1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Kanada Merkez Bankası’ndan önemli değerlendirmeler!

Kanada Merkez Bankası’ndan önemli değerlendirmeler!

Kanada Merkez Bankası’ndan önemli değerlendirmeler!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Merkez Bankası resmi para birimleri (CBDC) artık finansal sistemin bir parçası haline geldi. Hızlı bir şekilde dönüşüm sürecine giren ülkeler çalışmalarına devam ediyor. Kanada Merkez Bankası, CBDC’ler için olumlu düşünceler ortaya koyuyor.

Kanada Merkez Bankası’ndan önemli değerlendirmeler!

Ödeme sistemlerinin dijitalleşmesi artık geri dönüşü çok mümkün olmayan bir yola girdi. Kripto paraların araladığı kapıyı ülkeler artık açmak zorunda. Yapılan araştırmalar önümüzdeki 5 yıl içerisinde nakit kullanımının %80 azalacağını gösteriyor.

Araştırmalara göre özellikle pandemi döneminde nakit kullanımı belirgin şekilde azaldı. Kripto paraların daha bilinir olması ve kullanımın kolay olması da büyük bir etken.

Merkez bankaları yeni ödeme sistemlerine ayak uydurmak zorunda. Birçok ülke resmi dijital parasını dolaşıma soktu bile. Çin, parasını tamamen dijitalleştirmeye en yakın ülkelerden biri. Ancak Avrupa ülkeleri ve Amerika’da çalışmalarına hız verdi.

Son olarak Kanada Merkez Bankası Bank of Canada, güncellenen bir personel tartışma belgesinde, bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) ihraç edilmesini garanti edebilecek iki olası senaryoyu dile getirdi.

Bkz: Çin’de CBDC kullanımı yaygınlaşıyor.

İlk senaryoda büyük ölçüde nakitsiz bir topluma geçildiğinde bazı dezavantajı grupların diğer vatandaşlarla birlikte dijital alternatiflere geçme araçlarına sahip olamayabileceği değerlendirmesi yapılıyor. İkinci senaryoda banka, kripto para birimlerinin benimsenmesinin çok popüler hale geldiği ve Kanada dolarının “parasal egemenliğini” tehdit ettiği bir durumu değerlendiriyor.

Bankaya göre ikinci senaryo bir tehdit oluşturuyor. Bu yaygınlaşma Kanadalı düzenleyicilerin erişiminin dışında kalacak. Aynı zamanda ülkedeki ekonomik politika yapımını da etkileyebilir.

Genel olarak banka, dijital ekonomide büyüyen yenilikleri desteklemek için bir CBDC’nin gerekli olduğunu ve müşteriler ve tüccarlar için bir ödeme aracı olarak daha ucuz bir alternatif sunduğu için ödeme ağlarını düzenlemede daha basit bir araç olabileceğini belirterek sonuca varıyor.

“Ekonominin dijitalleşmesi devam edecek ve bu da ödemeler piyasası da dahil olmak üzere dijital platformların hakim olduğu piyasalarda rekabet sorunlarını ağırlaştırabilir. Genel olarak, ödemeler için temel bir dış seçenek olarak bir CBDC, bir rekabet aracı olarak piyasayı disipline edebilir”

Bu çıkarımlara göre yakın zamanda CBDC’lerin Kanada’da yaygın bir şekilde kullanıldığını görebiliriz.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.