1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. IMF’den kripto paraların geleceği için yeni yol haritası

IMF’den kripto paraların geleceği için yeni yol haritası

IMF’den kripto paraların geleceği için yeni yol haritası
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Uluslararası Para Fonu (IMF), kripto para birimleri hakkında yeni bir araştırma raporu yayınladı. Rapor, kripto para birimlerinin artık “niş ürünler” olmadığını belirtti. Ayrıca, düzenleyiciler, piyasadaki kripto para birimlerini düzenlemenin etkili bir yolunu sunmak için koordine olmalıdır. Kripto artık niş bir ürün değil mi? İşte IMF’nin söyledikleri…

Kripto paraların geleceği

Rapor, Marina Moretti ve IMF‘nin Para ve Sermaye Piyasaları Departmanı müdür yardımcısı ve direktörü Aditya Narain tarafından ortaklaşa kaleme alındı. Ayrıca, ulusal yetkililerin kripto para birimlerine yanıt vermesi daha uzun sürerse, yanıltıcı düzenlemeler olasılığının ortaya çıkabileceğini belirtti. Onlara göre bu tür düzenlemeler hiçbir ülkeye yardımcı olmayabilir. Ve hatta çeşitli ortamlarda tüketicilere zarar verebilir. Raporun yazarları şunları söyledi:

“Küresel bir düzenleyici çerçeve, pazarlara düzen getirecek, tüketici güvenini aşılamaya yardımcı olacak, izin verilenlerin sınırlarını ortaya koyacak ve faydalı yenilikler için güvenli bir alan sağlayacaktır.”

 

 kripto para

IMF, dijital varlıkların artık ana öğeler olduğunu iddia etti. Artan popülariteleri nedeniyle, kripto endüstrisinin artık katı düzenlemelere sahip olması gerekiyor. Kripto varlıklarının ticareti veya bulundurulması bazı hükümetler tarafından yasaklandı. Diğerleri, sektör katılımcılarını daha yumuşak düzenlemelerle kontrol altına almaya çalıştı.

Yazarlar Narain ve Moretti, kripto varlıkları için düzenleyici çerçeveler geliştirmenin zor bir girişim olduğunu iddia ediyor. Ek olarak, yazarlar kripto para birimleri için koordineli, birleşik ve kapsamlı bir uluslararası çerçeve çağrısında bulundular. Ayrıca bölgesel yetkililerin kripto düzenlemesine farklı yaklaşımlarını da eleştirdiler.

Küresel düzenleyici çerçeve hakkında yorum yapan Narian ve Moretti, kripto alanındaki düzensizliklerin düzenleyici zorluklara yol açtığını belirtti. Ayrıca, bazı yetkililerin finansal bütünlük, güvenlik ve tüketicinin korunmasına öncelik verebileceğini de açıkladılar. Geleneksel finansal düzenlemeler, dijital varlıklarla çalışan çoğu madenci, doğrulayıcı ve protokol geliştiricisi için geçerli değildir. Rapor, dünya çapında bir çerçevenin piyasalara düzen getireceğini söyledi. Ek olarak, tüketici güvenini oluşturmaya, izin verilenlere sınırlar koymaya ve yenilik için güvenli bir ortam sağlamaya hizmet edecektir denildi.

Kaynak

Etiketler: