Keskin düşen Bitcoin balina hareketleri BTC için ne anlama geliyor?

Bitcoin balinaları bu yıl ilk kez bu kadar ciddi!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzayan ayı piyasası sırasında dikkat edilmesi gereken kritik verilerinden biri Bitcoin (BTC)  balina faaliyetleri. Çünkü buradaki veriler bir sonraki fiyat hareketlerinin sinyalini verebilir. Son birkaç haftada yaşananlar ve bunun anlamına bakalım.


Keskin düşen Bitcoin balina hareketleri BTC için ne anlama geliyor?

Bitcoin’in on chain verilerinde balina hareketlerinin son haftalarda çok düşük olduğu gözlemleniyor. Bu süre zarfından Bitcoin fiyatı da 20,000 dolar civarında konsolide oluyor.

Bu verilerin ayrıntılarına bakarsak, 23 Ekim itibariyle 100 BTC içeren Bitcoin balina hareketleri 106 adet olarak kayıtlara geçti. DataPool’un verilerine göre, 25 Eylül’de ise 813 balina işlemi olmuştu. Şimdi burada yüzde 86 oranında bir düşüş var.

İlgili – Bitcoin’in piyasa değeri 4.5 trilyon dolar olur diyen uzmanın BTC fiyat beklentisi

Keskin düşen Bitcoin balinaları hareketleri BTC için ne anlama geliyor?

3 aylık Bitcoin balina faaliyeti grafiği Kaynak: DataPool

Düşen balina işlemlerinin fiyata etkisi

Bitcoin balina işlemleri genellikle fiyat üzerinde keskin salınımlara sebep oluyor. Balina hareketlerinde dalgalanma ise muhtemel bir boğa ya da ayı fiyat hareketlerine işaret ediyor. İşlem sayısı arttığından ise piyasa için volatilitenin sinyali olabilir.

Şimdi de Bitcoin balina hareketlerinin düşmesi tam da BTC fiyatının 19,000 dolar – 20,000 dolar bölgesinde istikrara kavuşması sırasına yaşanıyor. Sonuç olarak Bitcoin fiyatı rekor düzeyde azalan volatilite ile karşı karşıya.


İlgili – Bitcoin fiyatının sıkıştığı dar işlem aralığı: Güncel BTC teknik analizi

Dahası, balina faaliyetlerinin analizi, bir sonraki Bitcoin fiyat hareketi ile ilgili de bilgi verebilir. Geçmiş veriler şunu gösteriyor. Düşüş sırasında yaşanan Bitcoin balina hareketlerinde artış, muhtemel bir dip sinyali olabilir. Aynı şekilde fiyat yükselirken balina işlemlerinin artması muhtemel bir zirve oluştu işaret olabilir.

Bugün karşı karşıya olduğumuz durumun anlamı ise şu olabilir. Balinalar alım satım yapmak yerine HODL yapmayı tercih ediyor. Bundan dolayı da coinlerinin borsalardan uzakta soğuk cüzdanlarda tutuyor. Böylece balina hareketleri de çok düşük seviyelerde.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Keskin düşen Bitcoin balina hareketleri BTC için ne anlama geliyor?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.