1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. İngiltere Merkez Bankası’ndan önemli kripto raporu!

İngiltere Merkez Bankası’ndan önemli kripto raporu!

İngiltere Merkez Bankası’ndan önemli kripto raporu!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

İngiltere Merkez Bankası Mali Politika Komitesi (FPC), Finansal istikrar raporunda kripto varlıkların finansal istikrara etkisini ele aldı. Detaylar haberimizde.

İngiltere Merkez Bankası’ndan önemli kripto raporu!

İngiltere Merkez Bankası Mali Politika Komitesi (FPC), cuma günü Finansal İstikrar raporunun ekim sayısını yayınladı.

Bankanın Mali Politika Komitesi, Başkanve 4 Başkan Yardımcısı da olmak üzere kişiden oluşuyor.  Mali Politika kurulunun temel görevi “Birleşik Krallık finansal sisteminin dayanıklılığını korumak ve geliştirmek amacıyla sistemik riskleri ortadan kaldırmak veya azaltmak için tespitlerde bulunmak. Olarak tanımlanıyor.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Mali raporun Ekim sayısında kripto para birimlerini ilgilendiren kısımlarda bulunuyor. İngiltere Merkez Bankası, kripto varlıklarının ülkenin finansal sisteminin istikrarı için riskler oluşturduğunu söylüyor. Ancak rapor bu riskleri “sınırlı” olarak değerlendiriyor.

“Kripto varlıklar ile ilgili pazarlar ve hizmetler büyümeye ve hızla gelişmeye devam ediyor. Bu tür varlıklar, finansal sisteme giderek daha fazla entegre olmaktadır. FPC, İngiltere finansal sisteminin istikrarına yönelik doğrudan risklerin kripto varlıklarda şu anda sınırlı olduğunu değerlendiriyor.”

Komite, “Ancak hem yerel hem de küresel düzeyde düzenleyici ve kanun uygulayıcı çerçevelerin, riskleri yönetmek ve finansal sistemde daha geniş güven ve bütünlüğü korumak için bu hızlı büyüyen pazarlardaki gelişmelere ayak uydurması gerekiyor” dedi.

FPC, kripto varlıklar ile Birleşik Krallık finansal sistemi arasındaki ilişki de dahil olmak üzere gelişmelere yakından takip etmeye devam edeceğini ve böylece kripto varlık piyasalarındaki gelişmelerden kaynaklanabilecek sistemik risklere karşı dayanıklılığı sağlamaya çalışacağını da belirtti.

kripto

Temmuz ayında İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, kripto para birimlerinin finansal istikrar riski oluşturacak kadar büyük olmadığını da dile getirmişti. Rapor Cunliffe’in görüşleri ile uyumlu görnüyor.

Bu ayın başlarında, Uluslararası Para Fonu (IMF), kripto para birimlerinin artan popülaritesinin finansal istikrar için yeni zorluklar oluşturduğu konusunda uyarılarda bulunmuştu.

Kaynak