fbpx
promodex_koinmedya_banner_1440x90
promodex_koinmedya_banner_1440x90
BTC : 574270 ₺ ETH : 43856 ₺ XRP : 10.265 ₺ LTC : 2012.9 ₺ USDT : 13.581 ₺ XLM : 3.412 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. IBM’in kuantum bilgisayarı Bitcoin’i çökertebilir mi?

IBM’in kuantum bilgisayarı Bitcoin’i çökertebilir mi?

IBM’in kuantum bilgisayarı Bitcoin’i çökertebilir mi?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

IBM’in kuantum bilgisayarı Bitcoin’i nasıl etkiler? IBM kısa süre önce Consumer Electronics Show(CES) 2019’da Q System One’ı tanıttı. Şirket, bilgisayarı “ticari kullanım” için geliştirdiğini söylüyor. Sayısız medya outletinin tekrar Bitcoin’in ölümünün yakın olduğunu iddia etmesine rağmen IBM’in kuantum sistemi pek çoklarının müjdelediği gibi oyun-değiştirici değil.


Ripple (XRP) kullanacak ilk banka belli oldu

IBM’in kuantum bilgisayarı Bitcoin’i yok edebilir mi?

IBM’in yeni Kuantum Bilgi-İşlem Servisi’nin lansmanını yapması teknolojinin Bitcoin ve kriptoların sonunu getireceğini  iddia eden raporları ateşledi.

Raporlar kuantum bilgi-işlemin gelişinin, günümüz şifreleme uygulamalarını bozarak dağıtılmış ledger teknolojisi güvenliğinin altını oyabileceği ile ilgili uzun süreli korku temelinde ortaya çıktı.

Q System One, IBM’in 20-qubit çipini kullanıyor. Şirket bu ünitenin ticari kullanım için dizayn edildiğini söylüyor. Lansmanda IBM Araştırma Direktörü Arvind Krishna sistemi şöyle tanımladı:

“Araştırma laboratuvarı duvarları ötesinde kuantum bilgi-işlemin genişlemesinde kritik öneme sahip. Biz iş alanları ve bilim adına pratik kuantum uygulamaları geliştirmek için çalışıyoruz.”

IBM’in, bilgisayarın fiziksel olarak alınabileceğini ima etmesine rağmen cihaza aşırı hassasiyeti ve kuantum çiplerinin çalışması için gerekli iklim nedeniyle yalnızca bulut üzerinden ulaşılabilir. Gizmodo’ya göre IBM aynı zamanda; “zaten 20-qubit çip içeren kuantum deneyimi için bulut bazlı ulaşım teklif ediyor.”

Dikkat etmeniz gereken 5 kriptocu türü

Uzmanlar IBM’in 20-Qubit System’inin pratik kullanımından şüpheliler

Bir kısım analistler IBM Q System One’ın ticari önemini vurgularken pek çokları da sistemin yetenekleri konuşunda şüpheci yaklaşıyor. Bunun yerine 50-qubit çiplerin pratik uygulamalarda daha geniş bir yelpaze sunacağını düşünüyorlar.

Altcoin’ler Bitcoin (BTC)’yi günah keçisi ilan etti

Microsoft kuantum baş araştırmacısı Helmut Katzgraber benzer bir şekilde IBM’in duyurusunu “Teknoloji henüz bebek olsa da ticari olarak bir dijital cihazı alabilmede  tarihsel bir kilometre taşı” olarak tanımladı. Fakat sistemin araştırma ve PR ötesinde çok az kullanılacağı tahmininde bulunuyor.

IBM System One bilgi-işlem kilometre taşından ziyade ticari

Maryland Üniversitesi’nden Andrew Childs kuantum hesaplamasına artan erişilebilirliği “önemli” olarak tanımlamasına rağmen IBM cihazının durumuyla ilgili şüphelerini açıkladı:

“Sonuçta pek çok düşük gürültülü qubitin nasıl yapılacağını çözmek, onları nasıl güzel bir pakete yerleştireceğimizi çözmekten çok daha önemli.”

Sussex üniversitesi kuantum teknolojisi profesörlerinden Winfried Hensinger de şunları söyledi:

“O, pratik kuantum bilgisayarından ziyade bir basamak taşı gibi. Bunu kuantum bilgi-işlemin tüm sorunlarını çözecek kuantum bilgisayarı gibi düşünmeyin. Gelecekte faydalı olabilecek bazı programlamaları  test etmenizi  ve daha fazla geliştirmenizi sağlayacak bir makine prototipi gibi düşünün.”

Mati Greenspan’den iyimser yorumlar: Ripple (XRP) yükselecek

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: