okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
-0.65%
Bitcoin
68.837,56 USDT
eth
ETH
2.65%
Ethereum
3.848,83 USDT
bch
BCH
-2.15%
Bitcoin Cash
483,04 USDT
xrp
XRP
-2.12%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
-1.58%
Litecoin
83,64 USDT
bnb
BNB
-0.26%
Binance Coin
600,80 USDT
sol
SOL
-3.48%
Solana
162,50 USDT
avax
AVAX
-4.05%
Avalanche
36,73 USDT
ada
ADA
-0.94%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
1.32%
Poladot
7,52 USDT
doge
DOGE
-3.79%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
-2.94%
Shiba Inu
0,00 USDT

Kanada Merkez Bankası’ndan önemli değerlendirmeler!

CBDC
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Merkez Bankası resmi para birimleri (CBDC) artık finansal sistemin bir parçası haline geldi. Hızlı bir şekilde dönüşüm sürecine giren ülkeler çalışmalarına devam ediyor. Kanada Merkez Bankası, CBDC’ler için olumlu düşünceler ortaya koyuyor.

Kanada Merkez Bankası’ndan önemli değerlendirmeler!

Ödeme sistemlerinin dijitalleşmesi artık geri dönüşü çok mümkün olmayan bir yola girdi. Kripto paraların araladığı kapıyı ülkeler artık açmak zorunda. Yapılan araştırmalar önümüzdeki 5 yıl içerisinde nakit kullanımının %80 azalacağını gösteriyor.

Araştırmalara göre özellikle pandemi döneminde nakit kullanımı belirgin şekilde azaldı. Kripto paraların daha bilinir olması ve kullanımın kolay olması da büyük bir etken.

Merkez bankaları yeni ödeme sistemlerine ayak uydurmak zorunda. Birçok ülke resmi dijital parasını dolaşıma soktu bile. Çin, parasını tamamen dijitalleştirmeye en yakın ülkelerden biri. Ancak Avrupa ülkeleri ve Amerika’da çalışmalarına hız verdi.

Son olarak Kanada Merkez Bankası Bank of Canada, güncellenen bir personel tartışma belgesinde, bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) ihraç edilmesini garanti edebilecek iki olası senaryoyu dile getirdi.

Bkz: Çin’de CBDC kullanımı yaygınlaşıyor.

İlk senaryoda büyük ölçüde nakitsiz bir topluma geçildiğinde bazı dezavantajı grupların diğer vatandaşlarla birlikte dijital alternatiflere geçme araçlarına sahip olamayabileceği değerlendirmesi yapılıyor. İkinci senaryoda banka, kripto para birimlerinin benimsenmesinin çok popüler hale geldiği ve Kanada dolarının “parasal egemenliğini” tehdit ettiği bir durumu değerlendiriyor.

Bankaya göre ikinci senaryo bir tehdit oluşturuyor. Bu yaygınlaşma Kanadalı düzenleyicilerin erişiminin dışında kalacak. Aynı zamanda ülkedeki ekonomik politika yapımını da etkileyebilir.

Genel olarak banka, dijital ekonomide büyüyen yenilikleri desteklemek için bir CBDC’nin gerekli olduğunu ve müşteriler ve tüccarlar için bir ödeme aracı olarak daha ucuz bir alternatif sunduğu için ödeme ağlarını düzenlemede daha basit bir araç olabileceğini belirterek sonuca varıyor.

“Ekonominin dijitalleşmesi devam edecek ve bu da ödemeler piyasası da dahil olmak üzere dijital platformların hakim olduğu piyasalarda rekabet sorunlarını ağırlaştırabilir. Genel olarak, ödemeler için temel bir dış seçenek olarak bir CBDC, bir rekabet aracı olarak piyasayı disipline edebilir”

Bu çıkarımlara göre yakın zamanda CBDC’lerin Kanada’da yaygın bir şekilde kullanıldığını görebiliriz.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.