okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
-0.82%
Bitcoin
67.837,62 USDT
eth
ETH
-0.71%
Ethereum
3.817,63 USDT
bch
BCH
-0.41%
Bitcoin Cash
468,48 USDT
xrp
XRP
0.29%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
0.3%
Litecoin
83,69 USDT
bnb
BNB
-0.32%
Binance Coin
599,78 USDT
sol
SOL
0.44%
Solana
169,43 USDT
avax
AVAX
0.01%
Avalanche
37,02 USDT
ada
ADA
1.16%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
1.24%
Poladot
7,46 USDT
doge
DOGE
0.18%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
2.84%
Shiba Inu
0,00 USDT

İşte, borsalardan 12 milyon dolar çalan ABD’li hackere verilen hapis cezası

Bitcoin nedir? BTC nasıl alınır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para borsalarından 12 milyon dolar çalan hackere ABD’de verilen ceza belli oldu. Öyle görünüyor ki bu karar, bir akıllı sözleşme istismarı sonucu bir hackere verilen ilk ceza. Ayrıntılara bakalım.

İşte, borsalardan 12 milyon dolar çalan ABD’li hackere verilen hapis cezası

İki merkezsiz borsadan (DEX) 12 milyon dolardan fazla değerde kripto para yağmalamaktan suçlu bulunan ABD’li bir bilgisayar korsanı (hacker) üç yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ABD Adalet Bakanlığı’na göre, Temmuz 2022’de bir güvenlik mühendisi olan Shakeeb Ahmed, adı açıklanmayan bir DEX’te yaklaşık 9 milyon dolar değerinde şişirilmiş ücret oluşturmak için sahte fiyatlandırma verilerini kullandı.

Ahmed daha sonra bu ücretleri kripto olarak geri çekti. Ancak borsanın saldırıyı emniyet güçlerine bildirmemeyi kabul etmesi halinde 1,5 milyon dolar hariç çalınan tüm fonları iade etmeyi kabul etti.

İlgili – Analist: Bitcoin halving kısa vadede piyasaya acı getirecek

Aynı ayın ilerleyen günlerinde hacker Nirvana Finance adlı bir DEX’i de vurdu ve projenin akıllı sözleşmelerinden faydalanarak daha düşük fiyatlı kripto alımları sundu. Yapay olarak değeri düşürülen kriptoyu satın aldıktan sonra Ahmed, dijital varlıkları hemen DEX’e daha yüksek bir fiyattan yeniden sattı. İstismar yoluyla 3,6 milyon dolar değerinde kripto yağmalamayı başararak Nirvana’nın kasasını boşalttı ve DEX’in kapanmasına neden oldu.

Pancakeswap

Bilgisayar korsanı bilgisayar dolandırıcılığından suçlu bulundu. Üç yıllık cezasına ek olarak üç yıl denetimli serbestlik cezası alacak. Ayrıca, yaklaşık 12.3 milyon dolar ve “önemli miktarda” kripto para biriminin yanı sıra iki DEX’e 5 milyon dolar değerinde tazminat ödemesine karar verildi.

İlgili – KuCoin’in Türkiye hesabı ele geçirildi: Fonlar güvende mi?

New York Güney Bölgesi ABD Savcısı Damian Williams, Ahmed’in soruşturulmasının bir akıllı sözleşmenin hacklenmesi nedeniyle verilen ilk mahkumiyet kararı olduğunu söyledi. Şöyle deniliyor:

“Hack ne kadar yeni ya da sofistike olursa olsun, savcılık ve kolluk kuvvetlerindeki ortaklarımız parayı takip etmeye ve hackerleri adalete teslim etmeye kararlıdır. Bugünkü cezanın da gösterdiği üzere, hapis cezası – ve çalınan tüm kripto paraya el konulması – bu tür yıkıcı saldırıların kaçınılmaz sonucudur.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.