1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. IOTA (MIOTA)’da önemli bir eşik daha aşıldı!

IOTA (MIOTA)’da önemli bir eşik daha aşıldı!

IOTA (MIOTA)’da önemli bir eşik daha aşıldı!
0
profitfarmers_koinmedya

Top 50’nin önemli projelerinden IOTA gündem, haber ve son dakika gelişmeleri bu sayfada. Takip ettiğiniz kripto paralar ve Bitcoin hakkındaki en güncel haberleri KoinMedya’dan alabilirsiniz.


IOTA (MIOTA)’da önemli bir eşik daha aşıldı!

Bitcoin’in yakaladığı rüzgâr altcoinlerin de yelkenini dolduruyor. Yazının kaleme alındığı saatte toplam kripto para piyasası 650 milyar dolarlık sınırı zorluyor. 650 milyar dolarlık dilimin yaklaşık %65’i yani 420 milyar doları Bitcoin’e ait. Altcoinlerin payına ise 230 milyar dolar düşüyor.

Bitcoin rekordan rekora sıçrarken altcoinlerde de hummalı bir çalışma devam ediyor. Sayısı binleri bulan altcoinler içeresinde teknolojik bir rekabet yaşanıyor. Kripto paralar kendi blockchain’lerini daha hızlı, güvenli ve ölçeklendirebilir hale getirmeye çalışıyor. Blockchain’lerin güncelleme çalışmaları yıllar alabiliyor. Hali hazırda Ethereum 2.0, Cardano Shelley, EOS.IO 2.0 ve IOTA 2.0 öne çıkan güncelleme çalışmalarından. Her blockchain ölçeklendirme konusunda rekabet gücünü elde etmeyi hedefliyor. Örneğin Cardano’nun Shelley güncellemesi ile hedefi saniyede 1 milyon işlemi gerçekleştirebilir hale gelmek.

Lütfen Bkz: IOTA (MIOTA) nedir, nereden ve nasıl satın alınır, geleceği var mı?

Güncelleme çalışmalarını yoğun biçimde yürüten projelerden birisi de IOTA. IOTA 2.0 güncellemesine giden hedefte önemli bir eşik olan Chrysalis Phase 2 aşamasının tamamladığını duyurdu. IOTA 1.5 olarak da bilinen Chrysalis, 2.0 için en önemli aşama idi ve IOTA geliştiricileri bu aşamayı geçmeyi başardı.

Chrysalis test uygulamalarının halka sunumu gerçekleştirildi. Chrysalis bir süre test edilerek herhangi bir güvenlik sorunu ile karşılaşılıp karşılaşılmayacağı kontrol edilecek.

IOTA piyasadaki canlılığın etkisi ile tekrardan 30 cent’in üstüne çıktı ama bu performansı IOTA yatırımcıları yeterli görmüyor. 19 Aralık 2017’de IOTA 5.69 doları görerek tüm zamanların rekoruna imza attı. IOTA geçtiğimiz ağustos ayında ise 40 cent’in üstünü görmüştü. Piyasadaki canlılık devam ederse IOTA kısa sürede 40 cent’in üstünü tekrardan görebilir.

IOTA IOTA (MIOTA)’da önemli bir eşik daha aşıldı!Kaynak

IOTA’ya Japonya’dan dev destek

IOTA blockcahin geliştiricisi IOTA Vakfından son dönemin en önemli iş birliklerinden biri geldi. IOTA vakfı Japon hükumetiyle iş birliğine gidiyor.

Yapılan açıklamada IOTA Vakfı ile Japon hükumeti arasında yapılan iş birliğinin endüstriyel altyapı alanında olduğu ifade edildi.

IOTA Vakfından yapılan açıklamada, projeyle ilgili olarak önde gelen Japon bakım şirketlerinden Best Materia ve IMC ile 27 Ekim’de bir ortaklık kurulduğu bildirildi.

Projeye New Energy ve Japonya Ekonomi Bakanlığı bünyesinde yer alan bir ulusal araştırma ve geliştirme ajansı tarafından destekleniyor.

Projeyle ilgili açıklamada, yeni kurulan girişim ile, yapay zeka ve dağıtılmış ledger teknolojisinın endüstriyel fabrikalar, petrokimya ve petrol rafineri tesislerinde kullanılması planlanıyor.

 

IOTA nedir?

IOTA nesnelerin interneti (IoT) için tasarlanmış açık kaynaklı bir ledger ve kripto para birimidir.

 

Dağıtılmış Ledger nedir?

Dağıtılmış Ledger (Defter), birden çok site, kurum veya bölgedeki ağ üzerinden yayılmış ver tabanıdır. Dağıtılmış Ledger ile veri tabana yayılır, siber saldırı girişimlerinin önüne geçilmiş olur.

 

IOTA’nın kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı Dominik Schiener konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Schiener açıklamasında, projenin yapay zeka ve derin öğrenme (deep learning) ile manuel süreçleri dijitalleştirerek “bir tesisin hangi bölümlerinin ne zaman bakıma ihtiyaç duyacaklarını öngörmeyi” amaçladıklarını söyledi.

Schiener, devamında, IOTA Vakfının projenin DLT platformu ortağı olarak seçildiğini ifade etti. IOTA, sabit verilerin paylaşımı, güven altyapısı ve farklı paydaşlar için tek gerçeklik noktası konularında projeye katkı sunacak. Schiener yeni sistemin IOTA Tangle üzerinde gerçekleşen sıfır-ücret işlemlerinden yararlanmasının beklendiğini de açıklamasına ekledi.

…ve, işlem ücreti ödemeden, ağ üzerinde ücretsiz veri ve değer işlemlerine sahip olun. IOTA farklı tarafları sisteme koydukları verilerin kalitesinden sorumlu kılmak için kullanılacak.

 

Açıklamaya göre projede ana paydaşların yanı sıra farklı katılımcı kurum ve kuruluş da yer alıyor. Bunlar arasında, Best Materia, IMC, Japonya Yüksek Basınç Enstitüsü, Japon Kimya Mühendisleri Topluluğu, OMC, Lloyd’s Register ve Yokohama Ulusal Üniversitesini saymak mümkün.

İlgili: IOTA Rehberi: IOTA nedir, MIOTA coin ve teknolojisi ne vadediyor?

Kaynak