde tutarak Bitcoin satın almak için uygun bir zaman kolluyor. Bu süre zarfından talep edilen Tether miktarı ile Keynes’in Likidite Tercihi teoremindeki spekülasyon güdüsü ile talep edilen para miktarı ile ne kadar kesişiyor değil mi?

Keynes ile alakalı aşağıdaki klip ilginizi çekebilir:

Korona Salgınının Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel pandemi ilan edilmesinin ardından kripto para piyasalarında volatilite aşırı derece artış gösterdi. Aşırı dalgalanan kripto para piyasalarında spekülasyon amaçlı para talebi, Tether başta olmak üzere stabil coinlere yöneliyor. Artan stabil coin arzı ise dikkat çekiyor.

Lütfen Bkz: Stabil coin işlem hacmi 2020’nin ilk çeyreğinde rekor kırdı

koinmedya_brave

Bu arada Keynes’in İstihdam, Faiz ve Paranın Genel Teorisi kitabını Büyük Buhran (1929-1933) yıllarında yazdığı ve 1936’da piyasaya sürdüğünü hatırlatmakta yarar var. Bugünlerde Korona Salgınının etkili olduğu dünyamızda tekrardan Büyük Buhran vari bir krizin yaşanacağı konuşuluyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.