1. Home
  2. Güncel Haber
  3. Şirketlerin korkulu rüyası: Bitcoin ransomware

Şirketlerin korkulu rüyası: Bitcoin ransomware

Şirketlerin korkulu rüyası: Bitcoin ransomware
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Şirketleri ve şahısların korkulu rüyası haline gelen Bitcoin Ransomware nedir? Kaç şirket Bitcoin ransomware saldırılarından etkilendi?


Şirketlerin korkulu rüyası: Bitcoin ransomware

Ekonomik, şahsi ve sosyal tüm eylemlerimizin cereyan ettiği ortam haline geldi internet. Bir ara internettin gittiğini düşünsenize! Online dersler, sınavlar, bankacılık işlemleri, uçuşlar, sosyal iletişimler ve daha birçok hayati eylemlerden mahrum hale geliriz. İnternet ile bu kadar iç içe olmanın bazı riskleri ve tehlikeleri de yok değil. İnternet duvarındaki bir açık nedeniyle milyonlarca dolar zarara uğrayan işletmeler veya ele geçirilmiş şahsi hesap haberlerine günlük medyada sıkça rastlıyoruz. Son günlerde Bitcoin ransomware (Bitcoin fidye) saldırılarında gözle görülür artış yaşanıyor. Özellikle İngiltere, ABD ve Güney Kore kökenli şirketler, yoğun Bitcoin Ransomware saldırısı altında.

ABD’li bir doktora öğrencisi 1 yılı aşkın süredir doktora tezi üzerinde çalışmaktadır. Bir akşam üstü arkadaşları ile dışa çıkar. Gece geç saatte gelir ve uykuya dalar. Sabah doktora tezinde kaldığı yerden devam etmek için laptop’ının power düğmesine basar ve karşısına aşağıdaki ekran çıkar!

Bitcoin ransomware Şirketlerin korkulu rüyası: Bitcoin ransomware

Hacker’lar doktora öğrencimizin bilgisayarını ele geçirmiştir. Dosyalarını şifrelemiştir ve zavallı öğrenci, 1 yıldır emek verdiği doktora tezine ulaşamamaktadır. Hacker, bilgisayarını eski haline getirmek için 300 dolar değerinde Bitcoin istemektedir ve resimdeki adrese transfer talep etmektedir. 300 dolarlık ödemenin ardından dosyaların geri gelip gelmeyeceği ise muamma.

Lütfen Bkz: Grayscale’in ne kadar Cardano aldığı belli oldu!

Yukarıdaki 300 dolarlık fidye oldukça mütevazi bir rakam! Geçtiğimiz ay ABD’nin Doğu Yakasının petrol ihtiyacını karşılayan Colonial Pipeline’ın sitesini ele geçiren hackerlar, milyonlarca dolar değerinde Bitcoin’i fidye olarak talep ettiler. Neyse ki Siber Suçlarla Mücadele Ofisi fidye olarak verilen 2.5 milyon dolarlık Bitcoin’i kurtardı. Bu Bitcoin’ler fidyenin tamamı mıydı bilemiyoruz.

Geçtiğimiz Cuma günü Rusça konuşan bir hacker grubu 200’e yakın şirketin sistemlerini erişilemez hale getirdi. Bu grup saldırı düzenledikleri şirketlerden 70 milyon dolar değerinde Bitcoin’i fidye olarak talep etti.

Hacker’lar önce Danimarka merkezli teknoloji firması Kaseya’ya sızdı. Ardında zincirleme bir reaksiyon ile 200’e yakın işletmenin veri tabanı çökertildi. FBI söz konusu saldırı hakkında soruşturma yürütmektedir.

Kaynak