Her kripto yatırımcısının bilmesi gereken 5 risk yönetimi ilkesi nedir?

risk yönetimi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Risk yönetimi ilkesi olarak belli prensipleri uygulayan yatırımcılar  piyasa ne kadar çökerse çksün kazançlı çıkabilirler. Yazımızda belli başlı beş prensibi kısaca anlattık.

5 Risk yönetimi ilkesi

Dünyayı saran corona virus salgını, dünya ekonomisini de sarsmaya devam ediyor. Bunun sonucu da piyasalar rekor seviyede bir volatilite sergiliyor.  Varlıkların hareketinde her iki yönde de günlük bazda tarihi salınımlar söz konusu. Yatırımcılar da bu karmaşanın içinde her saniye ne olacak endişesi içindeler.  Böyle bir ortamda yatırımcıların en çok dikkatli olması gereken konu risk yönetimi ve bu dalgalı denizi andıran piyasadan sağ salim çıkmayı başarabilmesi.

Açıkca ifade etmek gerekirse bu tür çalkantılı dönemlerde panik yapmak yerine bu gibi dip noktaların en doğru alım fırsatı verdiğini hatırlamak gerekiyor.

Bunu aklımızın bir kenarına koyalım ve aşağıda sizler için hazırladığımız 5 risk yönetimi prensibini dikkatle inceleyelim.

Bknz:Günlük kripto para al sat yapanları yıkan 5 hata

 

  1. Emeklilik için yatırımlara devam

Ekonomik krizler her zaman çok iyi bir alım fırsatı olmuştur. Emekli olmak istediğinizi ve o gün için yatırım yaptığınızı düşünün. Kim olursa olsun, henüz emekli olmayan birisi de, krizden önce uyguladığı aynı stratejiyi takip etmeli. Uzun vadede sağlam bir yatırım yaptığınızı bilin. Piyasaya pasif olarak girmeli, ileride getireceği yüklü kazancı unutmamalısınız. Elinizdeki miktarın şu anda düşüyor olması sizi korkutmasın.

2002 yılındaki krizde eğer piyasada olmuş olsaydınız,ve portföyünüz % 50 düşmüş olsaydı, planınıza sadık kalmanın ne kadar avantajlı olacağını daha sonra görecektiniz çünkü 2009 da başlayan boğa piyasası 2020 mart ayına kadar devam etti.


  1. Acil fonlarınızı arttırın

 Acil durumlar için elinizde bir miktar varlığınızın olması her zaman önemli.  En azından 3-12 aylık geçiminizi sağlayacak kadar bir miktarı bir kenarda saklayın.

Böyle bir fon ne olur ne olmaz başınıza gelecek her türlü zor durumda size Hızır gibi yetişecektir. Tasarruf her zaman alışkanlık haline gelmeli. Hayatın ne getireceği belli olmaz, işten çıkarılabilirsiniz, doğal bir afet kapınızı çalabilir, ya da beklenmedik başka bir kaza. O nedenle en az üç ay sizi geçindirecek bir miktar bir kenarda bulunmalı.

  1. Nakit önemlidir

Bir yatırımcı ve trader olarak size tavsiyem portföyünüzün en az % 15 lik bir kısmını nakit olarak bulundurmanız. Bu kısım, acil durum fonunuzdan başka bi şey. Nakit, porföy ve risk yönetiminin olmazsa olmaz bir parçası çünkü piyasanın bu tür aşağı gittiği durumlardan etkilenmez.

Kripto portföyünüzde nakit paranız varsa bunu da bir varlık olarak düşünün. Bitcoin fiyatı düştüğünde bu portföyünüzün BTC değeri artacaktır. Esnek olmak ve dipten alış yapabilmek için nakit paraya ihtiyacınız vardır.Asla tam olarak, bütün naktinizi  kullanmayın. Aynı durum hisse senetleri için de geçerli. Özkaynaklar düştükçe paranızın alım gücü artar. Warren Buffet da aynı politika ile parasını arttırdı. Sıkıntılı varlıkları satın almayı bekledi ve şimdi 125 milyar dolarlık bir hazinenin sahibi. Şu sıralar bu yaşanan virüs krizi nedeniyle dünyanın dört bir yanındaki şirketlerden  ve ülkelerden gelen talep dolar sıkıntısı yarattı ve insanlar dolar biriktirmeye başladı. Dolarınızın olması bir çok açıdan sizin için avantajlı olacak.

  1. Bitcoin alın

Herhangi bir risk korunma fonu yöneticisi veya portföyleri için risk değerlendirmesi yapan bir kişi aynı şekilde Bitcoin al sonucuna varması gerekir. Bitcoin ve genelde kripto, tartışmasız dünyadaki tek gerçek korelasyonsuz varlıklar, yani değeri diğer her şeyle aynı temel faktörler tarafından belirlenmiyor. Bu durum, diğer tüm varlıklardan kaynaklanan sistematik riskin aksine portföyünüzde kendine özgü bir risk oluşturuyor.  Herkes ufak miktarlarda da olsa Bitcoin’e küçük bir yatırım yapmalı çünkü enflasyonist para birimine ve kötü aktörlere karşı bir çeşit  sigorta görevi görüyor BTC. Bu, başarılı bir risk yönetimi için çok önemli.

Bir perakende yatırımcı olarak, Bitcoin’e yatırım yapmanın en iyi yolu dolar maliyet ortalaması. Dolar-maliyet ortalaması, tahmin işini ve bir defada satın alma riskini ortadan kaldıran ve uzun vadede dipten alış yapmanızı sağlayan fiyat agnostik bir strateji.

Bunun emeklilik fonu yoluyla yapılan pasif yatırımdan bir farkı da yok.

  1. Kripto yatırımı çeşitlendirilmeli

Hiç kimse hiçbir şeye% 100 yatırım yapmamalı. En katı Bitcoin maksimalisti bile, birden fazla varlığa maruz kalan çeşitlendirilmiş bir portföye sahip olmalı. Mevcut ekonomik kriz, kripto yatırımcılarının risk yönetimini iyileştirmek için ucuz hisse senetleri, gayrimenkul ve tahvil satın almaları için harika bir fırsat olabilir. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar şu anda ekonomik bir mücadelenin içindeler. Küresel ekonominin uzun süre kapalı kalacağı ve daha fazla kişinin işini kaybedebileceği yönünde endişeler de artıyor.

Bu belirttiğimiz ip uçları ile portföy riskinizi doğru bir şekilde yönetebilirsiniz. Böylelikle uzun vadede meyve verecek mükemmel yatırım kararları alarak ekonomik sıkıntıların yaşandığı şu günlerde para ile ilgili bazı endişeler arasında güvenle gezinebilirsiniz.

Bknz:Bitcoin piyasasında uzun vadede başarılı bir yatırım yapmak ister misiniz? İşte disiplin ve risk yönetimi ipuçları! –

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Her kripto yatırımcısının bilmesi gereken 5 risk yönetimi ilkesi nedir?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.