İşte Bitcoin’in yükselmesini sağlayan 3 etken! Yükseliş devam edecek mi?

bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin uzun bir aranın ardından 47,000 doların üzerine çıktı. Bitcoin’in yükselmesini sağlayan 3 olası etken ve yükselişin devam edip etmeyeceğine dair teknik veriler yazımızda.

İşte Bitcoin’in yükselmesini sağlayan 3 etken! Yükseliş devam edecek mi?

Bitcoin, küresel ekonomik sistemde yaşanan belirsizliklere eskiden olduğundan daha fazla tepki veriyor. Kurumsal benimsenmenin artması ve finansal kuruluşların Bitcoin’e daha fazla yatırım yapması alınan kararların Bitcoin fiyatı üzerindeki etkisini artırıyor.

bitcoin

2022 yılı ülkeler açısından enflasyon ile mücadelenin birinci amaç olduğu bir yıl oldu. ABD son 40 yılın en yüksek enflasyon oranlarını kaydetti ve bilindiği gibi Fed faiz artışına gitti.

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş ise tüm piyasaları olduğu gibi kripto para piyasasını da etkiledi. Uzun süredir piyasa düşüş bölgesindeydi. Son bir haftadır tablo yeşile döndü ve boğalar baskıyı artırdı.

İlgili: Bitcoin nedir,geleceği nasıl?

Bitcoin, bugün ocak ayından bu yana ilk defa 47,000 doların üzerine çıktı. Lider kripto para birimi yazının kaleme alındığı anlarda Coinmarketcap verilerine göre 47,500 dolardan işlem görüyor. BTC son 24 saat içerisinde %6,2 değer kazandı. 7 günlük değer artışı ise %16. BTC’nin piyasa değeri 902 milyar dolara yükseldi.

İlgili: Bitcoin teknik analizi


Günlük Bitcoin fiyat hareketleri

bitcoin İşte Bitcoin’in yükselmesini sağlayan 3 etken! Yükseliş devam edecek mi?

 

Bitcoin’in bu yükselişine etki eden faktörler ise yatırımcılar arasında merak konusu. Nispeten kısa bir süre içinde bazı gelişmeler yaşandı. Bunların başında Terra’nın stabilcoini için Bitcoin rezervini artıracağını açıklaması geliyor. Terra kurucusu 10 milyar dolar değerinde Bitcoin alımı yapılacağını açıkladı. Terra 125 milyon dolarlık partiler halinde alım yapıyor.

Terra’nın bu alımı bizi ikinci nedene götürüyor. Azalan bir Bitcoin arzı söz konusu arz karşısında talebin daha yüksek olması BTC’nin fiyatını yukarı çekiyor.

İlgili: Bitcoin fiyat tahmini

Son olarak ise artık daha fazla etkileşimde olduğu küresel piyasalardaki iyileşme dikkat çekiyor. Son beş gündür S&P 500, Nasdaq ve Dow Jones Industrial Average dahil olmak üzere ABD’deki en büyük endekslerden bazıları yeşilde işlem görüyor. Bu kripto para piyasalarında olumlu havanın geri gelmesine yardımcı oldu. Tesla gibi teknoloji şirketleri de önemli kazanımlar elde ediyor.

Teknik göstergeler BTC’nin yükseliş eğiliminin devam edeceğini gösteriyor. Kritik direnç noltası 49,000 dolarda bu seviyenin aşılması Bitcoin’i 50,000 doların üzerine çıkaracak bir ralliyi başlatabilir.

Kaynak

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
İşte Bitcoin’in yükselmesini sağlayan 3 etken! Yükseliş devam edecek mi?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.