1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. JP Morgan’dan El Salvador açıklaması!

JP Morgan’dan El Salvador açıklaması!

JP Morgan’dan El Salvador açıklaması!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

El Salvador 7 Eylül’de Bitcoin’i resmi parası ilan eden yasayı yürürlüğe sokacak. Ülkede hazırlıklar devam ederken finans çevrelerinden eleştiriler gelmeye devam ediyor. Detaylar haberimizde.

JP Morgan’dan El Salvador açıklaması!

El Salvador 7 Eylül’de Bitcoin’i resmi para birimi haline getirmeye hazırlanıyor. Ülkede hazırlıklar devam ederken El Salvador’un bu kararı finans çevrelerinden eleştiri almaya devam ediyor.

Wall Street devi JPMorgan, El Salvador’un Bitcoin’i (BTC) ülkede yasal para birimi haline getirmesinden rahatsız olduğunu açıkladı. Dev banka, El Salvador’un Bitcoin yasasını geçirmesinin finans siteminin yanı sıra kripto para biriminin kendisi için de zorluk teşkil edebileceğini belirtti.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

JPMorgan analistleri, Bitcoin’in günlük işlem hacminin 40 ila 50 milyar dolar arasında bir yere ulaştığını ancak bu işlemin çoğunun büyük borsalar tarafından içselleştirildiğini ifade etti.  Ayrıca, büyük BTC sahiplerinin likit olmadığını %90’dan fazlasının bir yılda el değiştirmediğini de ekledi.

JP Morgan’a göre bu likidite azlığı, Bitcoin’in bir değişim aracı olarak potansiyelinin üzerinde önemli bir sınırlama getiriyor.

“El Salvador’daki günlük ödeme faaliyeti, son zincir içi işlem hacminin yaklaşık %4’ünü ve geçtiğimiz yıl cüzdanlar arasında aktarılan tokenlerin toplam değerinin %1’inden fazlasını temsil edecek”.

Ayrıca bankacılık devi, El Salvador için Bitcoin’in benimsenmesiyle ilgili bazı önemli zorluklara da dikkat çekti. Banka bu zorlukları şu şekilde sıralıyor:

  • Bitcoin’i bir değişim aracı olarak kullanmaya yönelik artan şüphecilik ve direnç.
  • Bitcoin’in yüksek oynaklığı, ABD dolarının resmi kullanımı ile iki paralı sistemi için büyük bir zorluk oluşturacaktır.
  • Bitcoin/USD dönüşümleri talebindeki bir dengesizlik karadaki dolar likiditesini yok edebilir. Dolayısıyla, bu sonuçta mali ve ödemeler dengesi riskleriyle sonuçlanabilir.

Bitcoin’in yasasının kabulü

Geçen ay, Latin Amerika ülkesi Bitcoin yasasını çıkardı ve onu ABD doları ile yasal para haline getirdi.  Sonuç olarak, tüccarlar ve hizmet sağlayıcılar bir ödeme aracı olarak Bitcoin’i kabul etmek zorunda kalacaklar. Yasa 7 Eylül’de yürürlüğe girecek.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.