1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kaç çeşit Ethereum var?

Kaç çeşit Ethereum var?

Kaç çeşit Ethereum var?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kaç tane Ethereum var? Öyle görünüyor ki ETH kurucusu ve topluluğu bu soruya “açık” bir cevap veremiyor. Tabii bazı veriler ortaya koysalar da herkes ikna olmuş değil. Peki, bu kafa karıştıran olay neden yaşanıyor. Kripto topluluğunun önde gelen isimlerinin görüşlerine bakalım.


Kaç tane Ethereum var?

Ethereum piyasası inanılmaz büyüme kaydetti. Özellikle de çeşitli merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamalarının sırtında yükseliyor. Tabii böyle bir büyüme yeni bir tartışma daha doğurdu.

Son birkaç haftada bazıları bu büyümeyi Ponzi şeması olarak adlandırmaya başladı. ConsenSys yöneticilerinden Lex Sokolin da yakın zamanda yaptığı açıklamada, DeFi ekosistemi altında Ponzi şemalarının gizli bir şekilde büyüdüğünü söyledi. Örnek olarak ise MMM ve Forsage’i gösteriyor.

Forsage, ETH blockchain ağındaki sıkışmanın ana sebebi olarak gösteriliyor. Çünkü bu uygulama Ethereum bant genişliğinin yüzde 25’ini yiyor. Bir DApp olarak, en fazla kullanıcıya ve hacme sahip ve Compound ile Kyber ağı gibi meşru DeFi projelerinden daha iyi performans gösteriyor gibi görünüyor.

İlgili – Ethereum ne zaman 1000 dolar olacak? Cevap bu analizde

Bunların ortaya çıkması ise kripto topluluğunun diğer üyeleri de Ethereum ağının güvenliği ve verimliğini tartışmaya başladı. Tabii bunların çoğunun Bitcoin maksimalisti olduğunu unutmamak gerek.

Bitcoin destekçisi Udi Wertheimer ise 2010 yılında yaşanan bir olayı hatırlatıyor. Bir Bitcoin istemcisindeki bug, 92,233,720,368 yeni BTC olan geçersiz bir blokun düğüm tarafından kabul edilmesine yol açmıştı. Tabii sorun daha sonra düzeltildi.

Wertheimer ise şöyle diyor: “Eğer böyle bir şey Ethereum’da olsaydı kimse bilmezdi. Belki de bu zaten yaşandı.”

BTC maksimalistlerinin benzer saldırıları Ethereum ve kurucusu Vitalik Buterin için yeni değil. Ancak bu tartışmaya katılan birçokları çok daha basit bir sorunu gündeme getiriyor. Dolaşımdaki ETH arzı. Yani kaç tane Ethereum var sorusunun cevabını arıyorlar.

İlgili – Bitcoin ETF olmadı Ethereum ETF verelim?

Buterin bu soruya bazı verileri sağlayarak cevap vermeye çalışsa da Blockstream CSO’su ve Bitcoin maksimalisti Samson Mow gibi isimler ikna olmuş değil.

Pierre Rochard de bu tartışmaya katılarak “Kaç tane Ethereum var?” sorusunun “açık ve net bir cevabı” olmadığını belirtiyor.

Yine de bazı Ethereum topluluğu üyeleri toplam ETH arzının net bir şekilde bilinmemesini sorun etmiyor. Buterin ise bu belirsizliğe gerekçe olarak ağda çok fazla kişinin çok farklı uygulamalar çalıştırmasını gösteriyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.