1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. IOTA 3.0 blockchain teknolojinin en gelişmiş özelliği ile geliyor

IOTA 3.0 blockchain teknolojinin en gelişmiş özelliği ile geliyor

IOTA 3.0 blockchain teknolojinin en gelişmiş özelliği ile geliyor
0

IOTA kurucu ortağı Serguei Popov, IOTA 3.0 geliştirmeleri ile ilgili bilgi verdi. Uygulanan yeni geliştirmelerin blockchain alanının şimdiye kadarki en ölçeklenebilir temel katmanını oluşturduğunu belirtiyor. Ölçekleme, blockchain ağı geliştiricilerinin odaklandığı en önemli konu. IOTA ise bunu “fluid sharding” ile en üst seviyeye çıkarıyor.


IOTA 3.0 en ölçeklenebilir temel katmanı geliştirdi

IOTA kurucu ortağı Serguei Popov, IOTA’daki son gelişmeler ile ilgili bilgi verdi. Ona göre Ekim ayı ekip için çok yoğun geçiyor.

Popov’un bahsettiği gelişmeler arasında Pollen Testnet Uygulanması var. Bu, mana spec uygulamasının, mana hesaplamaları ve ölçüm toplama gibi gelişmiş temel mana işlevselliğinin yanı sıra yeni işlem düzeni ve cüzdanla ilk entegrasyonla hayata geçtiğini gösteren bir gelişme.

Son zamanlarda ardışık düzene eklenen Synk, JWT kitaplığındaki bazı güvenlik sorunlarının ortaya çıkarılmasına yardımcı oldu. Bu, geliştirme devam ederken kesinlikle kodu güvenli hale getirmeye ve iyileştirmeye yardımcı olacak bir gelişme.

koinmedya_brave

Tabii bunlar önemli gelişmeler. Ancak son zamanlarda birçok platform daha çok en ölçeklenebilir temel katman ağını sıfırdan inşa etme çalışmalarına odaklanıyor. Popov ise IOTA’da bu ölçeklenebilirliği “Fluid sharding” ile başardıklarlarını belirtiyor. Ona göre hatta bunu Katman Bir düzeyinde başarıyor.

Popov şöyle diyor: “Fluid sharding (akıcı parçalama) ile hedefimiz, bir kişinin muhtemelen oluşturabileceği en ölçeklenebilir DLT temel katmanını oluşturmak.”

IOTA Vakfı’ndan Hans Moog da fluid shardingin (akıcı parçalama) çok sayıda işlemi hepsi birden ve daha hızlı işleme imkanı sağladığını belirtiyor.

Her ne kadar “fluid sharding” bunu katman bir üzerinden başarsa da, IOTA hala Ethereum önerdiği bir yaklaşım olan ve katman iki üzerinden yapılan benzer “data sharding” seçeneğini de araştırmaya devam ediyor.

Popov şöyle diyor: “Amacımız, kendi çözümümüzün güvenliğini artırmak için mevcut araştırmaları da incelemek.”

Hem katman bir (L1) hem de katman iki (L2) çözümlerin birlikte geliştirilmesi bekleniyor ki bu ikisi birlikte IOTA 3.0 “tam parçalanma” olarak da adlandırılabilir.

Kaynak