BTC : 82920 ₺ ETH : 2821 ₺ XRP : 1.87 ₺ LTC : 357.7 ₺ USDT : 7.647 ₺ XLM : 0.5832 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. İngiltere kripto düzenlemeleri kullanıcı cüzdanlarını da kapsayabilir

İngiltere kripto düzenlemeleri kullanıcı cüzdanlarını da kapsayabilir

İngiltere kripto düzenlemeleri kullanıcı cüzdanlarını da kapsayabilir
0

Kripto düzenlemeleri FATF ile uyumlu ancak İngiliz parlamentosu, kullanıcı cüzdanlarının izlenmesi seçeneğini tercih edebilir


Kripto düzenlemeleri elini cüzdanlara atabilir

Kara para aklama faaliyetlerinin engellenmesini garantilemek isteyen İngiliz Mali Tutum Otoritesi (FCA), kripto yazılımcıları tarafından üretilen uygulamalara sınırlama getirilmesi önerisinde bulundu.

Kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele düzenlemelerinin kripto para transferleri ile ilgili kurumlara kadar genişletilmesi bekleniyor. Düzenlemeler gelecek yıl yürürlüğe girecek.

Kripto düzenlemesi açık-kaynak kodlu yazılım ve light wallet üreten şirketleri de kapsıyor.

koinmedya_brave

Kripto düzenlemeleri alım-satım işlemlerini takip edecek

Düzenlemeler ilk olarak İngiliz kraliyet Hazine kurumu tarafından teklif edildi. Tasarı, ‘Kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele düzenlemeleri’ kapsamını kripto paralar ile ilgili şirketleri içine alacak şekilde genişletmeyi amaçlıyor. Bu teklifin 2020 yılında onaylanması ve İngiltere’de yürürlüğe girmesi bekleniyor.

ABD merkezli kripto para araştırma merkezi Coinbase ise düzenlemelerin kapsamına itiraz ediyor ve bu gibi tasarıların insan haklarına ve özel mülkiyet kavramına aykırı olduğunu vurguluyor.

Otoriteler net bir şekilde kripto paralar üzerinde kontrolünü arttırma çabasında ve yeni tasarılar kullanıcıların işlemlerini takip etmeyi hedefliyor.

Kısıtlamalar dayatılıyor

İngiltere kripto düzenlemeleri kripto dünyasını baskı altına almayı hedefliyor. FCA,daha önce de kripto yatırımcılara kısıtlamalar dayatmıştı. Sıradan yatırımcının kripto dünyası hakkında yeterli bilgisi olmadığını ima edip bilinçli kararlar alamadığını iddia etmişti.

2019 Haziran ayından beri FATF, kripto sektöründen kullanıcı bilgilerini paylaşmasını talep ediyor. Türkiye de dahil birçok ülkedeki kripto para borsaları oniki aylık süre sonrasında yapılan her bir işlem için regülatörlere söz konusu kripto para yatırımcısının adı, soyadı, cüzdan numarası, fiziksel adresi, kimlik numarası, doğum yeri ve tarihi gibi kişisel bilgileri vermek zorunda kalacak. Bu da aslında kripto para sektörünü ciddi bir şekilde engelleyebilir ve bunun yanı sıra gizlilik odaklı Monero gibi kripto para birimlerinin kullanımını arttırabilir.

FATF nedir?

Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu ya da FATF, 1989 yılında G-7 ülkeleri tarafından OECD bünyesinde kurulmuştur. FATF’nin kurulmasıyla bir anlamda karaparanın aklanmasıyla mücadeleye ilişkin tavsiyeler bütünü oluşturulmuştur.

İngiliz Mali Tutum Otoritesi (FCA) henüz konuyla ilgili net bir bilgi vermedi bu yüzden genişletilmiş kripto düzenlemeleri içinde açık- kaynak kodlu yazılımların muaf olup olmadığı belli değil.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”