1. Home
  2. Güncel Haber
  3. Dijital yuan yaygınlaşıyor! İşte son örnek

Dijital yuan yaygınlaşıyor! İşte son örnek

Dijital yuan yaygınlaşıyor! İşte son örnek
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto paraların yaygın olarak kullanılması, ülkeleri kendi dijital paralarını piyasaya sürme konusunda harekete geçirdi. En yaygın kullanım Çin’de. Detaylar haberimizde.

Dijital yuan yaygınlaşıyor! İşte son örnek

Başta Bitcoin olmak üzere tüm kripto paralar 2021 yılında daha fazla kişi tarafından bilindi ve kullanıldı. Ülkelerin merkez bankaları bu gelişmelerin ardından kendi dijital paralarını piyasaya sürmeye başladı.

Bu konuda en hızlı hareket eden ülke kuşkusuz Çin. Asya’nın en büyük ekonomisi dijital yuanın kullanımını her geçen gün daha fazla yaygınlaştırıyor.

COVID-19 salgınının da paranın dijitalleşmesinde payı olduğunu unutmayalım. Çin’de de tüm dünyada olduğu gibi sağlık personelleri salgınla mücadelede en önemli rolü oynuyor. Çinli sigorta devi Pingan, Shenzhen’deki dijital yuanı kullanarak sigorta poliçeleri oluşturdu.

Bkz: Avrupa Birliği’nden yeni tasarı

Pingan’ın yerel yan kuruluşu, Shenzhen’in Nanshan bölgesindeki sağlık personeli için bir COVID-19 sigorta planı geliştirdi. Shenzhen, primlerini e-CNY ile ödeyen kullanıcıların indirim alacağını belirtti.

Oluşturulan poliçe, koronavirüs nedeniyle ölüm için 300.000 yuan (46.342 $), COVID-19 teşhisi için 50.000 (7.723 $) ve kaza sonucu ölüm için 50.000 yuanı kapsıyor.

Merkez parası resmi para birimleri (CBDC) her geçen gün yaygınlaşıyor. Ödeme sisteminin geleceği olan bu paralara geçişi en erken tamamlayacak ülkenin Çin olacağı değerlendiriliyor. Çin’de daha önce de pilot sektörler belirlenmiş ve dijital yuan başarı ile test edilmişti.

Çin’in dijital parası şimdiye kadar ticari ödemeler ve metro sistemleri ve maaş ödemeleri gibi çeşitli perakende senaryolarında denendi.

Çin Halk Bankası geçen hafta yaptığı açıklamada, çeşitli işlemler için 70,75 milyon işlemde 34,5 milyar yuan (5 milyar dolar) dijital yuan kullanıldığını belirtti.

Kaynak