Japonya dijital yen için tarih verdi!

Bitcoin yatırımı yapacak olan yeni kurumsal firma Japonya'dan olabilir!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en büyük 3’üncü ekonomisine sahip olan Japonya, dijital yen için tarih verdi. Böylece önümüzdeki yıllarda G7 ülkelerinin çoğunluğu merkez bankası dijital para birimine (CBDC) geçmiş olacak.


Japonya dijital yen için tarih verdi!

Uzak Doğu Asya’nın 3 güçlü ekonomisi de merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) konusunda pilot uygulamalara başladı. Bu ekonomiler; Çin, Japonya ve Güney Kore.

Dünyanın en büyük teknolojik ülkelerinden birisi olan Japonya, teknolojideki gelişmişliği finans dünyasına da aktarıyor. Blockchain konusundaki gelişmeler ülkenin resmi ve özel finansal yapısını da derinden etkiliyor ve dönüştürüyor.

Bitcoin sayesinde küresel ekonomiler, blockchain teknolojisi ile tanıştılar. Merkezsiz ve dağıtılmış birimlerden oluşan blockchain ağları, günümüz siber dünyasına güvenlik katıyor. Dağıtılmış ağların aksine merkezi ağlar, sürekli siber ve hacker saldırılarına maruz kalıyor. Bu saldırılarının önüne geçmek için blockchain teknolojisi oldukça iyi fırsat sunuyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin balinaları Temmuz ayında ne yapıyor?

Blockhain sayesinde fon ve veri akışı daha hızlı, güvenli ve ucuza gerçekleştirilebiliyor. Milyarlarca dolar değerindeki fon, saniyeler içerisinde oldukça ucuza transfer edilebiliyor. Bitcoin ve kripto paralara ilk önceleri karşı çıkan devlet kurumları, bu teknolojideki potansiyeli gördükten sonra kullanmayı tercih ettiler. Bu konuda kamu kuruluşları arasından özellikle merkez bankaları öncü davranıyor. Kendi para birimlerini dijitalleştiriyor.

Japonya Merkez Bankası da 2020 yılında kendi para birimi yen’i dijitalleştirme kararı aldı. Bu konuda hummalı çalışmalar yürütüyor.

Japonya’da dijital yen sadece bankalar arasında mı kullanılacak yoksa özel kurumlar da dijital yen’i kullanabilecek mi tartışması yürütülüyor.


Japonya’da iktidardaki parti olan Liberal Partinin Dijital Yen komisyonu üyesi Hideki Murai, dijital yen konusundaki tüm gelişmelerin 2020’nin sonunda netleşeceği ve tamamlanacağını belirtti.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Japonya dijital yen için tarih verdi!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.