İngiltere’nin kripto para düzenlemesi neler getiriyor?

Kripto para
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşik Krallık’ta kripto para ile ilgili düzenlemeler gündemde. İngiltere milletvekilleri kripto parayı düzenlenmiş finansal araç olarak tanımak için oy kullandı. Parlementer Andrew Griffith’in önerisi, Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasası tarafından düzenlenecek hizmetlerin bir parçası olarak kripto varlıklarını dahil etmeyi amaçlıyor.

İngiltere’den kripto para düzenlemesi

İngiltere Avam Kamarası milletvekilleri, kripto parayı ülkede düzenlenmiş bir finansal araç olarak tanımak için oy kullandı. Parlamenter Andrew Griffith tarafından sunulan öneri, 25 Ekim’deki ikinci okumanın ardından alt meclisin onayını aldı. Griffith’in önerisi, önerilen Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasası tarafından düzenlenecek hizmetlerin bir parçası olarak kripto varlıklarını dahil etmeyi amaçlıyor.

Sonuç olarak, kripto para ödemelerinin yanı sıra 2022 Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasasında yer alan diğer finansal varlıklarla aynı düzenleyici hükümlere tabi olacaktır. Kanuna son geçişin ardından, Birleşik Krallık Hazine departmanı kripto para piyasası üzerinde düzenleme yapma yetkisine sahip olacak. Bu arada parlementer Griffith, çerçevenin faydaları yeterince en üst düzeye çıkarmasını ve kripto para faaliyetlerinden kaynaklanan riskleri ele almasını sağlamak için Hazine’nin ilgili paydaşlarla istişare edeceğini söyledi.

Kripto para

Birleşik Krallık milletvekilleri, stablecoin’ler, pazarlama faaliyetleri ve kripto para ile ilgili suçlar dahil olmak üzere kripto faaliyetlerini düzenlemeye çalışan kanun teklifleri üzerinde çalışıyorlar.

Terra LUNA‘nın çöküşünün ardından İngiltere, Mayıs ayında stablecoin’leri finansal varlıklar için mevcut mevzuata tabi tutmak için bir teklif başlattı. Tasarı ayrıca, yaygın iflası önlemek için kripto para şirketlerini İngiltere Merkez Bankası’nın düzenlemesi altına almayı önerdi. 1 Ağustos’a kadar İngiltere’nin Mali Davranış Otoritesi (FCA), yüksek riskli kripto varlıklarına yatırımı teşvik eden pazarlama faaliyetlerini yasaklamak için bir teklif sundu.

İngiltere parlamentosu ayrıca, kolluk kuvvetlerine kara para aklama suçlarına karışan kripto varlıklarını dondurma ve el koyma yetkisi vermek için Ekonomik Suç ve Kurumsal Şeffaflık yasasını da düşünüyor.

Kaynak


0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
İngiltere’nin kripto para düzenlemesi neler getiriyor?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.